O vánočních svátcích se dalo dlouho do noci dívat na americké „kečupové“ filmy. Byl jsem odchován jen sovětskými filmy o Nataše a pádu válečného Berlína. Moc mě tehdy nezaujaly. Teď jsou nám předkládány lepší, nápadité. Jak si třeba Benešovsko (bramborářský kraj) pomohlo až k světové produkci energie, pro celou planetu Zemi.
Systém Helios tam čerpal teplo ze zemského jádra. Ředitelka nové elektrárny byla emancipovaná žena, neobyčejná odbornice na výpočty rovnic. Hned začátkem tohoto jednoho dne přednesla benešovským zaměstnancům koncept dnešního pokusu, v plynné americké angličtině (nikdo tam anglicky nemluví ani nerozumí). Pak hned spustila naplánovaný pokus, nedařil se, šoupata to neudržela a upšoukávala. Přerušila ho a spěchala přijmout domů svou biologickou nezletilou dceru, právě se vrátivší k ní, matce z USA.
Netrpělivý zástupce ředitelky využil její nepřítomnosti a pokus sám spustil. To neměl, všecko vybuchlo a elektřina všude zhasla. Začala hořet uhelná sloj mezi Benešovskem a Staroměstským náměstím v Praze (žádná tam nikdy nebyla).
Ředitelka se musela rychle rozhodnout jak vše uhasit, a tím zachránit Staroměstské náměstí, v 50 kilometrů vzdálené Praze. Naložila nezletilou Američanku na kradenou motorku a vyjely vypustit Slapskou přehradu na hořící uhelnou štolu. Dcera cestou poztrácela insulin, a tak musely vykrást lékárnu. Náhodou jim došel i benzín, bez elektřiny ho nemohly načerpat. Chytrá Američanka ve tmě nahmatala jističe, proud znovu naskočil, natankovaly a dojely k přehradě.
Ředitelka přemluvila mužskou obsluhu přehrady, aby hned všechnu přehradní vodu vypustila na Prahu. Úžasně to pomohlo, požár úplně uhasl!
V USA tu českou tragédii sledoval sám prezident Obama. Hned poslal Čechům na pomoc celou americkou armádu.
Až do rána jsem po tomhle nerváku nespal. Na Benešovsko jsem byl ale neobyčejně hrdý.