Žluté lázně: nejlepší
koupání v Praze

Žluté lázně: nejlepší
koupání v Praze

15. 6. 2015

Místo pro rekreaci nejen Pražanů, Žluté lázně na pravém břehu Vltavy, založilo před 105 lety, 16. června 1910, Družstvo říčních lázní. Náklady na stavbu činily pouhých 30 tisíc korun, přičemž jedny lázně dostaly jméno Žluté a druhé Modré (podle barvy plotu). Největší slávu zažívaly Žluté lázně mezi 30. až 60. lety 20. století, kdy sem chodil hrát nohejbal slavný fotbalista Josef "Pepi" Bican či se zde opalovala svůdná herečka Olga Schoberová.

Ve Žlutých lázních se už tenkrát hrál volejbal, stolní tenis a nohejbal. Řada lidí měla předplacené kabinky na celou sezonu a celoroční permanentka nebyla ničím neobvyklým. V září 1949 se Žluté a Modré lázně sloučily. Po dokončení Vltavské kaskády se však staly mnohatisícové návštěvy minulostí a rekreační oáza uprostřed Prahy začala chátrat. Snahu pozvednout úroveň místa smetla ničivá srpnová povodeň v roce 2002, velká voda se vylila ve stejné lokalitě z břehu Vltavy ještě v lednu 2003.

Od ledna 2005 provozuje lázně společnost Taiko. Žluté lázně, rozkládající se na ploše 3,5 hektaru v pražském Podolí, nyní nabízejí denní kapacitu 8000 lidí. Návštěvníci se zde mohou věnovat sportu, relaxaci i zábavě. Centrum nabízí zapůjčení kanoí, šlapadel či motorových člunů. Lidé si tu mohou zahrát plážový volejbal, fotbal na písku, pétanque nebo stolní tenis. Každým rokem zařízení navštíví v průměru kolem čtvrt milionu návštěvníků.

koupání Praha
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Miroslava Jachimová
Já jsem ve Žlutých lázních trávila své mládí a ještě dříve, jako malá, jsem chodila se svojí babičkou, ženou jednoho z posledních Podskaláků, jen do sousedství k přívozu "u Maratů". Tam se neplatilo vstupné. Později Žluté lázně navštěvovali mí synové, ale to už bylo spíš o společenských akcích než o koupání. Dnes jsme občas, i nechtěně, "účastníky" hudebních produkcí, kdy se hudba nese do okolí.
Zdenka Jírová
O Žlutých lázních jsem četla v různých předválečných knihách jako o středisku letní zábavy Pražanů.Je dobře, že jsou zase oblíbeným místem a nezapadají v zapomenutí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA