Můj seniorský život: Starobní důchodce jako nadávka
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj seniorský život: Starobní důchodce jako nadávka

18. 8. 2020

Jednoho dne jsem obdržela obsílku od Správy sociálního zabezpečení. Měla jsem se dostavit a dodat podklady pro výpočet starobního důchodu.

Zvedl se mi žaludek jak z tohoto odporného výrazu, tak ze skutečnosti, že už je to tady. Jak se na to vůbec někdo může těšit? Možná nějaký zazobaný restituent, ale ten už stejně dávno nedělá a povaluje se někde na rodinném panství v lůně přírody.

Který sprosťák takový výraz vymyslel? Jak si jen mohl dovolit jednoduše označit člověka za starobu? Jak nedůstojné a ponižující! Člověk přeci může být normálně v penzi, na odpočinku, ale ještě ne na věčném, dokonce i v důchodu. Dala jsem si práci a vyhledala na internetu, jak decentně titulují takto potrefené jedince v cizině: Penzioner, Rentiér, Rentner, Pensionato.

Takže to musel formulovat nějaký český zamindrákovaný budižkničema.

U nás doma tento termín funguje jak nadávka. Když mě syn chce vytočit, nazve mě starobním důchodcem.

Pravda, naše společnost úctu ke stáří a ke zkušenostem vůbec nemá. Už s padesátníkem se téměř nikde nepočítá.

Čím je vlastně definovaná staroba? Jistě věkem. Ale v šedesáti je jeden plný energie a druhý troska, která neudrží myšlenku a možná ani stolici.
Na úřadě jsem s opovržením hleděla na úřednice, které vůbec nemůžou za to, že já jsem starobní důchodce.

Ještě s větším opovržením až s nevěřícným úžasem jsem později hleděla na sumu, kterou mi za celoživotní tvrdou dřinu vyměřili. Jen s tou, bez práce, bych brzy toto pojmenování naplnila skutkovou podstatou.

Multikina poskytují starobním důchodcům slevu na představení. Když není nikdo na blízku, koupím si důchodcovský lístek, abych měla aspoň nějakou satisfakci.

Zajímavá situace často nastává při návštěvě výstav. V kase tam sedávají ještě větší „báby“ než já a ty se zpravidla jízlivě zeptají, zda si přeji seniorskou vstupenku. Dovedu si živě představit, jak se v duchu škodolibostí celé tetelí. V takových případech se zachovám podle momentální nálady a tudíž i duševního rozpoložení. Buď rezignuji a vezmu seniorskou nebo se ve mně vzedme vlna ješitnosti a hrdosti: zaplatím dvojnásobek a tetelím se zase já, jak jsem bábu převezla. Pokouším se brát to jako hru, ale nějak se to pokaždé nedaří.

Mohla by to být zajímavá otázka jak pro psychology, tak pro tvůrce úředních termínů.

Sebevědomý a tudíž pravděpodobně aktivní senior by byl přeci pro společnost docela výhra, nebo snad ne?

 

Můj seniorský život
Hodnocení:
(3.7 b. / 40 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ludwig Ludwigovicz
Takto máte dobré, my normální lidé se musíme podle zákona o důchodovém pojištění přihlásit o důchod sami, nejdříve 4 měsíce od jeho možného přiznání. A neznám nikoho, kdo by tak neučinil, ať už pracuje dál nebo ne
Pepa Šveců
Česká komora fitness 15. června · R.I.P. MUDr. Vlasta Syslová ? Skvělý člověk, lékařka, cvičitelka a pravidelná přednášející na našich konferencích pro nás už navždy bude velkým vzorem a důkazem, jak optimismus a pravidelný pohyb pomáhají i v těžkých chvílích. Upřímnou soustrast rodině, přátelům i kolegům!
Barbara Louthanova
Zdravím všechny . Čtu tady jaké je to ponížení a t d. A žasnu. Důchod není žádná laskavost od států. Na důchod jsi každý skládá v odvodu na daních a také na něj platí v daních jeho dětí. Jsem důchodce. Je mí 65 let. Tří roky jsem ještě přesluhovala. A je mi jedno jak to kdo jmenuje. Necítím se nějak méně cenná než ostatní . Na důchod jsem pracovala minimálně 40 let. A jsou to moje peníze které jsem ta léta dávala státu. Jak jsem pracovala a kolik jsem odváděla tak teď jsi užívám . A nemůžu se stěžovat. Být důchodce se mí ,, moooc ,,líbí.
Marie Oppolzerová
V jednom má paní pravdu.Starobní důchodce je hanlivé a výška důchodu většinou směšná.Určitě když jsou dva a nebo když je dáma vdova,je to trochu lepší.Nevidím ani důvod k oslovování senior.Každý soudný a moudrý člověk si dokáže představit co obnáší věk puberty,mimina,pracujícího i rentiera.Blbcům se nevysvětlí nikdy nic.Těm se to musí říct hanlivě aby měli zadostiučinění.Takže vlastně chudáci.Jestliže ani společenské instituce to takhle nepřijímají,pak je jasné že jsme tam kde jsme.Vládnou nám chudáci chudí duchem a ti nic lepšího než dělají dělat nemohou.Zdravím všechny svěží důchodce.
Alexandra Kulhavá
Paní Syslové, jak jsem koukala, je 27 let. Proč tedy píše v 1. os. č. j., nechápu. Pokud jí v jejím věku nabízejí seniorskou vstupenku, no, to je na pováženou a něco by s tím ksichtem měla dělat. Já jsem v důchodu rok a vůbec se za to nestydím, naopak jsem ráda, že jsem se poměrně svěží důchodu dožila a ještě chodím do práce. Pracuji v muzeu a tak vím, jak je ošidné nabízet slevu. Často automaticky vytahujete seniorskou, o 20 Kč levnější vstupenku, protože návštěvník vypadá na 70, ale vyjde najevo, že je ještě v pracovním procesu. Proto raději nabídnu plné vstupné. Někomu to polichotí a kdo má nárok na slevu, řekne si. Jinak je celý ten článek zbytečný, až bude autorce 65, může psát na toto téma, ale zatím je to spíš trapné.
Ladislava Tesařová
Myslím, že od 1.1.2007 si musí každý požádat o důchod sám. Tedy pokud důchod chce a splní dané podmínky. Dřív to dělaly mzdové účtárny. Kdo se toho ve zdraví dožije, nemusí se za nic stydět. Proč taky. Léta pracoval pro tuto společnost, je tedy spravedlivé, aby se teď ve vyšším věku mohl spolehnout na podporu státu. Uznávám, že někdy ten důchod není ve výši odpovídající dnešním nákladům. Kdo může, rád si přivydělá........má z toho něco na přilepšenou a ještě sociální interakci. Já myslím, že kdo pamatoval na stará kolena, má odloženo něco na přilepšenou a hlady neumře.
Hana Rypáčková
Nechápu opakování článku.
Věra Halátová
"Jednoho dne jsem obdržela obsílku od Správy sociálního zabezpečení. Měla jsem se dostavit a dodat podklady pro výpočet starobního důchodu." Vážená "dámo", náhodou, nežvaníte a nepíšete nesmysly? Už od roku 199x - přesné datum si nepamatuji - není nárok na přiznání starobního důchodu důvodem k ukončení pracovního poměru se strany zaměstnavatele. Buď máte letos kolem devadesáti let anebo jste si sama požádala o pobírání starobního důchodu a protože vám do výpočtu starobního důchodu "něco" schází, vyzvala vás správa sociálního pojištění k tomu, abyste tyto informace dodala. Na to, aby občan České republiky, který byl celý svůj život řádně sociálně pojištěn, pobíral starobní důchod, na to má nárok, není to jeho povinnost. Jestliže vás následně uráží, že budete "starobní důchodce", pracujte dál a o starobní důchod nežádejte. Chvíli před smrtí pak, až požádáte, budete mít víc - tzv. za procenta. Nelíbí se vám ten název?: starobní důchod? Nepište na i60, ale protestujte na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro takové lidi, jako jste vy, by byla zkouška stáří a výplaty starobního důchodu následující: Všichni starší 65 let musí povinně přeplavat na Slovensku přehradu Gabčíkovo - Nagymaros. Kdo přeplave, je mladý, nepotřebuje starobní důchod. Kdo nepřeplave - ....? Ušetříme.
Dana Puchalská
Ano, Ivano vzala jsi mi to...
Zuzana Pivcová
V komentářích po prvním vydání bylo upřesněno, že u věku autorky článku šlo o omyl.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.