Guinnessova kniha
rekordů v číslech

Guinnessova kniha
rekordů v číslech

25. 8. 2015

Populární Guinnessova kniha rekordů, jejíž první výtisk byl svázán před 60 lety, 27. srpna 1955, má mnoho pozoruhodných vlastností. Pojďme se tedy na některé z nich podívat.

* Jedná se o soubor záznamů o světových rekordech v lidské činnosti i přírodních jevech. Kniha vychází každý rok a některé rekordy jsou z ní vyřazovány a nahrazovány zase novými.

* K rekordům patří i prodejnost knihy samotné - dosud se jí prodalo přes 130 milionů kopií ve 100 zemí (hranice 100 milionů prodaných výtisků padla v roce 2003). Kniha byla přeložena do 25 jazyků. Konkurují jí například Bible, Harry Potter či Pán prstenů.

* Nápad vydat knihu se zrodil v roce 1951, kdy se Sir Hugh Beaver, šéf pivovaru Guinness, zúčastnil lovu v Irsku a nikdo z přítomných netrefil letícího kulíka zlatého. Rozvířila se debata, zda je to nejrychleji létající pták v Evropě. Beavera napadlo, že kniha poskytující odpovědi na podobné otázky by mohla být užitečná.

* V roce 1954 se proto obrátil na londýnskou informační agenturu dvojčat-novinářů Norrise a Rosse McWhirterových, aby se pokusila takovou knihu sestavit. Premiérový výtisk o 198 stranách byl svázán 27. srpna 1955 a stal se vánočním bestsellerem.

* Další rok byla kniha vydána v USA, kde se jí prodalo na 70 000 výtisků. Následovalo vydání francouzské (1962), německé (1963), japonské, španělské, dánské a norské (1967) a postupně publikace vyšla v mnoha dalších jazycích. Obsah je ve všech mutacích stejný.

* V Česku Guinnessovy světové rekordy poprvé vyšly v roce 1955, o 21 let později se pak slavná kniha dočkala prvního překladu do češtiny. Znovu se v české verzi objevila v roce 1990, od roku 1995 vychází v české verzi už každoročně.

* V současnosti archivy Guinnessových rekordů obsahují přes 40 000 záznamů, přičemž každý rok přibude asi 1500 nových. Tým, který je zpracovává, pečlivě prověřuje jejich věrohodnost. Slouží k tomu světová síť kanceláří (New York, Tokio a Peking) a další zastoupení.

* Na úspěch knihy se "nalepila" řada lokálních zaznamenavatelů rekordů a televizních show. "Každý je potenciální rekordman," znělo hlavní heslo přidružených exhibic. Vznikla rovněž i muzea.

* Rekordy jsou uspořádány do několika kategorií: člověk, živá příroda, země, vesmír, věda, umění a zábava, architektura, technika, hospodářství, neobvyklé činy, společnost, sport nebo hry. Přibývají ale i kategorie nové, specializovanější.

* Kromě klasických rekordů, jako je nejstarší, nejvyšší či nejtěžší člověk na světě, se v Guinnessově knize objevují i bizarní kuriozity. K nim patří například muž s nejvíce prádelními kolíčky na obličeji, největší pochod "zombies" či rekordman s nejvíce šváby v ústech.

* V roce 2005 ustanovila Guinnessova společnost 9. listopad jako Světový den Guinnessových rekordů. Je to také den každoročního vydání knihy. Česko se k tradici připojilo v roce 2006.

* V knize je zaznamenáno i několik počinů, jejichž autory jsou čeští rekordmani. Kromě sportovců je to například Zdeněk Bradáč, přeborník v žonglování či v úniku ze svěrací kazajky. Zmiňován je také Pražský hrad jako nejrozsáhlejší hradní komplex na světě.

* "Guinnessovka" má však i své kritiky, kteří poukazují na fakt, že lidé v honbě za rekordy často riskují své zdraví a životy.

knihy kuriozity zajímavosti
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šorejsová
Největší radost máme, že je v Guinessově knize rekordů Pražský hrad, postavený na vrchu Opyš. Opravdu jeden z největších hradních komplexů na světě tvoří historické paláce, církevní budovy, zahrady a malebná zákoutí. Pražský hrad je již více než tisíc let symbolem českého státu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?