Ach, ty tradiční
britské hospody

Ach, ty tradiční
britské hospody

25. 5. 2015

V Británii denně zaniknou čtyři puby. Obránci tohoto národního kulturního dědictví spoléhají, že nový zákon a vzestup minipivovarů dokáže tuto tendenci zvrátit, píše agentura AFP. 

Co je vlastně pub? No prostě hospoda. Skutečná národní anglická instituce, která vedle královny a fish and chips, v posledních letech velmi utrpěla. Ničí ji tvrdá konkurence supermarketů, zákaz kouření ve veřejných prostorech a pokles spotřeby alkoholu. Ta se díky kampaním zaměřeným na prevenci zneužívání alkoholu snížila od roku 2004 o 18 procent. 

Když se někdy v sobotu večer projdete centrem měst v Anglii, Skotsku nebo ve Walesu a vidíte na chodnících velké skupiny opilců, mohli byste o tom pochybovat. „Nikdy nebyly puby tolik ohroženy, jako nyní,“ prohlašuje sdružení na obranu pubů Campaign for Real Ale, které spočítalo, že každý týden skončí 29 zařízení. 
Proti této tendenci se puby snaží bojovat ze všech sil. Zejména se mění na gastro-puby, které nabízejí jídelníček, jenž se neomezuje jen na tradiční mastné párky. 

Reálná naděje vzešla z nového zákona, který vstoupil v platnost letos v březnu. Ten skoncoval se systémem starým 400 let, kdy výměnou za snížené nájemné, které vyměřovaly velké podniky majitelům pubů, museli tito majitelé od nich kupovat piva za ceny vyšší než tržní. 

To jistě umožňovalo otevřít si pub s počátečním kapitálem desetkrát nižším, než byla norma, tedy s asi 20 000 librami (asi 760 000 Kč) oproti běžným 250 000 liber (9,5 milionu Kč), vysvětluje prezidentka British Beer&Pub Association Brigid Simmondsová. 

Časem však majitel pubu, dušený vysokou cenou piva, ztrácel a spotřebitel nakonec s ním. Navíc tu docházelo kvůli řetězcovému systému k jakési uniformitě, kdy většina pubů často nabízela pořád stejná piva a stejné jídlo. Angličani už na to nejsou vůbec zvědaví, milují změny a oblíbili si ležáky jako je plzeňský Prazdroj.

„Prazdroj je to nejdražší pivo, které nabízíme. Stojí skoro jako víno, přesto je o něj obrovský zájem,“ říká jeden z hrdých londýnských výčepních v kožené zástěře Adam Smith. Jeho podnik kvůli propagaci ale sdělit nemůžeme.

pivo
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Když jsem byla v Londýně, zaujlalo mne, že v polední přestávce vybíhali úředníci v tmavých oblecích z úřadoven a doslova se cpali do malých hospůdek , kde popíjeli pivo, a protože se do malé hospůdky nevešli, popíjeli je venku na ulici v hloučcích.
Zuzana Pivcová
Je to sice už pár let, co jsem při návštěvách Londýna i při výletu na anglický venkov byla i v pubech, ale podle mého názoru nejsou britské puby nějakými putykami, opileckými, zakouřenými a hlučnými, spíš jsem je vnímala jako stylové pivnice. Některé naše manýry tam rozhodně nepanovaly. A to tradiční Last orders (poslední objednávky) zaznělo i tam půl hodiny před zavírací dobou a pak už nikdo neměl šanci. Že teď mizí, to mě docela mrzí.
Hana Rypáčková
Mě se líbí anglický venkov.Kostel,fara, škola a pub hned u sebe.Tak je mi líto,že se jim nedaří.I nás jeden už není pub, /byl vždy hojně navštěvován v době Dudáckého festivalu/,ale jen restaurace U kalicha s pivnicí.Ale vypadá dost stejně.Náš městský pivovar s novou radnicí má taky nahnuto....

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.