Bioekologický život mé babičky
Ilustrační foto: pixabay.com

Bioekologický život mé babičky

6. 6. 2020

Moje babička neznala slovo ekologie. Ani nemusela, protože ona ekologicky žila. Uvědomuji si to pokaždé při víkendu tráveném na chalupě, kde se zarputile snažím hospodařit způsobem mé babičky.

Ráno vstanu a zatopím ve sporáku. Dřevem. Zatímco se vytápí místnost, stihnu ještě na sporáku ohřát vodu na kafe, na mytí nádobí a průběžně na cokoliv, kde je teplé vody potřeba. Voda pochází ze studny a dle hygieniků má parametry srovnatelné s balenou kojeneckou vodou. Topím dřevem, odpad je minimální, ovzduší téměř nezatěžuje. Dřevo je vlastní, protože jsme v zimě porazili starou shnilou vrbu u potoka, která se chystala každou chvíli spadnout. Potřebovali jsme k tomu povolení, potvrzení od různých institucí, ale to už je jiná historka.

Vaření. Tak to je největší oříšek. Krájet, míchat, přetahovat kastroly po plotně na správná místa, topit, zametat pod sebou, nespálit jedno, nenechat vychladnout druhé, nezapomenout přikládat. Pokaždé odjíždím alespoň s jednou popáleninou  prvního stupně. Se sporákem zjevně nejsem kamarád. Ještě, že dříví mi přinese manžel. Ale žádná elektrická trouba neupeče tak dobře, jako ta sporáková. Asi je to tím, že peče ze všech čtyř stran stejně. Jak to ta babička mohla všechno stíhat?

Vaření mi trvá jednou tak dlouho než v mé panelákové kuchyni a pohybu mám podstatně více. Šlapání na rotopedu tedy odpadá. Narotuji se až až.

Přitom ekologicky třídím odpad. Papír do kamen, plasty do igelitky a potom do kontejneru před hospodou. Zbytky jídla sousedovic slepicím, kostičky okolním psům.

Další kapitola je praní. Babička prala ve staré pračce, které jsme říkali "kejvačka", protože se prádlo naskládalo do poloviny bubnu a pomocí dlouhé páky a druhé poloviny bubnu uvedlo do pohybu - rozkejvalo. Čili jakási automatická pračka na ruční pohon. Bylo to určitě lepší, než posilovna. Když prádlo dostatečně vydrncala, naložila do škopíčku a šla je vymáchat do potoka. Vodu z prádla, ve které bylo rozpuštěné mýdlo s jelenem, vylila na trávník. Nevím, zda mýdlo bylo toxické, ale trávník měla vždy zelený, hustý.

Když už měla klouby oteklé od revmatismu, složily se jí děti na jednu z prvních automatických praček zn. Tatramat. Babička pokrok neodmítala. Poslušně čekala, až se prádlo vypere automaticky samo, pak je naložila do škopíčku a odešla vymáchat  do potoka. Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš, říká přísloví. A já dodávám, ani starým kouskům ne. Proto praní vynechám, kejvačku už stejně dávno nevlastníme. Nedávno jsem jednu podobnou viděla v muzeu v Polici nad Metují. Byla jsem jediná, kdo věděl, k čemu ten podivný přístroj sloužil a jak fungoval. Mladí návštěvnící muzea při mém zasvěceném výkladu mysleli, že jsem historička. A já jsem zatím jenom a pouze pamětnice! Nebo hysterička - někdy.

Tak co říkáte - nebyl to krásný život? Žilo se levně, zdravě, ekologicky. Pomaleji. Hospodyně si pro čerstvou biozeleninu do polévky došla na svoji zahrádku. Maso v kvalitě bio se jí popelilo v kurníku, dupalo v králíkárně, a když byla žena zvlášť pracovitá, kvičelo v chlívku. Pro bio mléko si došla s bandaskou přes potok k sousedce, která chovala kravičku. Hospodáři nemusel nikdo určovat, kdy může nebo nemůže porazit strom na svém pozemku. On sám nejlépe věděl, kdy nastal jeho čas, a žádná povolení k tomu nepotřeboval.

Domů přijíždím zdravě unavená, ale cítím se jak po relaxačním pobytu ve wellness středisku.

Spustím automatickou pračku, myčku na nádobí, založím si suroviny na domácí toastový chléb, spustím domácí pekárnu. Ještě dát rozmrazit maso do mikrovlnky. Potom si mohu v klidu říci "za nás pracují stroje", usadit se s kávičkou k počítači a prohlédnout si nové příspěvky na portálu i60.

domácnost ekologie Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Václava Maršálková
Na venkově to bylo eko,ale jinak ,co se týká pohybu..nevím ,kolik je přispěvatelce let,mě 65 jsme z Prahy ..takže ,moje maminka prala v pražském bytě na valše,..to je historie,pěkná dřina ,na své rodiče,na nás 2 děti...ráno vstala,udělal nám snídani a vypravila nás do školy..pak běžela do práce,pracovala di cca 17 hod a dělalo se i v sobotu ,i já chodila do školy i v sobotu,děnně nám vařila,nakupovala atd..prala na 5 lidí na té valše,namáčla,máchala,atd...žehlili jsme i kapesníky,parkety se drátkovaly..pomáhaly jsme i my děti ,ale většina byla mamince,protože jsme byli v městě nakupovalo se v obchodě..to co bylo..asi tehdy ještě taky eko,ale rozhodně to bylo o pohybu,nejen na venkově.
Věra Halátová
Babičky na venkově takto žily všechny. Ona to zase až taková idyla nebyla. Je pěkné si zajet na chalupu a den, dva si žít postaru. Moje babičky a teta vstávaly ráno denně v šest hodin. Zatopily v kamnech a nejprve postavily na plotnu velký hrnec s bramborami. Jednak pro zvířata a jednak k obědu pro rodinu. Mezitím šly vypustit slepice, nasypat jim zrní, nalít vodu, nasekat zelené pro kuřátka a káčátka. Když se brambory uvařily, nachystaly krmení pro vepříka. Teprve potom připravily snídani pro rodinu. Většinou bílou kávu, krajíc chleba se sádlem nebo buchtu od včerejška. Po snídani šly na pole. Na poli pracovaly asi do půl jedenácté. Pak šly domů uvařit oběd. Každý všední den luštěninová polévka a bezmasé jídlo. Po obědě šly znovu pracovat na pole. Vrátily se večer asi v pět hodin, nakrmit a poklid zvířata a připravit večeři pro rodinu. To byly většinou zbytky od oběda. V sobotu zabily slepici, oškubaly a vyvrhly, aby měly v neděli na oběd. V sobotu uklízely stáje, kurníky, dům, dvůr, praly prádlo. V neděli ráno, když poklidily zvířata a připravily snídani, odešly do kostela na ranní mši. Po návratu začaly vařit oběd. Nudle do nedělní polévky si vyráběly samy. V zimě, když nechodily na pole, pletly svetry, vyšívaly prádlo, spravovaly prádlo a draly peří. Topilo se jen v kuchyni. Spávaly v kuchyni a kdo se tam nevešel, spal ve studené ložnici. Všechnu práci stíhaly, protože neměly televizi, neměly počítač s internetem a kecy se soudkami se nevedly, protože nikdo na ně neměl čas.
Marie Měchurová
Žijeme ekologicky jaksi samozřejmě. Nevyhodíme žádné jídlo, co nejvíc ovoce a zeleniny zpracujeme na zimu, chodíme do lesa na spadané dřevo, učíme vnoučata šetřit vodou a elektřinou. Za odměnu nám zůstává více penízku z důchodů a za ně můžeme cestovat.
Zuzana Pivcová
Přišla jsem z návštěvy, vidím článek, který jsem ráno nepřipravovala, a ejhle, on je zase nějaký starší. Ale je to prima, když se sem vracejí někdejší příspěvky, zvlášť takové, které mají stále co říct. A to jsem si ještě vzpomněla na nějakou tu nedávnou kontroverzní německou písničku na internetu, kde mladí kritizovali starší generaci, která všechno zničila!!
Blanka Macháčková
Seznam si tě převzal. Asi ví, co se hezky čte.-:)
Marta Novotná
Dýchlo na mě dětství a mládí, díky.
Naděžda Špásová
Na dotaz paní Jiřiny, my samozřejmě odpad poctivě třídíme, co můžeme dát do kompostu, vozíme na zahradu.
Dana Kolářová
Moc hezky pojatá vzpomínka na naše milované babičky.
Květoslava HOUDKOVÁ
Naše babičky, maminky - a také ještě na nás - v dávném mládí - některé ty ekologické metody zbyly. V dobách babiček mnoho práce, mnoho dětí - vše musela žena stihnout a z dětí vychovat slušné lidi. Dnes mnoho úlev, vynálezů a věcí pro úsporu času - ale kam se časová úspora ztrácí? Vždyť už i malé děti jsou zlé, rozeřvané, panovačné atd. - a rodiče na ně čas nemají, nebo jim ho nevěnují. Raději prodrbou, nebo hledají zábavu a to, že dítě zahrnou vším, co si vyřve, vyvzteká, mu k vychováni nepomůže!
Eva Mužíková
Jiřinko, svým vyprávěním jste mne vrátila do mého života ještě před třemi roky... také jsem na vesnici byla naprosto soběstačná, co se týkalo masa, zeleniny a těch krásně oranžových vaječných žloudků... Ale tady v Liberci žiji pohodlněji. Máme kontejner na bioodpad, hned vedle zahrady kontejnery na sklo, papír apod... a tak opravdu poctivě třídíme...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 48. týden

V čase adventním a vánočním často televizní stanice nabízí divákům známé filmy a pohádky. Tento týden si budete moci v kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte.