Prorektor Univerzity Hradec Králové Antonín Slabý předal čestný doktorát a zlatou medaili dramatikovi, herci, scenáristovi a textaři Zdeňku Svěrákovi. Ocenění mu univerzita udělila za zásluhy o rozvoj jazykové kultury v české společnosti.
"Ocenění mě po všech stránkách překvapilo, protože tolik akademických hodnostářů z celé republiky se sjelo jen proto, aby oslavili moje čestné doktorství. To jsem opravdu nečekal," řekl Svěrák, který ocenil, že celý obřad byl důstojný, ale i humorný. "Já bez humoru nemůžu dejchat," podotkl.
Podle něho je čeština bohatým jazykem, který stojí za to pěstovat. "Já si myslím, že zbytečně někdy nahrazujeme naše krásná slova jinými cizími slovy. Třeba máme příběh a říkáme story, zbytečně. Pak si říkám, že máme líná mluvidla, my tu řeč komolíme tím, že ji nedbale vyslovujeme," dodal Svěrák.
Svěrák se narodil 28. března 1936 v Praze. Jako absolvent Vysoké školy pedagogické, kde vystudoval češtinu, působil na několika místech v zemi. Později učitelskou dráhu opustil a pracoval v tehdejším Československém rozhlase. Svěrák je autorem několika filmových komedií, divadelních a rozhlasových her, písniček či povídek. Je jedním ze spoluautorů fenoménu liptákovského génia Járy Cimrmana. Pro divadlo pojmenovaném po fiktivním českém velikánovi připravil v roce 1967 první hru Akt, na dalších spolupracoval s Ladislavem Smoljakem.
Svěrák rovněž pomáhá dětem najít lásku ke knize a čtení v rámci projektu Čtení pomáhá. V televizním vysílání národu občas pomáhal s pravopisem, když mu uložil nějaký ten diktát (při pořadu Diktát).
Českou republiku Svěrák proslavil se svým synem režisérem v roce 1996 snímkem Kolja, který tehdy získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Zdeněk Svěrák k němu napsal scénář a hrál v něm hlavní roli. Svěrák získal různá ocenění již v minulosti, například na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii.