Charles Dickens, mistr
anglické literatury

Charles Dickens, mistr
anglické literatury

9. 6. 2015

Jedním z nejvýznamnějších představitelů anglicky psané literatury byl britský spisovatel Charles Dickens, který zemřel před 145 lety, 9. června 1870, ve věku 58 let na infarkt. V románech a povídkách často popisoval osudy lidí žijících na nejnižších příčkách společenského žebříčku, sám měl s tímto prostředím autentické zkušenosti z dětství. Svými knihami, z nichž k nejznámějším patří romány Oliver Twist či Nadějné vyhlídky, dokázal oslovit jak chudé obyvatele viktoriánské Anglie, tak příslušníky vyšších vrstev.

Charles Dickens se narodil 7. února 1812 v Portsmouthu jako druhé z osmi dětí do rodiny úředníka. Dickensovo dětství se zdálo být idylické až do jeho 12 let, kdy byl otec kvůli dluhům uvězněn (i s manželkou a jejich nejmladšími dětmi, jak to bylo tehdy zvykem). Charles zůstal bydlet s rodinnou známou, ale brzy musel nechat školy a začít vydělávat. Rodiče se nakonec díky dědictví z vězení i dluhů dostali a poslali Charlese opět do školy. On sám se ve volném čase naučil těsnopis, což mu pomohlo získat práci jako advokátní písař a poté soudní zapisovatel.

Svou první povídku předložil novinám jako jedenadvacetiletý, kdy začal též pracovat jako novinář a parlamentní zpravodaj. Zpočátku publikoval v novinách pod pseudonymem Boz hlavně kratší povídky, které mu vyšly knižně v roce 1836. Následující rok vydal jako knihu román Kronika Pickwickova klubu, jímž si získal širokou čtenářskou obec. Následovaly mimo jiné romány David Copperfield či Malá Dorritka, slavná je i jeho povídka Vánoční koleda.

spisovatelé
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Jeho popis nejnižší vrstvy lidí v Anglii té doby mně vždy strašně dojímal a byl tak nepředstavitelný, že jsem se k jeho knihám nevracela.Zvláště osudy dětí byly nepředstavitelné. Z jeho knih mám pocit, že děti pro společnost vůbec nic neznamenaly a bylo s nimi mnohdy nelidsky zacházeno.
Elena Valeriánová
Jani, mluvíš mi z duše.
Jana Šenbergerová
Žít v tak ponuré době, zemřela bych na infarkt mnohem dřív.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 44. týden

V úterý 5. listopadu proběhnou ve Spojených státech amerických prezidentské volby. Tématem kvízu tohoto týdne budou nejen američtí prezidenti, ale i zajímavosti z USA.