Slaví Židé Vánoce?
Ilustrační foto: pixabay.com

Slaví Židé Vánoce?

23. 12. 2020

Když se venku tiše snáší sníh a lidé spěchají blátivými ulicemi, aby ještě rychle obstarali nějaké dárky pro své nejbližší, kdy doma celá rodina zdobí vánoční stromeček a kapři nebo husy se musejí nedobrovolně rozloučit se životem kvůli slavnostní večeři, zůstáváme my, Židé, zdánlivě stranou.

My totiž narození Ježíše neoslavujeme. Ježíš pro nás není Syn boží, ani Spasitel. Ježíš je pro nás obyčejný Žid, jímž byl tak jako já nebo všichni ostatní. Možná, že byl reformátorem, kterému šlo chrámové kněžstvo trochu na nervy a který viděl, že kněží neslouží ani tak Bohu jako sami sobě. Tak trochu jako Mistr Jan Hus či Martin Luther.

Ježíš byl bohabojný Žid, jenž ani v "revolučním" kázání na hoře neříkal nic revolučního. Připomínal pouze základní etickou myšlenku židovství - "miluj bližního svého jako sama sebe". Tato Ježíšova slova pocházejí z Tóry. Jestliže antisemité a odpůrci židovství touto větou dokazují rozdíl mezi židovstvím a křesťanstvím, jestliže zdůrazňují, že Bůh Starého zákona je pomstychtivý, zatímco Bůh Nového zákona je láskyplný, nemají pravdu.

Neslavíme Vánoce, poněvadž Ježíš podle nás nesplňuje jeden důležitý prvek - Ježíš není Mesiáš, na kterého toužebně čekáme. On pro nás není Spasitelem, za nějž jej považují křesťané. Naše knihy hovoří zcela jasně, kdy Mesiáš přijde.V  knihách se píše o poslední bitvě, o  Armagedonu. Mesiáš znovu vystaví beit ha-mikdaš, židovskou svatyni, třetí jeruzalémský Chrám, I o tom si můžeme nechat snít. Prozatím se na Chrámové hoře v Jeruzalémě lesknou kupole Skalního dómu a mešity Al-Aksa. A vypadá to, že ještě dlouho budou.

Ježíš Mesiášem? Pro nás ne. Proto neslavíme Vánoce. Ale rádi vyprávíme vtípky o Ježíši-Mesiáši. Tolik jsme trpěli pod křížem, znamením jeho utrpení. Církev má na svědomí životy mnoha milionů Židů.

Abych toto trochu smutné vyprávění odlehčila, v mé rodině se traduje tato anekdota:

Žid spěchá s pláčem do synagogy. Tam naříká a neustále pláče, bije se v prsa, rve si vlasy a neustále volá "Bože, můj syn se nechal pokřtít, stal se křesťanem". Náhle uslyší temný, plačtivý a zoufalý hlas shůry. "Můj syn také", A cos udělal? ptá se zoufalý Žid zoufalého Boha. A opět zazní hlas Boží "Napsal jsem Nový zákon".

Židé tedy Vánoce neslaví. Nicméně židovské děti nemusí těm druhým závidět. My Židé máme podobnou slavnost. Je tišší, méně pompézní, ale přesto důstojná a nechybí na ní dárky pro nejmenší. O této slavnosti jsem již psala v předcházejícím článku o Chanuce.

O tom, co dělají Židé o Silvestru a Novém roce, se zmíním v dalším pokračování ze života Židů a jejich zvyků. Přeji všem íčkařům i neíčkařům veselé a krásné Vánoce v míru a pohodě.

 

 

Náboženství Vánoce Židé
Hodnocení:
(4.8 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Židé jsou a byli vždy národem. Už od doby praotce Abraháma, Starý zákon je mapuje historii Židů. Před 2000 let byli Židé vyhnání ze své izraelské vlasti. Do ní se vrátili teprve po roce 1948 kdy byl opět obnoven židovský stát Stát Izrael. Např. moji prarodiče pocházejí z území dnešní Podkarpadské Ukrajiny z oblasti Lvov. Křesťanské tradice pocházejí z těch židovských. O tomto tématu bylo napsáno mnoho knih, já jsem ve svých článcích se snažila mapovat některé naše zvyklosti. K tématu se vrátím připravovaným článkem "Kdo jsou Židé".
Marie 00000
Zajímavý článek, poučný.
Antonín Nebuželský
Vidíte jak jsem starý pořád se učím. Ale vztah k tomu všemu nemám. Kdybych to chtěl ulehčit, tak židovské vtipy, to tedy jo :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Pane Nebuženský Židé jsou národ jako národ jsou Češi či jiné... Prosím nepleťme si náboženství a národ. Já jsem tzv.sekulární Židovka. Tedy původem moji rodiče byli Židé, kteří žili v diaspoře v tehdejší Československé republice. Teprve po roce 1948 mohou Židé žít ve svém samostatném státu jako ostatní národy. O tom si ale můžete přečíst. A to, že o tom nic nevíte je mi líto, ale nemohu proto nic udělat.
Antonín Nebuželský
Napíšu možná divný názor. Jak jsem starý nikdy jsem nevěděl kdo je žid a kdo není. My jsme to doma takhle neměli. Tatínek byl bez vyznání, přesto jsem byl pokřtěn, ale třeba na náboženství jsem, s pláčem, chodit nemohl. A teď : v minulém režimu tady víceméně, žádný žid nebyl. Zato po devadesatém roce, třeba co umělec, to žid. Je mi to jedno, jde to mimo mě, ale vysvětlete mi jak to. Objektivně, v nechme totalitu. ?
Anna Potůčková
Jsem křestanka, ale to nebrání tomu, abych se také něco nedověděla o životě Židů, o jejich životě a zvyklostech. Svobodu náboženství zcela toleruji a svou víru nikomu nevnucuji. Přeji krásné Vánoce a hodně, hodně zdraví a operace, která Tě Jaruško čeká necht dopadne stejně dobře jako u Hanky P.
Hana Nováková
Jarmilo, jen díky vám se dozvídám a to nejen já dost info o judaismu a životě Židů. Je to zajímavé číst vaše přípěvky s řadou pro mě neznámých informaci. Dnes toto téma není nijak prezentované. Děkuji za příspěvek a budu se těšit na další. Krásné vánoce a hodně zdraví
Martina Růžičková
Něco jsem již věděla, mnoho jsem si díky vám doplnila. Děkuji za zajímavý článek.
petr stejskal
zas pár hezkých a důležitých zajímavostí. Díky za ně. Ač nejsem ani křesťan,ani žid ani muslim či jiného vyznání, toleruji svobodu vyznání každého člověka. Jen by to náboženství nemělo mít vliv na chod státu. Tam si všichni jsou rovni. A tak by i jejich vnější oděv na veřejnosti měl být takový,aby druhým nevadil. A zákony platí pro všechny stejně
Marie Seitlová
Děkuji za zajímavý článek, vloni jsem navštívila Izrael. Je to doplnění mé cesty.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA