Muž na lavičce. Příběh k fotu dne "Bez domova"
FOTO: archiv autorky

Muž na lavičce. Příběh k fotu dne "Bez domova"

28. 1. 2016

Příběh k Fotu dne je smutný a plný kontrastů, který se nedal stěstnat do padesáti slov.

Zkřehlý bezdomovec sedící v parku na dřevěné lavici.

Je parádní, mrazivá, slunečná neděle.

Pro nás, kteří jsme si vyšli zachumlaní do hřejivého oblečení, to byl krásný, radostný den. Brali jsme totiž jako samozřejmost, že se vrátíme do tepla domova.

Máme se kam vracet. Proč by to mělo být jinak?!

Ale pro někoho tento mrazivý den postrádal jakoukoli poezii.

Byl utrpením. Mohl  být totiž  dnem posledním. 

Tento zlomený muž z fotografie měl ještě nedávno také domov. Pamatuje si to moc dobře.

Proč zrovna já? Proč já musím chodit  parkem celou noc, abych nezmrznul? Jak jsem mohl dopustit tuto situaci?

Jak my ostatní, můžeme v době blahobytu toto "dopustit"?

Kontroverzní otázka, že? Kde se stala chyba?

Jak je možné, že někdo v mrazech, bezohledně vypouští vzácné teplo jen tak pánu Bohu do oken?

Příběh bezdomovce z fotografie je celkem banální. Kdysi ho kamarádka požádala, když ještě normálně žil, zdali by za ni neručil u banky. Bude poctivě splácet. Ale pak na to jaksi zapomněla a ztratila se v cizině.

Přišel o práci, onemocněl, neměl na jídlo, natož na bydlení. Bez peněz se všichni od něj odvrátili. Nemá na zdravotní pojištění. Nemá rodinu. Nemá děti. Nemá přátele. Zůstal sám, opuštěný jako pes, jen s batohem a vozíkem na vrzavých kolečkách.

Přicestoval do Prahy. V ní viděl naději.

Právě v okamžiku, kdy unavený dosedl na lavičku jsem si dovolila zezadu cvaknout spoušť.

Neviděl mne.

Nepřála jsem si to. Nějak jsem se cítila nesvá.

Ale pak mne napadlo, že vidím pod lavičkou ležet bankovku. Musel ji zřejmě vytratit. Nebo to byl jen stín?

Shýbám se. Co kdyby ji odvál vítr?

„A není vaše?“ řekl udiveně.

„Není.“

Pak se naše ruce dotkly. Ucukla jsem, jako bych se spálila.

Na okamžik sevřel mojí teplou, zhýčkanou ruku do svých ledových. Objalo mne ledové království.

„Děkuji vám.“

Ten člověk v tom okamžiku nebyl zlomený, to jsem byla spíše já.

Bezradná. Ale co dál?

Je chvilková, jednorázová pomoc a tím způsobená radost  řešením? Určitě pomůže z nejhoršího.

Ale jak pomáhat? Hodit neštěstí druhých za hlavu? Člověk má přece dost svých starostí.

Vím, řeknete, ať jde pracovat, ať nepije, ať nekrade, ať se vykoupe, ať nezapáchá, ať nepřekáží slušným lidem v chůzi...

Nám, lidem  z "tepla" se to říká snadno. Snadno se odsoudí člověk z okraje společnosti..

Zmrznout v miliónovém městě je tragédie.

Cítila jsem beznaděj, a to mám domov!

Než jsem zmizela za roh, ještě jsem se ohlédla.

On tam seděl dál shrbený a díval se do dáli na zmrzlou sněhovou pláň.

Slunce přeci jenom začalo trochu hřát.

Tu noc v Praze nikdo nezmrznul.

fotografie fotografování Moje próza Můj příběh
Hodnocení:
(4.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
VANDA Blaškovič
A proč by se neměla diskuze rozvinout, Evo? Naopak! K tomu články jsou. A já jsem článek napsala, aby se lidé zamysleli. A jistě budu reagovat, jako autor článku, na jejich vyjádření. Již v otázce dne na toto téma bylo třicet odpovědí s názory. Jen ať se diskuze rozvíří. Na diskuzi přeci není nic špatného, pokud se neporušují pravidla diskuze. Alespoň poznáme své názory na danou problematiku. Opět zdůrazňuji, že se nevyjadřuji k diskutujícímu, ale jen k jeho názoru, k tématu. To je snad v mých reakcích poznat a je v tom obrovský rozdíl. S tím názorem prostě zde nemohu souhlasit a řekla jsem své argumenty, proč nesouhlasím. Toť vše. Pokud Evo máš potřebu se vyjádřit k dané otázce finanční negramotnosti potažmo článku , tak se ,prosím, vyjádři věcně a nehodnoť "morální vlastnosti" diskutujících. To je opravdu zbytečné . Potom to totiž vypadá, že ten červený hadr má před očima někdo, kdo se obává další konfrontace názorů a kdo chce diskuzi utnout. Proč? Snad zde nejde o to, aby lidé měli jen stejné názory a jaksi si jen "pochlebovali"? Že by zde byla diskuze nežádoucí? Protiargumenty a argumenty jsou samozřejmě v diskuzi vítány a jistě každý za sebe, tady a teď , je umí prezentovat. Děkuji. Mne názory druhých na dané téma opravdu zajímají. Nevěřili byste, milí přátelé, že je totiž veliký rozdíl v názorech na faktory způsobující bezdomovectví u lidí z "tepla" a samotných bezdomovců, kteří tuto tragickou realitu zažívají a vědí, co je dohnalo žít na ulici.
ivana kosťunová
Opravdu velmi málo lidí ví, co je to finanční gramotnost. Neznamená to vědět,, že příjmy musí být větší, než výdaje(nemusí) ,ale je to například schopnost orientace v různých lákadlech, jako jsou třeba půjčky , vědět, co je to RPSN, že půjčka s 41% RPSN je nesplatitelná. Že je to lichva, by měl postihovat stát. Nejsem si jistá, zda to činí dost důsledně. Existují i centra pro takto postižené lidi, kde se může člověk bez domova najíst, vykoupat, převléknout do čistého oblečení, případně přespat. Ale i zde je nutno dodržovat určitý řád. Proto řada bezdomovců tato zařízení nenavštěvuje. Netroufala bych si bez řádné znalosti problematiky tvrdit, jaké jsou hlavní příčiny bezdomovectví a zda je mohl ten který člověk ovlivnit. Domnívám se, že nejúčinnější pomoc je pomoci druhému, aby si uměl pomoci sám. Dám li mu rohlík,dám mu almužnu a vyřeším jeho problém na den. Dám li mu možnost, jak se ze své situace dostat, vrátím mu důstojnost. A jednou z těch dovedností je, naučit ho hospodařit a zorientovat se v životě. Pokud ovšem chce. Jsou případy, kdy bezdomovectví je svobodná volba.Mohu se dojímat nad tím , jak chudák bezdomovec vlivem těžkých okolností jako ztráta partnera, psychické zhroucení, a další se ocitl na ulici, mohu mu koupit i svačinu, ale je to jenom gesto. Každý z nás musel překonat nějaké velmi těžké období a zvládl to. Ti slabí, kteří to nezvládli , potřebují pomoc, nikoliv falešný soucit. Napadá mě jedna Haškova povídka, kde císařpán vaří polévku pro chudé a dojímá se nad svou dobrotou. Přála bych si více osvícených obcí, kde pochopili, co je skutečná pomoc
Zdenka Jírová
Těch starých, životem otlučených lidí je mi líto. Měli asi komlikovaný život a na stará kolena už to neumějí řešit. Ale rozhodně mi není líto mladých lidí, kteří by rozhodně práci našli, jen kdyby se jim opravdu chtělo dělat. Ti se utápějí v drogách vlastní vinou. Ty opravdu nelituji.
Eva Mužíková
Že by se opět, jak bývá zvykem rozvinula diskuse??? Asi máš Vando pravdu, prmiň, ale mně připadá, že jméno Jitky na Tebe působí jako červený hadr na býka v aréně. A abych byla upřímná, mám obavy, že ani Jitka neřekla poslední slovo.... je to někdy opravdu zbytečné... to je jen můj, možná mylný názor...
VANDA Blaškovič
Omlouvám se, ale nemohu souhlasit s tím, že bezdomovectví je způsobeno finanční negramotností. Co je to finanční gramotnost? Vědět, že příjmy mají být vyšší nežli výdaje? To ví většinou každý z nás, i bezdomovec. Každý z nás je nějak finančně gramotný. Někdo až tak, že může dělat odborné poradenství druhým. Ale je spousta faktorů, které člověk prostě nemůže sám ovlivnit a ty mohou způsobit začátek bezdomovectví, pokud na ně zůstane člověk sám..Zeptejte se bezdomovce, zdali jeho zoufalou situaci způsobila jeho finanční negramotnost. Vysměje se vám a má pravdu. Hlavní faktory způsobující bezdomovectví, jsou takové, které nemohou sami ovlivnit . Nemohou ovlivnit krach sociálních vztahů, rozpad rodiny, odchod partnera, ztrátu zaměstnání, ztrátu střechy nad hlavou, náhlou zdravotní příhodu, psychické zhroucení…atd. A pokud se nahromadí více takovýchto faktorů najednou, je na problém zaděláno. A pokud v takovéto situaci nemá dotyčný pomoc rodiny a přátel, klesá postupně na dno až do možného bezdomovectví. Na školách se již dávno vyučuje finanční gramotnost. Že by tato výuka byla zárukou likvidace bezdomovců? Pochybuji. I finančně gramotní lidé, kteří znali hodnotu peněz, se totiž stali bezdomovci.
VANDA Blaškovič
Heleno, i Váš včerejší komentář k mé otázce dne, týkající se bezdomovectví byl velice kvalitní. Dokázala jste přesně analyzovat jejich složitou situaci a neházet všechny tyto nešťastníky do jednoho pytle. Dovoluji si váš komentář zde uveřejnit, děkuji! :Helena Votíková 29.1.2016 14:57 Říci kategoricky ne, nikdy, se mi nechce. Bezdomovcem se může stát i někdo koho znám. Stačí málo, špatné rozhodnutí, nemoc, ztráta zaměstnání, přehlédnutá úřední obálka. Takovému člověku bych nabídla možnost znovu se odlepit ode dna, aby to bylo včas, než ho semele ten kolotoč. Pokud jsou tu myšleni ti, kteří už neznají jinou cestu než drogy, alkohol, špínu.. tak těm bych nocleh nenabídla. Myslím, že o to už ani nestojí.
Helena Votíková
Zamyšlení, které vhání slzy do očí a mrazí. Vando moc pěkně napsané.
Jarmila Komberec Jakubcová
Milá Vando, jsi člověk s velkým srdcem a máš pochopení pro na okraji společnosti.Léta jsem racovala v komunální politice a musela jsem tak smutné oříběhy řešit.Ne ale všechny mají dobrý konec, za 15 letou práci v sociální oblasti ti mohu říci, že jen max. 15% lidí na ulici je schopno najít cestu zpět. máme v plzni vybudován poměrně dobrý monitoring bezdomovců, kterým pomáháme se znovu vrátit do života, Plzeň má jen malou nezaměstnanost ale je jeden největší problém. Lidé z ulic ztrácí pracovní návyky, naopak zvykají si na alkohol a tzv, free život.Navíc jsou často i velmi nemocní, takže ani pracovat nemohou.Je to velký civilizační problém a s bezdomovetvím se potýkají všechna velká světová města. Je dobře, že jsi svým článkem rozvířila diskuzi.
Elena Valeriánová
Je mi těžko z tohoto příběhu, je to dojemné a smutné. Ale jak jim pomoc? Ale líbí se mi nápad pani Růženy A. občas někomu konkrétnímu dát nějaké jídlo. Vando, dobře jsi pro nás ten příběh napsala.
Hana Rypáčková
Myslím, že proto má člověk přátele a rodinu, aby mu pomohla v nesnázích. Pokud se od něj odvrátila i rodina, pak nevím, jaký je to člověk. Nemám zkušenosti v okolí. Vždycky někdo někoho podržel. Jen drogově závislé je třeba nechat spadnout prý až na dno.Jinak stáhnou do neštěstí celou rodinu. Na ručitele se snad vztahuje také osobní bankrot....

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.