V britské metropoli byl slavnostně otevřen nejvyšší mrakodrap v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnili syn královny Alžběty II. princ Andrew a katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání, jehož země z větší části stavbu budovy financovala. Podle agentury AFP se budova přezdívaná podle svého tvaru The Shard (Střep) tyčí do výšky 310 metrů a její stavba stála 450 milionů liber (14,3 miliardy korun).
Mrakodrap navrhl italský architekt Renzo Piano, který je znám například jako spoluautor pařížského Centre Pompidou. Shard má 72 obývaných pater. Práce uvnitř budovy mají pokračovat až do roku 2013. V prvních 28 patrech budou kanceláře, následují patra restaurací, ve 34. až 52. patře bude hotel Shangri-La, v dalších 12 patrech nejvýše položené byty v Británii a v patrech 68 až 72 mají být vyhlídkové prostory, které budou od příštího února přístupné veřejnosti.
Projekt inicioval obchodník Irvine Sellar, ale stavba měla namále po finanční krizi v roce 2008. Shard zachránil ropný stát Katar, který koupil 95 procent podílu a vlastní tak po známém obchodním domě Harrods v britské metropoli další významnou budovu.
Slavnostní otevření budovy provázela okázalá show, kdy z mrakodrapu zamíří paprsky laseru na další londýnské mrakodrapy a jiné pamětihodnosti, jako je známý „věžák“ zvaný Gerkhin (Okurka), most Tower Bridge, galerie Tate Modern, obří ruské kolo London Eye nebo katedrála sv. Pavla. Velkou slávu doprovázeli londýnští filharmonici.
Výšková budova ovšem vyvolala také ostré kritiky. Ochránci národního majetku soudí, že je na špatném místě a poškozuje pohled na historické objekty parlamentu a katedrály sv. Pavla. „The Shard zjizvil navždy tvář Londýna,“ napsal například v listu The Guardian komentátor Simon Jenkins.
Výhrady vyjádřila i mezivládní Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).