Švýcarský spisovatel a malíř Friedrich Dürrenmatt, který zemřel před čtvrtstoletím 14. prosince 1990, se proslavil hlavně absurdními dramaty, strhující jsou ale i jeho prozaické texty. Ke klasice německy psané literatury patří Soudce a jeho kat (1952), původně vycházející na pokračování v časopise, světový věhlas mu pak přinesly divadelní hry Návštěva staré dámy (1956) a Fyzikové (1962). Svá díla ovšem až do konce života přepisoval a vylepšoval.
Dürrenmatt přišel na svět 5. ledna 1921 ve švýcarské vesnici Konolfingen v rodině evangelického faráře, už jako dítě utíkal do světa fantazie. Studiím filozofie, teologie a literatury moc nedal, o to náruživěji psal a maloval. V roce 1947 způsobil v Curychu skandál se svojí hrou Psáno jest (později přepracovanou na Novokřtěnce) a hodnou chvíli trvalo, než se někdo odvážil uvést jeho další kus. Dürrenmatt, v té době již otec od rodiny, se protloukal, jak se dalo.
Z největší nouze jej vytáhly detektivní romány Soudce a jeho kat a Podezření, rodinný rozpočet pak vylepšily i úspěšné rozhlasové hry pro německá rádia. Návštěvu staré dámy, kterou čeští diváci znají i díky televiznímu filmu z roku 1999 s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, pak na jeviště uvedl již jako mezinárodně známý autor.
Sílu své osobnosti využíval Dürrenmatt i mimo oblast kultury, například v roce 1968 odsoudil okupaci Československa a v roce 1977 podpořil Chartu 77.