Francouzský malíř běloruského původu Marc Chagall patří k velikánům výtvarného umění 20. století. Jeho obrazy, které se nyní prodávají za závratné sumy, se vyznačují barevností a fantaskní atmosférou. Chagall bývá často řazen mezi surrealisty, jeho díla však v sobě kombinují prvky řady uměleckých směrů a vzpírají se jednoznačnému zařazení do některé ze zavedených kategorií. Letos 28. března uplyne 30 let od jeho úmrtí.
Chagall se narodil 7. července 1887 v běloruském Vitebsku jako Movša Šagal. Po studiu malířství v Petrohradě se roku 1910 vydal do epicentra tehdejšího evropského umění, do Paříže. Na počátku první světové války odjel zpět do Ruska, kde byl dokonce po revoluci v roce 1917 jmenován pověřencem pro umění ve Vitebské oblasti. V roce 1923 se vrátil do Paříže a o čtrnáct let později se stal francouzským občanem. Francii zůstal věrný po zbytek života, s výjimkou německé okupace, kdy jako Žid uprchl před nacisty do USA.
Jeho velkolepé dílo tvoří vedle řady obrazů (Já a vesnice, Vlastní podobizna se sklenicí vína, Bílé ukřižování, Svatební pár před Eiffelovou věží) také vitráže (návrh oken katedrály v Remeši), nástěnné a stropní malby (kromě pařížské Opery i newyorská Metropolitní opera), ilustrace (Gogolovy Mrtvé Duše, Bible), scénické dekorace a návrhy děl ze skla.