Jak bojovat proti úpadku mysli? 
Určitě nejlépe vlastní aktivitou!

Jak bojovat proti úpadku mysli?
Určitě nejlépe vlastní aktivitou!

17. 6. 2015

Pravidelnost, řád a častá tělesná aktivita jsou podle odborníků tou nejlepší zbraní proti úpadku mysli a těla. O tom, proč je nutné být i v pokročilejším věku stále aktivní, jsme si povídali s psychoterapeutem Lucianem Kantorem. 

Dnešní senioři jsou úplně v jiné pozici, než před deseti lety – internet, bezkontaktní platby apod. Jaké nároky to na ně klade? Jak by se s rychlým vývojem měli vyrovnat a přizpůsobit se mu? Nebo by spíše společnost jako taková měla brát na starší lidi ohledy? 

Moderní technologie kladou zvýšené nároky na celou populaci, ale na seniory nejvíce. Tento tlak dělí seniory na dvě skupiny, na skupinu, která se snaží přizpůsobit a moderními technologiemi si zjednodušit život a na skupinu druhou, která rezignovala na jakýkoliv vývoj a vzpomínají "na staré dobré časy." To kam se senioři zařadí, záleží také na jejich dětech a hlavně vnoučatech, protože právě vnoučata mají moderní technologie pod kůží a mají s prarodiči větší trpělivost.

V čem bude jiné být seniorem za 15 let? A můžeme se na to už dnes nějak připravit?

Vývoj moderních technologií za 15 let se velmi těžko odhaduje. Jediné jak se může na pokrok kdokoli připravit, včetně dnešních školáků, je neustálý zájem o okolní svět a snaha mu porozumět.

Jaké pozitivní stránky stáří pokládáte za důležité a proč?

Stáří v sobě nese neocenitelnou životní zkušenost, která je nenahraditelná. Mnoho zkušeností je nepřenositelných, ale pokud se podají formou osobního životního příběhu, pak jsou velmi dobře uchopitelné.

Jak zůstat co nejdéle aktivní? Je třeba hledat i pomoc okolí?

Vždy je dobré chodit mezi lidi a být součástí nějakého společenství. Člověk o samotě, pokud nemedituje, chátrá, protože se uzavírá před okolním světem. Dále je dobré si uvědomit, že každý z nás prochází osobnostními krizemi a potřebuje čas od času "popostrčit od někoho blízkého"

Jsou iniciativy, jako Plníme přání Seniorům, Fresh senior Festival, i60 Senior Fashion apod. podle Vás prospěšné?

Jakákoli iniciativa, která pomáhá začlenit jedince do společnosti je velmi důležitá, protože čím je společnost pestřejší, tím v sobě nese více informací a životních zkušeností.

Dokážete vyjmenovat nejčastější zájmy dnešních seniorů? Budou se v blízké době nějak výrazně proměňovat?

To opravdu neumím, protože znám seniory, kteří řídí nadnárodní firmy a jsou neskutečně vytížení a pak znám i ty, kteří rezignovali na svou budoucnost a jenom přežívají. Znám seniory, kteří mají svůj profil na Facebooku, ale znám i takové, kteří se bojí zaplatit platební kartou.

Co je pravdy na známém přísloví: Je nám tolik, na kolik se cítíme?

To bych tesal. Důležitá je aktivita a otevřenost světu. Jak již jsem psal, znám seniory, kteří pilotují letadla a skáčou na padáku a pak znám seniory v domovech pro seniory, kteří jsou i o deset let mladší a nemají zájem opustit svůj pokoj i když je venku nádherný den. Kdo si chce užívat života, může, i když mu tělo neslouží jako dřív.

Proč se lidé stáří tolik obávají?

Z mojí zkušenosti se bojí úbytku sil, samoty a poznání, že se svým životem nenaložili tak jak by si přáli.

Je pravdou, že strach mají především ženy?

Já mám opačnou zkušenost. Ženy se sice obávají, že ztratí svou krásu, ale muži jsou ti, kdo se bojí stáří a úbytku sil.

Jaká je podle Vás nejlepší prevence proti úpadku mysli a těla?

Nejlepší prevencí je pravidelnost, řád a častá tělesná aktivita. Ve chvíli kdy má jedinec své tělo v kondici a má okysličený mozek, pak se rád zajímá o okolní svět. Nejdůležitější jsou transgenerační setkání, protože obohacují všechny zúčastněné.

Lucian Kantor je poradce, kouč a psychoterapeut zabývající se komunikací a mezilidskými vztahy jak v osobním, tak i v profesním životě. Vystudoval Pražskou psychoterapeutickou fakultu a své dovednosti opírá o ucelený rodinně-systemický výcvik. Je členem SOFT - Společnosti rodinných a systemických terapeutů v ČR a  AMRP - Asociace manželských a rodinných poradců ČR.

psychika stárnutí
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Souhlasím s tím že proti neduhů stáří lze jen bojovat vlastní aktivitou.Velkým příkladem mi je Květuška Houdková která neustále je aktivní a o svých aktivitách se dělí i s námi ostatními.I tento portál velmi nám seniorům pomáhá (setkávání v Poděbradech a další podobné akce). Za to celé redakci moc děkuji.Já sama ve svých 70 letech stále pracuji, jezdím do zahraničí, starám se o zahradu a vše na domečku.Prostě jsem stále aktivní.
Zdenka Jírová
Je mi 70 let a ještě jsem kromě několika měsíců, kdy jsem byla na operaci, nepřestala být v zaměstnání, i když už jen na malý úvazek. Je za to pár stokorun, ale to, že musím někam v určitém čase dojet a něco vykonat, mě stále utvrzuje v tom, že ještě vlastně nejsem úplně k ničemu a ani s necítím nijak stará. Mám sice nějaké zdravotní problémy s chozením, na dlouhé výšlapy nemám, ale chodíme pravidelně s přítelkyní na dlouhé procházky, máme plno společných zájmů, jsem ve spojení s bývalými spolužáky, se kterými se pravidelně setkávám na třídních srazech. Právě mě v sobotu jeden čeká.Ráda si něco dobrého uvařím a starám se o dvě kočky, které mně celoživotně dělají společnost. Rozhodně se nenudím .
Květoslava HOUDKOVÁ
Můj produkt.věk spadal ještě do doby socialistických závazků a jeden (malý, soukromý) mne "vyprovodil" do důchodu: Řekla jsem si: "Holka, dokud to půjde, budeš dělat všechno možný, jenom ne sedět s bábama na lavičce, bavit se o nemocech a nadávat na vše kolem"! Také u mne se občas ozve zdraví, ale jen co se "otřepu" pokračuji v zájm. aktivitách. Stačím si na ně sama, tady v Pečováku stejně nikoho žádná aktivita nezajímá. Garzonka, ve které žiji, je poslední malé soukromí. Proto je opravdu jen moje! nikoho "na kafe a řeči" si nezvu. Stačí, že je tu se mnou kamarád Filip - i když už je také PC senior! (Až mi to event. přestane běhat, pořídím si "jako prevenci" potkana do klece, spoluoby-vatelky se totiž myší bojí ).
Jana Šenbergerová
Samozřejmě je dobré být aktivní fyzicky i duševně, ale také bychom neměli zapomínat na to, že jednou se tělo prostě opotřebuje a nebude fungovat, jak bychom chtěli.
Naděžda Špásová
Jsem ráda, že v tom nejsem sama. Hrozně dlouho jsem si nemohla na zapomínání zvyknout. Ne že bych se s tím srovnala, ale už to tak neřeším. Jen se víc naběhám. Jsem křížovkářka, takže trochu ten mozek zaměstnávám. No co, vždycky může být hůř, protože lepší už to nebude. Tak si vesele užívejme, dokud to půjde. Krásné léto.
Hana Čadová
Někdy nepomáhá na úpadek mysli tělesná aktivita! Pečuji 3x týdně o pána 75r. který má Alzhaimerovu chorobou. Mohu Vám řící, že je to někdy jak pro jeho rodinu, tak pro mně vyčerpávající. No nevím, jak dopadnu já až začnu stále něco hledat a svádět vše na děti!
Jana Slavíková
Aktivně jsem několikrát prošla byt, pootvírala skříně a tu zatracenou děrovačku jsem nenašla. Jsem zvědavá, kdy a kde se objeví :-))
Eva Mužíková
Ach jo, dobré rady, ale ač se snažím, jak se snažím mozek okysličovat, stále se objevují nějaké výpadky... zrovna před chvilkou jsem marně vzpomínala, co hledám v koupelně... došla jsem ta, to bylo správné, ale že chci přinést do kuchyně nový Jar, to mi došlo, až když jsem přišla zase zpět ke dřezu:))))))

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?