Slušní lidé žijí bez přetvářky

Slušní lidé žijí bez přetvářky

15. 10. 2015

Kdysi v devadesátých letech, pokud si pamatuji, bylo popsáno v časopise Vlasta, jaký je rozdíl mezi Angličankami, Francouzkami a Češkami.

Co když má sousedka kožich, který dotyčná dáma nevlastní? Cizinky hledaly cestu, jak ho rychle kdekoliv sehnat. Češka si přála, aby sousedce kožich "sežrali" moli.

Kožichy nenosím, ale směji se občas malosti. V myšlení řady lidí. Nákupní horečky jsou výrazem malosti a často si na ten článek vzpomínám. Vlastu jsem kupovala mé osmdesátileté babičce, ta ji pak dávala mé mamince a pak jsem ji nakonec četla i já. Byly tam prima články.

Všichni dobře víme, že spousta lidí se dokáže přetvařovat, kdo studoval psychologii, tak ví, o čem to je. Přetvářka je schopnost, které využívá jen člověk, i když mu nejde o život.

Slušní lidé žijí bez přetvářky.

glosa životní postoj
Hodnocení:
(1 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Andrea Bravermanová
Hm. Zbytečně kategorické a černobílé vidění. Mezi přetvářkou a taktem, či diplomacií a přetvářkou je velký rozdíl.
Alena Várošová
Podle mne se každý tak trochu občas přetvařuje.Jenže se nedokáže přetvařovat celý život Ani já jsem nebyla vítaná na íčku paní Jitko,když jsem sem vstoupila a možná dodnes jsem někomu kostičkou v krku.Bohužel,já jiná nebudu a lidi kolem mne taky ne.Takže je to o vzájemné slušnosti, toleranci a úctě k druhému ať je to kdekoliv a ke komukoliv.
Katarina Schultzova
Pretvárka patrí k životu, človek s ohľadom na city a dôstojnosť iných nemôže vždy povedať priamu mienku o ňom. Myslím, že to by sa každého dotklo. Nakoniec veď každý jeden máme o sebe dobrú mienku. Kto mi nesadne, snažím sa mu vyhnúť alebo obmedziť konverzáciu na pozdrav. Závisť to je už iná kategória. Neverím, že je taký človek, ktorý nikdy nikomu nezávidel len to nesmie byť patologické. Závisť posúva človeka ďalej, keď to dokážeš ty prečo by som to nedosiahla aj ja.
Eva Mužíková
Ve svém životě jsem se určitě také někdy přetvařovala, přesto si myslím, vlastně jsem o tom přesvědčená, že jsem slušný člověk.....Záleží na okolnostech ..
Marie Foltýnová
Já se držím zásady.Co nechceš,aby jiní dělali Tobě.Nedělej Ty jiným.
Jiří Libánský
Nepřejícná závist není totéž, co přetvářka. Někdo klidně řekne: "Kéž by ti ten kožich moli sežrali." A ani se nepřetvařuje. Nesvědčí to ale o slušnosti.
Marie Magdalena Klosová
Jako protiklad přetvářce bych dala spíš upřímnost než slušnost.Kolik,tzv."slušných" lidí se umí dokonale přetvařovat.
Jarmila Komberec Jakubcová
Slušnost - je rozsáhlý pojem, který však vychází z jednoho pramene: podstatou všech pravidel slušnosti je OHLED a ÚCTA, kterou vzdáváme bližním odstavujíce vlastní osobu do pozadí. Původním významem slova slušnost je příslušnost.Slušný byl takový člověk, který příslušel k určité sociální skupině. Velmi dobře o pojmech jako je slušnost, morálka a přetvářka píše Ladislav Špaček. Doporučuji k přečtení.
Zuzana Pivcová
Když jsem se na začátku 8. třídy přestěhovala do jiného města, nebylo mi v nové třídě lehko. Uvítala jsem, když se ke mně záhy jedna dívka přihlásila jako kamarádka. Věřila jsem jí. Brzy se mi dostal do rukou papírek, na kterém psala jiné dívce, jaká jsem hrozná, jak vypadám a jaké nosím nemožné hadry. Hodně jsem plakala, měla jsem i tak nízké sebevědomí. Ještě nedávno jsem měla kolegyni, s níž jsme si řekly řadu osobních věcí. Pak, když jsem ji někde hájila (ostatní ji moc nemuseli), mi jeden starší kolega řekl (pravda, nemusel, ale řekl): A Vy si myslíte, že Vám přeje? To byste se divila, co o Vás říká, a jako ženě by se Vám to rozhodně nelíbilo.... No, je to tak. Jako lidé si mnozí nevyhovujeme, nezamlouváme se jeden druhému, což je přirozené, mnohdy se přímo nesnášíme. Je lépe se nechat být a jít si z cesty. Někdo je výbušný, vzplane a nadává, ale je rovný. I to je dobré. Ale ten med a jed je horší.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%