Je-li vám více než šedesát let a máte-li přimět mozek k vysokému výkonu, nepochybně budete muset vynaložit větší úsilí než váš mladší kolega. Před několika lety ukázaly studie, které vedla americká Ohijská univerzita, že na některé složité texty reagovali senioři méně rychle než mladé dospělé osoby, ale že v jednoduchých cvičeních byli schopni dosáhnout stejně dobrých výsledků. Nyní se prokázala ještě důležitější věc: senioři dokáží mobilizací více zdrojů a za trochu delší dobu dosáhnout stejného výkonu jako dvacetiletí, a to i ve složitých testech.
Výzkum, který právě uskutečnili lékařka Chelsea Wongová a její kolegové z Beckhamova institutu na Illinoiské univerzitě v týmu profesora Arthura Kramera, potvrdil, že možná existuje způsob, jak zůstat výkonným v šedesáti či osmdesáti letech, a to i v komplikovaných zadáních. A jaké je toto tajemství? Dobrá fyzická kondice.
Test spočíval v tom, že různě staří lidé měli řešit dva různé úkoly a přitom dobře reagovat různými motorickými pohyby, například prsty rukou. "V rozsáhlé studii se opět prokázala souvislost mezi dobrou fyzickou formou a lepšími výkony mozku," uvádí profesor Jonathan Burdette z Univerzity Wake Forest v Severní Karolíně. V praxi radí provádět pravidelná tělesná cvičení a procvičovat mozek například kvízy či křížovkami, aby se udržoval v optimální formě. Pomoci mohou rovněž zdravá výživa a meditace.
Zásadně důležitá je v každém případě fyzická aktivita. Již před deseti lety na Beckhamově institutu profesoři Stan Colcombe a Arthur Kramer potvrdili, že její prospěšnost pro mozek přetrvává i bez ohledu na další parametry, jako je sociálně-ekonomické postavení, kouření, konzumace alkoholu, kávy a vysoký krevní tlak.
"Buďte rozhodně aktivní a raději žijte zdravě," shrnuje Wongová.