Doktor Živago odhalil hrůzy bolševického systému
ILUSTRAČNÍ FOTO: fdb.cz

Doktor Živago odhalil hrůzy bolševického systému

21. 12. 2015

Americký velkofilm Doktor Živago, natočený podle stejnojmenného románu ruského spisovatele Borise Pasternaka, byl v Sovětském svazu zakázán. Odhaloval zrůdnosti, k nimž v SSSR docházelo ve jménu takzvaného rovnostářského a spravedlivého světa. V hlavních rolích výjimečného filmu, který získal pět Oscarů, excelovali Omar Sharif, Julie Christieová či Geraldine Chaplinová.

Premiéru měl přesně před půlstoletím – 22. prosince 1965. V roce 1998 skončil film v žebříčku 100 nejlepších amerických filmů, který sestavil Americký filmový institut, na 39. místě. V Rusku se však dočkal oficiální premiéry až v dubnu 1994.

Ruský básník a spisovatel Boris Pasternak svůj román Doktor Živago, který se odehrává v Rusku za první světové války a bolševické revoluce, dokončil v roce 1956. V témže roce byl sice odsouzen Stalinův kult osobnosti, v Sovětském svazu však kniha, která byla shledána "ideologicky škodlivou", nevyšla. Rukopis byl o rok později propašován do Itálie a přeložen do 18 jazyků. V roce 1958 byla autorovi udělena Nobelova cena za literaturu, Pasternak ji však pod nátlakem a kvůli výhrůžkám sovětských úřadů musel odmítnout.

Scenáristického přepisu románu se ujal Robert Bolt, s nímž režisér David Lean spolupracoval již na svém předchozím snímku Lawrence z Arábie. Freska se odehrává na pozadí zvěrstev první světové války, bolševické revoluce i ruské občanské války, jež jsou nahlíženy idealistickýma očima "lékaře s duší básníka" Jurije Živaga.

Introvertní humanista v předrevolučním Rusku poznává životní lásku Laru, krásnou dceru moskevské krejčové a pozdější manželku zaníceného revolucionáře. Ačkoli je Živago také zadaný, jejich osudy se během krvavých bojů, ideologického fanatismu i politických proměn několikrát vzájemně protnou a zase rozdělí.

film komunismus SSSR
Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
petr stejskal
Měl jsem tenhle fil stažený,ale nic jsem na něm neviděl, ničím mě nenadchl a proto jsem ho smazal. Nic mi neříkal.
Hana Šorejsová
Film jsem viděla dvakrát , ještě za totality, nádherné a nemám slov, herecké obsazení skvostné a vystihlo to, jak to bylo, alespoň já se dle mých rodičů a prarodičů domnívám. Redakci díky !
Hana Rypáčková
Z filmu jsem byla nadšená.A četla jsem Pasternaka...
petr stejskal
Ale komunismus přece nikdy neexistoval. To byla jen neuskutečnitelná idea. A každá myšlenka se dá zničit,překroutit. Tak to dopadá s většinami revolucí. Každá revoluce požírá pozvolna své tvůrce. Revoluce je snaha o změnu. Nemusí být vždy k dobrému. I ta ruská vznikla na zoufalé bídě prostých lidí. V podstatě ji zavinila válka a hrůzovláda cara a šlechty.
petr stejskal
Doktor Živago mě moc a moc zklamal. Nevidím v něm nic hezkého. Měl jsem ho a radši jsem ho vymazal. Nic vlastně neříká.
Ladislav Vesecký
Doktor Živago, všechny verze filmu nádherné.
Libor Farský
Nádherný film s nádhernou scénickou hudbou. Děkuji za připomenutí, budu po něm pátrat na internetu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.