Můj seniorský život: Cestování po Jordánském království
FOTO: autorka

Můj seniorský život: Cestování po Jordánském království

23. 1. 2016

V dubnu roku 2013 jsem navštívila při cestě do Izraele i Jordánsko. Zemi z 90 procent tvoří poušť, nejsou v ní naleziště ropy jako v jiných arabských zemích a země má problémy s vodou. Jedinou řekou je Jordán, který se vlévá do Mrtvého moře. Většina obyvatel je palestinského původu a hlavním náboženstvím je sunitský islám. Od roku 1999 vládne zemi král Abdulláh II. se svou manželkou, krásnou Rainou. Jejich obrazy jsou doslova na každém větším prostranství a v každé recepci hotelu.

Z historických pramenů je zřejmé, že území Jordánska patřilo dříve Izraelským kmenům známých z Bible jako Edomité  či Moabité. Tudy procházel také izraelský národ, když putoval do Země zaslíbené a kde po cestě zemřeli proroci Mojžíš a Aron.O historii by se toho dalo napsat mnoho, ale to si určitě sami přečtěte v odborné literatuře. Raději se rozepíši o cestě z Izraele do skalního města Petry - tato návštěva tvoří hlavní turistickou atrakci Jordánska protože sem směřuje většina turistů.

Náš izraelský autobus nás vysadil na hraničním přechodu do Jordánska u města Bejt Šean a po obdržení vstupního viza jsme museli jít všichni pěšky asi 500 m k jordánskému autobusu. Druhý den ráno jsme navštívili nejkrásnější archeologické naleziště na světě - skalní město Petra - fascinující skalní komplex, který byl osídlený ještě dávno před počátkem našeho letopočtu národem Nabatejců. Nikdo z účastníků našeho zájezdu nevyužil na cestu jízdu na oslících či malými kočáry. V dubnu, kdy se zájezd konal, bylo počasí velmi příznivé, teplota okolo 23 st.C. Od května do září bývají teploty o hodně vyšší. 

Město Petra vzniklo původně jako pohřebiště. Je dokonale chráněné přirozenými skalními hradbami. Skály jsou pískovcového původu a bylo velmi jednoduché obydlí vytesat přímo do skal. Skalní město Petra je jeden ze sedmi divů světa a bylo vyhlášeno památkou Unesco. Zde byly také natočeny filmy jako Indian Jones nebo Poslední křížová výprava. Když jsme prošli vstupní branou města, došli jsme do Síku. Jedná o úzkou soutězku, která vede mezi skalami a najednou jsme stanuli před pokladnicí. Impozantní skály v soutěsce se tyčí do výše až 200 m.

Al-Chazneh (pokladnice) je vytesána do pískovce a sloužila jako hrobka nabatejského krále. Viděli jsme ji jen zvenčí, protože v té době byla pro turisty uzavřena. Jedna z legend říká, že název pokladnice vznikl tak, že jeden bohatý egyptský kupec ukryl své zlato do urny. V další části města je vytesáno přírodní divadlo. Po chvíli cesty jsme spatřili klášter Ad-dér. Stavba je podobná pokladnici. Po cestě jsme míjeli mnoho prodavačů se suvenýry a také je možnost nákupu občerstvení. Nejvíce mi chutnal mátový čaj s čerstvými lístky máty. Po občerstvení jsme společně vystoupali asi 50 schodů na vrchol kláštera, odkud je pěkný výhled po celém skalním městě. Petra je nádherné město se spoustou zákoutí a cesta zpět netrvala tak dlouho jako cesta tam. Náš delegát po té s námi zajel navštívil i tzv. Malou Petru, kde se konají koncerty přímo v soutěsce. Rozdíl mezi velkou a malou Petrou uvidíte na přiložených fotkách. 

Cena vstupného do celého skalního komplexu je velmi rozdílná. Pokud navštívíte Petru jen jeden den cca 2500 Kč, ale když v Petře přespíte alespoň jednu noc, je částka nižší, cca 1800 korun. My jsme přespali v Petře jednu noc a další pak v přítavním městě Akaba. Hotely jsou dobře vybavené, v Petře byl i hotelový bazén, s příšerně studenou vodou, do které jsem nevlezla. V noci byla i zima.

Akaba je jediný jordánský přístav na břehu Rudého moře. Navštívili jsme mamlúckou pevnost - Saladinův hrad. Pevnost nese erb Hašimovců od doby kdy přístav dobyl Lawrence z Arábie v I.světové válce. Koupání v Rudém moři osvěžující až moc, protože v tuto roční dobu nepřesahuje 20 st.C. Místní přihlížející obyvatelé nás nevěřícně sledovali, když jsme na místní pláži do moře vstoupili. Asi jako u nás novoroční koupání ve Vltavě. Všechny z nás zaujala návštěva velkého mořského akvária, které opatruje různé  druhy mořské fauny z Akabského zálivu. K vidění jsou například murény či jiné jedovaté ryby. 

Další den jsme navštívili jedinečnou pouštní oblast Wádi-Rám, která je vzdálena asi hodiny jízdy z Akaby. Po té jsme přesedli autobusu do připravených džípů a asi po tříhodinové cestě jsme se zastavili na oběd v pravém beduínském stanu, který pro nás připravili místní beduíni, Tradiční jídla byla připravena na ohništi. Po obědě jsme odjížděli  zpět do Izraele.

Letos se chystám k návštěvě Maroka. Bude to opět zájezd spojený s  návštěvou historických památek. 1. března odlétám s přáteli do Casablanky a pak postupně navštívíme významné mešity, muzea a památky v celém Maroku. V seniorském věku si plním svoje přání cestovat a zatím se mi to daří.  

 

Můj seniorský život - nová soutěž magazínu i60 o zajímavé ceny. Jaké je to být seniorem? Jak prožíváte toto období života? Co vám seniorský věk vzal a dal? Jak se změnil váš život po odchodu do důchodu? Jak se bavíte v seniorském věku, co nejčastěji děláte? Jste aktivním seniorem, anebo většinu času trávíte sami? Napište nám do nové čtenářské soutěže magazínu i60 své příběhy a postřehy, povídky, glosy. Více o soutěži se dozvíte zde.

 

 

cestování Můj seniorský život
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Když jsem se začetla, pocítila jsem až husí kůži. Skalní město Petra mne totiž fascinuje. Kdysi jsem měla možnost koupit ve slevě pro mne nádhernou knihu "Svatá země". To je moje cestování po těchto končinách. A od kamarádky, co tam skutečně všude byla, mám dodnes na památku lahvičku vody z Jordánu. Je stále naprosto průzračná :-). Děkuji!
Hana Rypáčková
Krásný koníček- cestování. Nejlépe uložené peníze. Nikdo nám to nevezme...
VANDA Blaškovič
Jarmilo, jako bych tam byla s Tebou! Skalní město Petra je tak trochu můj sen...ale až po deltě Okavango....)) Obdivuji Tvoji cestovatelskou duši a že na to vůbec máš...to není za pusinky ! No, jsi výjimečná, šikovná ženská, podnikatelka!...:)) Seniorka? Blbost!!! Kde bereš tu energii?? Moc ráda se jednou s Tebou setkám a s děvčaty, co komentují Tvoje články..:)) Ahoj!
Vladka Steinová
Jarmilko, skvělé vyprávění, na úrovni a úžasné fotky !!! Pro tento portál dáváš ze svých cest výjimečné poznatky. Děkuji Vladka
Jana Šenbergerová
Jarmilo, přeji vám šťastné cesty i návraty. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.