Pánové, do obleků, dámy, do šatů!

Pánové, do obleků, dámy, do šatů!

19. 5. 2015

Dámy, líbí se vám muži v oblecích? Pánové, líbí se vám, ženy v sukních a šatičkách? Vsadím se, že většina odpovědí bude znít: Ano. Tak proč si tuhle radost vzájemně neděláme? Aspoň občas.

Centrem Ostravy chodí každé brzké ráno pán v tmavém obleku. Je mu kolem sedmdesátky, ale těžko říct přesně, vypadá skvěle. V pět otevře svou trafiku a pak v ní do večera obsluhuje. V tom obleku, v perfektně nažehlené bílé košili, s vázankou. Je tak oblečený každý den. Jako zjevení ve světě, ve němž všichni chodí v džínách, bundách, tričkách. Spousta žen, které ho znají, se shoduje, že jim pokaždé udělá radost, když toho pána vidí. Je oblečený tak, jak dříve muži do práce chodívali. Dnes tak chodí jen právníci, manažeři, podnikatelé, kteří mají pracovní schůzku. Ale i oni se při první příležitosti hned nasunou do džín, třiček, tepláků.

Na jedné straně je to pochopitelné, svět se veze na vlně touhy po pohodlí. V neformálním sportovním oblečení si připadáme mladší, lépe se v něm žije než s kravatou. Na straně druhé tento trend přináší spoustu zajímavých aspektů. Tady je jeden z nich.

"Dnes je už podle oblečení těžko poznat společenské postavení a majetek lidí," říká módní návrhářka Klára Nademlýnská. "Rozhlédněme se na parkovišti u nákupního centra. Do drahého nového auta nakládá nákup za mnoho tisíc žena, která má roztrhané džíny nebo tepláky a vypadá, jako by neměla na oblečení."

To jsou tedy příklady...

Na sociálních sítích se objevuje čím dále více fotografií hereček, zpěvaček, modelek, které mají oblečené tepláky. Ty nejkrásnější ženy světa a ti nejúspěšnější, nejbohatší muži nyní jezdí na nákupy, na schůzky, na procházky ve vytahaných teplácích nebo v roztrhaných džínách. Je to velká móda cestovat v letadle v teplákovce.

Dovedete si představit, že by dříve fotografové zaznamenali, jak z letadla vystupuje Brigitt Bardotová, Sophia Lorenová či Elizabeth Taylorová v teplákách, v roztrhaném oblečení, rozcuchaná, nenalíčená, ukrytá za slunečními brýlemi? Nemyslitelné, že? Dříve jsme přece takzvané celebrity okukovali právě proto, že měly krásné šaty, že byly elegantní, že ženy byly dámy a muži gentlemani. Je to jen normální móda, že dnes všichni chodí otrhaní nebo to něco svědčí o stavu společnosti?

"Jít po ulici v teplákách je ponor do nejhlubší tůně nevkusu," říká odborník na etiketu Ladislav Špaček. Mladí módní tvůrci naopak říkají: Ne, ne, je to ukázka, že svět touží po pohodlí, prostě skvělý trend. Rozhlédněme se kolem sebe. Vidíme čím dál více lidí středního a vyššího věku, kteří mají na džínách díry, trička jakoby záměrně ošoupaná, na nohou žabky. Mimochodem, žabky na nohou, které už něco pamatují a mají daleko k hebkým nožkám patnáctiletých slečen, by se měly úředně zakázat, co myslíte?

Ale zpátky k věci. Tato ležérní móda často vypadá na starších lidech jinak než na mladých. Divně. Šedesátník v teplákách a džínové bundě je prostě směšný, u dvacetiletého kluka je to taky ošklivé, ale vzbuzuje to poznámku: No jo, mladej, moderní, to se teď nosí, to přejde...

Tady je zkušenost šedesátiletého Viléma z Ostravy: "Už dva měsíce se marně snažím koupit si džíny. Když mi nějaké sedí, jsou jakoby špinavé nebo mají díry. Sehnat klasické tmavé džíny, které by se hodily k mému věku je téměř nemožné. Když jsem na jedny kápnul, staly skoro tři tisíce a prodavačka říkala: Jo, ty jsou hned pryč, ty pánové kupují, protože nechtějí ty roztrhané příšernosti, kterých jsou všude hromady."

Co s tím? Nezbývá než počkat, až ležérní roztrhaná móda přejde. Nebo uspořádat hnutí za aspoň občasné nošení starých dobrých pánských obleků a krásných letních šatů.

Pánové, věřte, my ženy se vždy s radostí podíváme na muže v letech, který si vyrazil v saku. Není to známka toho, že je to stařec, který neví, co se nosí. Je to známka toho, že má svou hlavu a nehraje si na teplákového frajera.

etiketa móda
Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Lancová
Pokud má člověk vkus, na postavě nezáleží. Zároveň je dobré se držet zásady, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Raději kupovat kvalitní oblečení, kombinovat a "důkladně" vynosit. Jednou za čas ale provětrat šatník a bez nostalgie se některých kousků zbavit. Orvaná móda má pro výrobce jednu velkou výhodu: kousky se dříve rozpadnou a hurá nakupovat znovu. (Syn si pořídil džíny, které po každém praní musím látat v rozkroku.) A už jen poznámka. Kdykoliv si můj muž vezme oblek, znovu se zamiluju. Z toho plyne, že to není zase tak často. :-))))
Marie Bartošová
Shrnutí paní Šenbergerové je výstižné. Přednášela jsem svého času předmět Kultura odívání v rámci svého působení na univerzitě, takže vývoj módních trendů a stylů a jejich následnou aplikaci "na ulici"sleduji se zájmem dosud. Jen málo lidí má vrozený vkus na vysoké úrovni, schopnost originality, odvahu improvizovat a kombinovat, raději se uchylujeme k uniformitě (nebo osvědčeným vzorům - což nemusí byt vždy na škodu). Nekritické přejímání vzorů, bez vlastního názoru, je ovšem škodlivé ve všech oblastech. V odívání, ještě navíc často trapné a směšné. Za velmi přínosnou pokládám akci , kdy přispěvatelky posílaly fotografie a popis svého oblíbeného outfitu a byly hodnoceny odbornicemi i ostatními čtenářkami. Myslím, že byla poučná a zábavná současně a chtěla bych za ni redakci poděkovat. Napadá mne, že by se v našem i60 hodila rubrika věnující se nevkusu a kýči dlouhodobě - třeba jakási galerie fotografií s popiskami, kam bychom (nesoutěžně!!!) přispívali...
Dagmar Bartušková
Dress code by se měl dodržovat jak ve firmách, tak na společenských akcích. Při návštěvě představení v Národním divadle jsem byla šokována "svetrovým" oblečením některých lidí, o botách ani nemluvě. Na volnočas džíny i pro nás, proč ne?! Eliminuji tzv. "slimky", které jsou určeny, stejně jako "elasťáky", mladší generaci. Tak jedině doma nebo na zahradě. Vždyť jsme dámy! Možná, že tímto někoho nadzdvednu.
Jana Šenbergerová
Na nevhodném místě je možné vypadat stejně trapně v orvaných džínách jako v nažehleném obleku. Všechno je to nakonec o vkusu. Každý máme trochu jiný, a někteří nemají žádný. :-)
Alena Várošová
Taky kladně hodnotím muže v oblecích a ženy v krásném oblečení,šatičky,každý se za nimi se zálibou ohlédne a pomyslí si ti jdou někam na seminář,na výstavu,vernisáž,či pracovní schůzkui i do společnosti..Chodit na nákupy běhat po nákupech načinčaná a ve vysokých podpatcích,či v obleku mi připadá v dnešní době nenormální.Moderní džíny s rozkrokem ke kolenům se mi nelíbí na nikom ani na mladých i když mají skvělou postavu.Taktéž hodnotím negativně leginy,tričko do pasu zadek jak meloun a faldy špeků táhnoucí se podél těla.I štíhlé ženě s kozíma nohama jak brčka leginy nesluší.To je můj názor.
Alena Tollarová
Asi každá maminka hledí se zalíbením na svého syna, když poprvé oblékne oblek. Vypadá najednou docela jinak a i jeho to přirozeně nutí chovat se podle pravidel společenského chování, vyštrachaných v paměti. Na druhou stranu právě včera jsem absolvovala martýrium shánění takové normální bundy na výlety do přrody pro 65letého muže s bříškem. A překvapilo mě, že jsme ji koupili v obchodě, plném těch příšerností s dírami a nápisy, kam jsme vlezli omylem.
Elena Valeriánová
Letos jsem byla v jedné škole na zahájení státních maturit. Maturovalo tam 8 žáků z matematiky (volitelný předmět). Dvě děvčata - nastrojená, tak jak to má být i chlapci někteří byli v obleku a nebo alespoň v košili. Jeden je však zastínil dokonale. Měl na sobě károvanou flanelku - rozpenutou, vykasané rukávy abílé triko. Rozkrok džín mu končil mezi koleny. Byl to takový typ - sedlák, pořízek. Naprosto nevhodně zvolené oblečení. Vždy se mi líbily muži v uniformách a komu taky ne? Prostě jim to slušelo.
Hana Rypáčková
Jak probíhají maturity, líbí se mi i kluci v oblecích..Jen když jsou stále v růstu, není to levná záležitost.Vnuk si pořizoval do tanečních a na ples,ovšem maturita za dva roky,jistě vyroste a zesílí. Dalšímu je teprve deset, to už budou nové střihy....U starších mužů je to obdobné,mění se jim často postava..Ale souhlasím, že v obleku jsou jaksi vážnější než ve sportovním.Nemohou ale vyvádět roztomilé blázniviny jako ve sportovním oblečení.Vždy podle příležitosti se musí člověk oblékat.
Jana Slavíková
Vhodné oblečení pro danou příležitost a postavu. Vždy si vzpomenu na Miroslava Horníčka, který na dotaz: Líbí se vám minisukně? odpověděl: Líbí, ale nesmí v nich být maxiprdel. To se týká i elasťáků. Muž v obleku patří do divadla, do kanceláře, na nedělní procházku, ale umíte si představit, že se dělník ráno po noční v šatně převléká z montérek do obleku?
Květoslava HOUDKOVÁ
Opravdu, není nad "super podívanou", když např. mladí muži "jdou s dobou" : Kalhoty jim sotva drží na těle - rozkrok mají až skoro u kolen, nohavice pokrčené a pěkně "ucourané" !! (a nejsou to bezdomovci). Kdyby žila moje babička, měla by pro ně název: rousný holub !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.