Desítky předmětů z historie trampingu mohou vidět návštěvníci v českobudějovickém muzeu. Výstava s názvem Ukázky z trampské tvorby na jihu Čech nabízí například i exponáty z období první Československé republiky. Lidé si je mohou v Jihočeském muzeu prohlédnout do 31. ledna příštího roku.
„Některé předměty jsou muzea, jiné nám zapůjčili lidé,“ uvedl autor výstavy Leoš Nikrmajer. Na výstavě stojí například masivní totemy, návštěvníci si mohou prohlédnout osadní vlajky, kroniky nebo ručně vyráběné šperky. „Chceme připomenout celou historii trampování v Jihočeském kraji,“ řekl Nikrmajer k zahájení výstavy.
Trampování bylo fenoménem především v minulosti. Podle Nikrmajera zažilo největší rozmach v období od 60. do 80. let 20. století. „Tehdy skutečně lidé trampovali ve velké míře a vznikala řada osad a chatových oblastí,“ sdělil.
Smyslem výstavy je, aby se s trampingem seznámila současná generace. „Dnes se tomu už skoro nikdo nevěnuje. Trampové nám stárnou a téměř nikdo nový se k nim nepřidává. Doufáme, že výstava třeba pomůže k tomu, že by jednou v muzeu mohla vzniknout stálá expozice na toto téma,“ dodal Nikrmajer.
Jihočeský kraj patřil mezi trampy k nejvyhledávanějším oblastem. Bylo to dáno především tím, že v regionu je hodně zeleně, lesů nebo řek. Další oblastí s podobným charakterem je středočeské Posázaví. Také tam v minulosti vznikla řada trampských osad.