Jarní fotopříběh: Toulání středohořím a Poohřím
Všechny fotografie: Dalibor Marounek

Jarní fotopříběh: Toulání středohořím a Poohřím

2. 5. 2022

Jaro mám hrozně rád, příroda se probouzí, vše ožívá a jako amaterský mykolog tohle období miluji, protože rostou druhy hub, které rostou krátce jen v jarních měsících a v ostatních měsících roku se s nimi už nesetkáte.

Jsem ze Severních Čech a mám svůj kraj rád, nejradší se toulám kolem Ohře a v Českém středohoří. Když sleze sníh, vyrážím do přírody každý týden, zimní druhy hub končí, těch v zimě moc neroste, hojná je jedlá a léčivá penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) a hlíva ústřičná (Plerotus ostreatus), s těmi se lze ještě setkat v březnu jako třeba s nádherným ohnivcem rakouským (Sarcoscypha austriaca), ten vyrůstá rovněž v zimních měsících a růst končí na jaře.

Na jaře v dřevním opadu můžeme nalézt další krásný ohnivec (Microstoma protracta) nebo urničku pohárovou (Urnula craterium), oba druhy jsou vzácné a jsou uvedeny v Červeném seznamu jako ohrožené druhy, nález vždy potěší. Ve smrčinách vyrůstá další vzácná houbička - ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella).

Občas vyfotím i pěknou kytičku, málokdo ví, že houby parazitují i na květinách, příkladem je třeba hlízenka sasanková (Dumontinia tuberosa), která parazituje na kořenech sasanky jarní, další houbička parazit vyrůstá na starých lískových jehnědách - jehnědka lísková (Ciboria coryli). Jedná se o malé několika milimetrové plodničky a k focení je potřeba makroobjektiv nebo předsádky na objektiv.

K prvním jarním houbám patří jedlá kačenka česká (Verpa bohemice), objevující se koncem března, roste nejčastěji v porostech jasanů a topolů, její růst je krátký, zhruba měsíc. Po kačenkách nastupují další houby, výtečné a velmi ceněné smrže. Těch je několik druhů a jejich růst je vázán na růžokvěté stromy a keře, třešeň, jabloň, trnku, šípek, ale i osiky a topoly.

Letošní jaro bylo zatím suché, ale z prověřených míst se mi smrže i kačenky podařilo nalézt. Ne sice ve velkém množství, ale nálezy potěšily a pokrmy z nich byly vítaným zpestřením jídelníčku.

Přikládám pár fotografií z jarního toulání po severních Čechách.

 

 

fotografování příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Těšila jsem se na fotky, protože i pro mě je fotografování a houby spojeno v jeden koníček. Článek je psaný srdcem a to mám ráda. Vyznání lásky k přírodě vnímám z každého slova. Děkuji.
Martina Růžičková
Škoda, že tu již nejsou fotky. Přimlouvám se za jejich návrat. Článek se mi moc líbí. Okouzlují mě půvabné zdrobnělé názvy -urnička, hlízenka... :-)
Libuše Kilarská
Též bych ráda viděla fotografie dokreslující tento velmi zdařilý příspěvek. Nešly by opětovně přpojit?
Dana Puchalská
Vida, další článek z minulých dob. Ano,je škoda že fotky zmizely.
Anna Potůčková
Zajímavý článek, je jen škoda, že fotografie zmizely.
Jana Kollinová
Těšila jsem se na fotografie, ale u článku nejsou. Škoda. :-(
Dalibor Marounek
všem moc děkuji...
VANDA Blaškovič
Tak toto je nádherný jarní fotopříběh! Originální námět, překrásné fotky! Bravo pane Dalibore! Napište nám něco více o sobě. Děkuji.
Jitka Peterková
Nádherné a poučné . Já houby vůbec neznám, jen ty opravdu nejznámější.
Zdenka Jírová
Také jsem celá léta houbařila a znala jsem hodně druhů hub, o kterých ostatní prohlašovali, že jsou to prašivky". Jsem také ze Severních Čech a na houby jsem chodila převážně do Středohoří. Ten ohnivec jsem tam také našla, je to velice krásná houbička. Teď už nemohu lézt po stráních a dost mi to chybí, ale alespoň mám krásné vzpomínky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?