Máme rádi fotografování: Výběrové nástroje v ZPS 17

Máme rádi fotografování: Výběrové nástroje v ZPS 17

17. 8. 2015

V minulém článku jsme si při zvýraznění oblohy ukázali použití Magické hůlky. Nyní bychom mohli pokračovat v seznámení s dalšími výběrovými nástroji, které nám umožňují provádět úpravy jen v určité části obrazu. Najdeme je, tak jako Magickou hůlku, v boční nástrojové liště spolu s ostatními nástroji.

Po aktivaci některého z nich se zobrazí nabídka režimů práce s tímto nástrojem. Základní Výběr umožňuje základní výběr plochy pro úpravu. Následné režimy Přidat k výběru, Odebrat z výběru umožňují popisovanou činnost a Průnik vybere překrývající se část několika výběrů. Abychom se nezdržovali přeskakováním mezi ikonami výběrů, můžeme zůstat v režimu Výběr, a současně stisknutým Shift přejdete na Přidat k výběru, současným Ctrl na Odebrat z výběru. Průnik výběrů docílíte současným stisknutím Shift+Ctrl při vyznačení druhého výběru v režimu normální Výběr. Hodnotou Rozmazání nastavíme, jak má nástroj pracovat s obrysem výběru. Je dobré vyzkoušet takové rozmazání, aby přechod mezi původním obrazem a upravovaným výběrem byl pozvolný a nezřetelný. Jakou hodnotu nastavit je třeba individuelně vyzkoušet. Možnost Invertovat mění vybranou část na nevybranou a opačně. Pokud potřebujeme výběr posunout, kliknutím a podržením myši uvnitř výběru jím posuneme. Objekt Výběru můžeme také zkopírovat do schránky (Ctrl+C), pak zrušíme výběr (ESC) a vložíme zpět, nebo do jiného otevřeného obrázku v druhém Editoru (Ctrl+V). Přesunutý výběr se usadí uprostřed, a popotažením za uzlové body můžeme upravit jeho velikost, nebo tahem myši přesunout na jiné místo. Ukončíme kliknutím na Použít a uložit do PC.       

To byly všeobecné informace a teď k jednotlivým výběrovým nástrojům:

Obdélníkový výběr slouží k výběru pravoúhlých tvarů, tzn. obdélníku a čtverce. Elipsový výběr vyznačí výběr tvaru elipsy nebo kruhu. Tyto výběry vytvoříme  klepnutím do obrazu a tažením kurzoru. Pokud po zahájení výběru podržíme Shift, vytvoříme čtverec (1:1), nebo kruh. Pokud ještě současně stiskneme Ctrl, bude bod klepnutí středem čtverce nebo kruhu. Tyto dva nástroje se využívají minimálně.

Laso použijeme pro ruční výběr členitého tvaru. Klepneme myší do obrazu a tažením kurzoru obkreslíme požadovaný tvar, Polygonové laso slouží k výběru oblasti, kterou můžeme vyznačit krátkými úsečkami. Po kliknutí do obrazu vymezíme potřebný tvar postupným klikáním myší při změně tvaru výběru. Pokud se netrefíme přesně, můžeme poslední bod zrušit klávesou Backspace, nebo Delete. Výběr ukončíme kliknutím na počáteční bod výběru nebo dvojklikem. Pak se výběr ukončí přímou spojnicí mezi dvojklikem a počátečním bodem. Když během výběru podržíte Alt, přepne se Polygonové laso dočasně na Magnetické laso. To pracuje tak, že se přichytává ke kontrastním hranám výběru. Pokud je hrana málo kontrastní a laso se špatně přichytává, hlavně při prudších ohybech, můžete kliknutím vytvořit kotevní bod a pokračovat dál. Nastavení Citlivosti určuje šířku okolí kurzoru, ve které je hrana vyhledávaná.

Ve vytvořených výběrech můžeme aplikovat ostatní nástroje jako ztmavení nebo projasnění, změnu barevného ladění, rozostření a spoustu dalších.

Mezi výběrové nástroje od 13. verze ZPS patří i Výběrový štětec. Ten můžeme využít ke zpřesnění  předchozích výběrů při zvětšení obrazu na 100% pomocí Přidat k výběru, nebo Odebrat z výběru. Protože ale tento nástroj má více použití, než jen vybrat tvar, seznámíme se s ním v některém z příštích článků.







fotografie fotografování
Autor: Radovan Cakl
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Radovan Cakl
Jiřinko, děkuji Vám za připomínku, na hledáček jsem zapomněl. Můj první digitál před 10ti lety byl Nikon Coolpix 5600. Měl 3x zoom a snímač CCD s rozlišením jen 5,1Mpx. 1,8 palcový displej toho moc neukázal, tak hledáček byl velkou výhodou. Co se týká blesku, tak ten snad mají všechny kompakty. Ještě dnes ho občas strčím do kapsy pro "strýčka Příhodu".
Květoslava HOUDKOVÁ
Pane Cakl, děkuji - dcera se dnes vrací z D, hned zítra k mladým půjdu a ona mi Vaše rady vytiskne. Pak předám zeťovi k realizaci = koupi foťáku. (já sem totiž technický antitalent!) Minulý měsíc mi pomohl vybrat novou TV - "starou bednu" hned odvezl do sběr. dvora. Moje "domácí spoření" (popsala jsem na "í"čku), mi také umožňuje přispět si na tyto nákupy i při nízkém důchodu.
Radovan Cakl
Paní Houdková, nejsem odborník na fotoaparáty a vyznat se ve stovkách foťáků na trhu není v lidských silách. Proto jen všeobecně, snad si z toho něco vyberete. Rozhodně jako začátečník bych si koupil nějaký digitální kompakt, ne zrcadlovku ani kompakt s výměnnými objektivy. Nenechal bych se zlákat tím, že má 20x ZOOM, ten stejně bez stativu nejspíš neudržíte, bohatě stačí i 5 – 8 násobný. Pokud bude mít snímač CMOS, je to výhoda, při vysoké citlivosti (ISO) není tak náchylný na šum snímků. U levnějších foťáků je běžný snímač CCD, ale hlavu si s tím moc lámat nemusíte. Je lepší, když světelnost objektivu je 2,8 – 4, ale běžnější u levnějších kompaktů je 3,5 – 5,6. Pokud jste vášnivá cestovatelka a máte chytrý telefon, třeba se ráda pochlubíte posláním fotek přímo z túry. Pak se Vám bude hodit wi-fi s NFC, to zajistí rychlé připojení k telefonu. Využívat ho nemusíte, a pokud ho mít nebude, nic se nestane. Je to teď spíš módní záležitost pro mladé chlubílky pro FB. Fotky si doma stáhnete do NTB buď kabelem (bývá součástí balení), nebo vložením karty do čtečky. Takže rada je těžká, záleží i na částce, kterou jste ochotna obětovat. Pro běžné fotky z výletů by stačil i Nikon Coolpix S2900 za cca 2500Kč Doporučuji navštívit několik fotoprodejen, poptat se podle uvažované ceny, nechat si předvést, poznamenat si značku, která by Vám vyhovovala, doma si to najít na netu (třeba na Heureka.cz) a buď se vrátit a koupit, nebo koupit přes e-shop s nejlepší cenou (pročíst i hodnocení v recenzích na obchod!!!). Budu rád, když se připojí se svou radou i další a napíší, čím fotí oni.
Květoslava HOUDKOVÁ
Pane Cakl, prosím, poraďte foto-analfebotovi= mně: Jaký fotoaparát? koupit = jednoduchý na focení, ale abych mohla snímky přenést do notebooku a přidávat ke svým - "suchým" článkům (zatím mi vhodný obrázek přidává redakce "í"čka). A já jen závidím přátelům, kteří již umí. Dík

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 44. týden

V úterý 5. listopadu proběhnou ve Spojených státech amerických prezidentské volby. Tématem kvízu tohoto týdne budou nejen američtí prezidenti, ale i zajímavosti z USA.