Spartakiádou vstříc
světlým zítřkům

Spartakiádou vstříc
světlým zítřkům

23. 6. 2015

První celostátní spartakiáda, která byla zahájena přesně před šedesáti lety 23. června 1955, probíhala na pražském Strahově téměř dva týdny. Monstrózní tělovýchovná akce, kterou se komunistický režim rád chlubil a jíž demonstroval světu šťastný život v socialistickém Československu, se pak s výjimkou roku 1970, kdy se politici obávali masových protestů kvůli sovětské okupaci, konala v pětiletých intervalech celkem šestkrát. Příprava na tu sedmou v roce 1990 byla v plném proudu, sametovou revolucí však spartakiádě definitivně odzvonilo. 

Pražská hromadná vystoupení desetitisíců cvičenců byla pouze vrcholem pyramidy. Spartakiády se účastnily statisíce lidí, povinně se nacvičovala na všech školách, své skladby měli kromě dětí a dorostu i muži, ženy, matky s dětmi a vojáci. Před pražským vyvrcholením se konala vystoupení na regionálních úrovních. Kromě hromadných skladeb spartakiády obvykle provázela celá řada dalších sportovních a společenských akcí, většinou s výrazným propagandistickým obsahem. 

Tradice hromadných tělovýchovných vystoupení v Česku sahá ale daleko před rok 1955. Komunistické spartakiády se hlásily k obdobným prvorepublikovým akcím dělnických tělocvičných jednot. Nejslavnějším hromadným cvičením však byly apolitické všesokolské slety, pro které byl Strahovský stadion vybudován. První z nich se konal již v roce 1882 (na Strahově poprvé v roce 1926), na rozdíl od spartakiád se jich cvičenci účastnili dobrovolně. 

socialismus sport
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Spartakiády jsem měla ráda. Milovala jsem pohyb, sport, estetiku, hudbu a to vše spojené dohromady. Zpětně obdivuji tu masovost a organizaci tak velkolepého podletí. Mládež byla zaměstnaná, vedená ke kázni, vytrvalosti a bylo to dostupné pro všechny. Pro dospělé to nebylo povinné, přesto cvičili. Sport bych nespojovala s jakoukoliv ideologií. Umím si představit spartakiádní cvičení i dnes a určitě bych měla v bráně borců ten samý pocit hrdosti. Možná by nebyly tak mohutné a chyběli by perfektní vojáci. Dnes jako slabý odvar jsou ještě slety. Sportu zdar, ideologiím zmar!
Libuše Křapová
Já cvičila kromě dětských povinných let jako žena na Smetanovu Vltavu s kužely. Myslím, že to byla nejhezčí a nejpovedenější skladba ze všech spartakiádních skladeb pro ženy. Byla u toho v zákulisí i legrace. Pamatuju, jak jsme se v Uherském Hradišti scházeli na spartakiádní průvod. Na místě srazu překážel v silnici trabant. Tak na sebe muži mrkli, milého trabanta popadli a odložili bokem. Už se nepamatuju, zda pak měl prostor k odjetí. :-))
Hana Rypáčková
No , bylo mě devět, žluté tričko, zelené trenýrky a sukénka...A míček v síťce? Nebo až starší ...To se mi asi plete...Nacvičovala jsem Poupata a taky mladší žáky s kruhy a míčem.Lahůdka na Strahově....Ovšem dorostenky na chlapcích loudaly o kruhy.Tehdy se dělaly moderní látkové tašky a kruhy jako ucha.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA