Notebook venku: co dělat,
když jsou baterky v čudu?

Notebook venku: co dělat,
když jsou baterky v čudu?

18. 7. 2015

Zná to řada z nás: vzít si v krásném počasí notebook na zahradu. Pokud ale nemáme třeba pod pergolou elektrickou přípojku, jsme odkázáni jen na jeho baterii. A to může být trochu problém.

Jak se tedy vypořádat se situací, když potřebujete dokončit důležitý článek (třeba pro i60 a neztratit ho) a ukazatel stavu baterie výstražně oznamuje, že se blíží čas jejího vybití? Máme tady pro vás několik tipů, jak získat těch několik desítek cenných minut, nutných pro dopsání, odeslání a uložení vaší několikahodinové práce.

Stroj do úsporného režimu

Různé druhy práce na počítači kladou rozdílné nároky na práci hardwaru. Hraní her spotřebuje více energie než psaní v textovém souboru. Moderní notebooky mají proto možnost vybrat si z různých režimů. Jeden z nich je ten úsporný, který významně šetří baterie a dopřeje vám nejméně dvacet minut dalšího času v krizové situaci. Jeho nastavení najdete v ovládacích panelech.

Vypněte nepoužívaná zařízení

Vypnutá zařízení nespotřebovávají žádnou energii. To je jednoduché tvrzení, které si ale často málokdo uvědomí. Můžete například vypnout optickou mechaniku, vypojit exterení disk či myš. Pokud v daný moment nepoužíváte ani bezdrátovou komunikaci typu Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní připojení, zkuste je rovněž dočasně deaktivovat. To se týká i nepoužívaných aplikací.

Nastavení displeje

Spotřeba displeje notebooku je také velmi vysoká. Velmi jednoduše ji snížíte ztlumením jasu displeje. Pokud se zrovna nenacházíte v úplně temném prostředí, můžete rovněž vypnout podsvícení klávesnice. A také snížit rozlišení displeje a vypnout veškeré audio systémy.

Nepodceňujte péči o baterii

Jedním z největších nepřátel baterie je vysoká teplota. Pokud jste v létě venku, chraňte svůj notebook před přímým slunečním světlem. Lepší je pracovat ve stínu, kde i lépe uvidíte na monitor. Při použití dbejte na dodržení dostatečného prostoru pro proudění vzduchu, které slouží ke chlazení celého přístroje. Ventilační otvory nikdy nezakrývejte. Velmi často je tato oblast zanesena vrstvou prachu a špíny, proto byste čas od času měli požádat servisního technika o její vyčištění. Malá domácí pomůcka: ventilační otvory vašeho notebooku se občas vyplatí vyluxovat obyčejným vysavačem nastaveným na nejvyšší výkon a opatřeným nejmenší hubičkou, kterou máte k dispozici.

 

P.S. redakce: Osvědčeným odborníkem na počítače (a na fotografování) je na i60 pan Radovan Cakl. Podle našich zkušeností každému fundovaně poradí.

počítače
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
VANDA Blaškovič
Radku, jsi šikovný, děkuji za info!
Radovan Cakl
Zatím jsem to nepotřeboval, ale zvědavost nedala. Solární nabíječky pro mobily a tablety jsou kolem cca 2500 Kč, pro NTB začínají kolem 5000 Kč. V soupravě jsou kabely s různými koncovkami pro různá zařízení. Mívají vlastní baterii, která po nabití solárními články dle potřeby dobije baterku v mobilu, tabletu nebo NTB. Některé jsou jen solární, jiné mají i možnost nabít rezervní zdroj ze sítě. Většinou jde z nich dobíjet i několik spotřebičů současně.
Alena Vávrová
Hani, to já právě nevím, proto se ptám. Snad nějakým USB kablíkem. Zahlédla jsem nedávno reklamu, tak jsem se po tom koukla na netu. Není to ani moc levná záležitost. Dej si do vyhledávače "solární nabíječky".
Hana Rypáčková
Vypínám poctivě, nebo samo dost brzy do úspory.Ale jak jde napojit notebook na solární nabíječku??,
Radovan Cakl
Děkuji redakci za její PS, ale odborníkem na počítač ani fotografii se rozhodně necítím. Pravdou je, že nějaké zkušenosti mám, a pokud se na mne někdo obrátí s problémem, se kterým jsem se již setkal, ochotně poradím. Jsem rád, když to dotyčnému pomůže vyřešit jeho problém.
Alena Vávrová
A co takhle solární nabíječka? Třeba na treku, nebo na lodi...Má s tím někdo zkušenosti?
Alena Várošová
Souhlasím paní Květo,ale což když nemá někdo zahrádku?Tak mu nezbývá jak zblbnout doopravdy.Moc těm technickým věcem my ženy moc nerozumíme,píši za sebe.
Květoslava HOUDKOVÁ
Myslím, že na zahrádce se najde i jiná, užitečnější nebo příjemnější zábava (nebo práce) . PC doma + tablet i venku = dobrý předpoklad ke zblbnutí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?