Válečný pilot Gablech
slaví 100. narozeniny

Válečný pilot Gablech
slaví 100. narozeniny

4. 11. 2015

Válečný pilot Imrich Gablech, který slaví 4. listopadu 100. narozeniny, patří mezi poslední žijící československé letce, kteří za druhé světové války sloužili v britském královském letectvu. Rodák ze slovenského Hrachoviště, který nyní žije v Havlíčkově Brodě, je držitelem řady vyznamenání a ocenění včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy Polské republiky. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku, kde ho po jeho útěku označili za zrádce a odsoudili k trestu smrti.

Gablech po studiu na gymnáziu v Novém Městě nad Váhem nastoupil na podzim 1936 vojenskou základní službu v Piešťanech, posléze absolvoval pilotní školu a působil u polní letky. Po vzniku Slovenského státu a po okupaci zbytku Čech a Moravy v březnu 1939 se rozhodl pro útěk, respektive pro odlet. Přeletěl z Piešťan do Polska.

V září 1939 byl sovětskou tajnou službou na polském území internován, obviněn ze špionáže a odsouzen na pět let nucených prací v sovětských táborech. V roce 1941 byl v táboře v povodí řeky Pečory po vzpouře odsouzen na dalších deset let nucených prací. V gulazích, kde musel vykonávat velmi těžkou práci, zhubnul až na 40 kilogramů a z podvýživy dočasně oslepl. Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem 22. června 1941 byl jako polský vězeň propuštěn.

V říjnu 1941 dorazil lodí přes Špicberky do Británie, kde se připojil k československé jednotce a vrátil se nakrátko k létání. Kvůli zdravotním problémům ale musel s létáním skončit, dělal pak kontrolora na dráze a poté až do konce války byl řídícím leteckého provozu.

Po návratu do vlasti začátkem srpna 1945 byl pověřen leteckou kontrolou na letišti v Praze-Ruzyni, posléze byl odvelen do Havlíčkova Brodu, kde opět sloužil u letecké kontroly. Po únoru 1948 vykonával několik měsíců i funkci velitele letiště a letecké základny. Nakonec byl v únoru 1949 z vojenské služby propuštěn.

Řadu měsíců nemohl získat odpovídající zaměstnání, než byl přijat ke stavebním závodům, kde pracoval jako pomocný plánovač a likvidátor faktur. V roce 1951 byl ale po krátkém zatčení a vyšetřování znovu ze zaměstnání propuštěn. Nakonec byl alespoň přijat do pilníkárny jako účetní, později byl odeslán na horší práci ke kontrole. Po neshodách s vedoucím nezůstal ani zde a až do důchodu pracoval v podniku s obvazovými materiály.

2. světová válka piloti váleční hrdinové
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Měl bohatý život, a zadostiučinění se mu dostalo až po dlouhých letech. Přeji mu hezký zbytek života.
Zuzana Pivcová
Je to obdivuhodný věk i celý život. Někdy mám pocit, že ti, kteří v životě zažili hodně strádání, jsou celkově nějak odolnější. Vzpomínám na několik svých setkání (díky archivu) s válečnými letci v 90. letech. Dnes už z nich nikdo nežije. Výjimku tvoří několik těch, kteří se jako hodně mladí zapojili do zahraničního odboje až koncem války. Podle dokumentace je jasné, že letci bojovali mnohem víc než pozemní vojsko. Ale to vyplývalo z válečné situace. Všichni si zaslouží úctu, kterou jim pak republika neprojevila.
Jaroslava Handlová
Pan plukovník v.v. Imrich Gablech je bohužel dlouhodobě v péči havlíčkobrodské nemocnice. Připojuji se ke gratulantům a přeji mu klidné a bezbolestné dny!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA