Kdo umí šetřit? No přece senioři!

Kdo umí šetřit? No přece senioři!

8. 7. 2015

Mladí neumějí hospodařit, zatímco dříve narození spoří. Paradoxně přesto, že mají menší příjmy než pracující nebo podnikající lidé. Senioři se stávají pro banky zajímavou cílovou skupinou.

Přestože obecně panuje představa, že čeští senioři jsou na tom finančně mizerně, fakt je ten, že téměř čtyřicet procent z nich má finanční rezervu, ze které by byli schopni vyžít tři měsíce. Což je podle finančních odborníků ideální model, který by měl mít každý. Třicet pět procent seniorů má rezervu na dva měsíce.

Finanční rezerva

Průzkum na toto téma dělala společnost STEM/MARK a došla k závěru, že penzisté jsou na tom s finanční rezervou stejně jako třeba podnikatelé a živnostníci. Z nich má sedmdesát osm procent rezervu, která by v případě výpadku zdroje příjmů byla dva až tři měsíce schopna krýt náklady na život. Tyto údaje jsou pro mnohé lidi zabývající se financemi velkým překvapením. Padají otázky: Kde na to spoření senioři berou? Jak to z malých důchodů dokáží? 

Inu, dokáží. Generace lidí vyššího věku se liší od mladé právě v přístupu k hospodaření s penězi. Je to jeden z největších rozdílů mezi nimi. Paradoxně penzisté často mají platné penzijní pojištění, tedy spoření na důchod, i když už v něm jsou.

"Zdá se, že lidé, kteří si dál spoří i po překročení hranice důchodového věku, ukládají peníze pro své blízké a snaží se například zabezpečit svá vnoučata," říká mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček. Ty registrují osm set tisíc spořících penzistů, přičemž ti na penzijní spoření ukládají v průměru sedm set korun měsíčně. Což v porování s průměrnou výší českého důchodu odborníci považují za vysokou částku. Zatímco mladí lidé a mladé rodiny jsou často zadlužené, přestože vydělávají celkově mnohem větší sumy. Čím to je? Přistupují dříve narození k životu stylem: My už nic nepotřebujeme, raději šetříme?

"Myslím, že v lidech, kterým je nad šedesát, je zakódován určitý šetrný přístup k penězům, protože jej získali od rodičů, kteří prožili válku," říká čerstvá šedesátnice Vladimíra. "Pamatuju, jak maminka takzvaně obracela každou korunu, jak vyprávěla, jak za války jedli třeba měsíc jen zeleninovou polévku bez jakéhokoli omastku, prostě vodu a v ní vařené brambory, mrkev, kedluben, co zahrádka dala. Já zase byla zvyklá za totality stát fronty na maso, uvařit takzvaně z ničeho. Takže dodnes v supermarketu přesně vím, co koupit, abych z toho uvařila co nejvíc a co nejúsporněji. Zatímco moje čtyřicetiletá dcera háže věci do vozíku hlava nehlava a vím, že čtvrtinu z nich nespotřebuje. Šetřím podvědomě, přirozeně, netrápím se tím, nepřemýšlím nad tím," vypráví.

Dovolená na dluh

A další názor, slovo má sedmapadesátiletá Irena: "Můj syn vydělává třicet tisíc čistého, snacha kolem patnácti a pořád slyším, jak se mají špatně, jak jim chybí peníze. Pak z nich vylezlo, že si půjčili na dovolenou u moře. Hodně jsme se kvůli toho pohádali, i když normálně jim do života nemluvím. To musejí každý rok k moři? Řekli mi, že ano, že potřebují relaxovat, aby mohli vydělat víc peněz. Točí se v kruhu půjček a já, husa stará pitomá, začala odkládat tisícovku měsíčně, abych něco ušetřila a jednou jim třeba pomohla nějakou tu půjčku splatit. Jen to nesmí vědět můj muž, ten by zešílel. Ten se o jejich způsobu hospodaření odmítá bavit a velmi je za to odsuzuje."

Do třetice, příběh sedmdesátileté Heleny: "Rozhodla jsem se, že si koupím novou sedačku a televizi. Ty staré dosloužily, sedačku jsem měla čtyřicet let a televize prostě odešla, také věkem. Požádala jsem syna, aby mě odvezl do obchodu a pomohl mi vybrat nové. Divil se, kde na ně vezmu peníze. Tak jsem mu řekla, že mám našetřeno. Začal se strašně zajímat kolik. Když jsem řekla, že asi sto tisíc, málem zkolaboval, že tak hodně prý nemá nikdo z jeho známých a on už vůbec ne. Nechápu to. Vydělávají, pořád se honí za penězi a pořád žádné nemají."

Senioři umí spořit

"Senioři jsou sice označováni za finančně negramotnou sociální skupinu, která často naletí podvodníkům, ale zároveň se ukazuje, že si dovedou dobře spočítat, že penzijní spoření je výhodný produkt," upozorňuje Jan Sedláček. "Stejně jako existuje skupina seniorů, kteří příliš nakládání s financemi nerozumí, existuje početná skupina těch, kteří umí hospodařit a zhodnocovat své peníze," dodává.
A finanční poradci si také čím dál častěji začínají seniory pochvalovat. Do seniorského věku se totiž dostává mnoho lidí, kteří v devadesátých letech začali podnikat a velmi dobře vědí, že peníze je třeba spořit a zhodnocovat. Takže se zajímají, jak na to. Až zase někde uslyšíme, že senior rovná se důvěřivý naivka, který naletí každému finančnímu podvodníkovi, vězte, že to není pravda. Co se týká hospodaření s penězi, mnozí dříve narození by o něm mohli přednášet mladým na školách.

A jak je to u vás? Umíte dobře hospodařit s penězi?

důchody peníze úspory
Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Ve středním rodičovském věku, jsme nic moc nenašetřili- na konci prázdnin jsme jednou měli problém, když se nám rozbila lednice.Prostě nezbývalo.Ve stáří se nám daří ušetřit víc peněz.Ale máme tak ty tři důchody a žijeme si hezky.Jistí nás děti.Nešetříme na pohřeb.Nikdy jsme nedlužili.
Květoslava HOUDKOVÁ
Doporučuji pro Kluby seniorů, Domovy a další kolektivy: Ing Patrik NACHER (finanční ombudsman) - jezdí po ČR a informuje/beseduje se seniory. Už jsem jeho vystoupení zažila 2x: na konferenci "Stáří spojuje" a na "Senior Fresh Festivalu (p. Raška může potvrdit). Ing Nacher je majitelem serveru: www.bankovnípoplatky.com, příp. email: p.nacher@bankovnípoplatky.com
Jarmila Komberec Jakubcová
V současné době je v osobním bankrotu 71tisích seniorů, což je dvonásobek oproti roku 2007.Většinou s jedná o občany starší 65let, kteří nebyli schopni splácet svoje závazky vůči bankám či nebankovním institucím.Důvodem bývá často zadlužení k vůli svým dětem či vnukům. Také nákupy předražených a nepotřebných věcí u tzv.šmejdů.Často cestuji do exotických zemí a ze zkušenosti mohu říci, že převážnou část účastníků zájezdu tvoří senioři, ostatně tak je tomu i v ostatních zemích (Německo, Francie a Anglie).Mezi důchodci jsou velké sociální rozdíly a ne všichnii jsou tzv.finančně gramotní. U nás v Plzni pořádáme přednášky o nebezpečí půjček, co je RPSN a další fígle bank při poučení financí seniory.
Alena Várošová
Já si myslím,že určitě umím hospodařit.Mám určitou částku z které musíme vyžít.Když se stane,že do toho něo přijde,mám pořád kde chytnout.Za nic na světě bych si peníze nepůjčovala a sama taky nerada půjčuji.Manžel umí ještě víc šetřit,což si myslím že až tak není třeba.Je důležité si peněz užít dokud se člověk může hýbat, a také jet se někam podívat,dokud mu to dovolí zdravotní stav.. A také pokud mu určitá jídla nezpůsobují potíže tak se najís,ne přežírat. . Na zadní kolečka by měl myslet každý důchodce a nespoléhat se na to,že mu peníze dají děti.
Květoslava HOUDKOVÁ
Článek mi připadá jako propagace penzijního připojištění. Banky mají samozřejmě zájem, aby jim senioři peníze nosili, ale když senior potřebuje půjčku, tak mu ji nedají, obvykle z důvodu věku. Já jsem začala to "domácí spoření" (každý týden o Kč 5,- více), za necelé 1. pololetí jsem si ušetřila na mobil. Teď začínám 2. pololetí - a budu mít přídavek na koupi nové TV. A hlavně: nehrozí mi žádná příp. varování/sankce od peněž.ústavu = mám klid. Senioři umí šetřit, ale "Šmejdi" je naopak umí "oblafnout"!
Jana Slavíková
Občas na mě přijde potřeba "pustit si žilou" a něco mimořádného si koupit (naposled mašinku na čištění oken), ale obvykle se snažím utrácet s rozmyslem. Nerada vyhazuji oblečení, snažím se je zrecyklovat a co nejde, dávám do charitativních kontejnerů, aby ještě dál sloužilo. A berou mě všichni čerti, když vidím, že snacha jezdí pro pudinky do Německa, místo aby je uvařila doma. Jen některé přesnídávky má domácí - tedy ode mě :-))
Jana Šenbergerová
Pokud jde o mě, nejsem zrovna šetřílek, což se o druhém členovi naší domácnosti říct nedá. Ten umí nejen šetřit, ale i zhodnocovat. Já ale umím vyjít s jakoukoliv sumou. Když není zbytí, vystačím s málem. :-) Co jsme spolu, máme oba nějakou korunu v záloze.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.