Svět na dohled (pokračování)

Svět na dohled (pokračování)

11. 3. 2015

...Pokračování

Zakoupili jsme ještě jeden jídlonosič a moje služba započala. Každý den mezi 12 a 13 hodinou jsem donášela panu S. z hostince oběd. Jedl ho z kastrůlků, nechtěl mazat nádobí a příborem stejně nejedl. Byl to velmi skromný člověk a dodržoval maximálně úsporný režim. Někdy jsem uvařila kafe a povídali jsme si o všem možném. Osmělila jsem se a zeptala se ho, proč nežije v Praze u syna, když je tam i jeho paní.

"V Praze? Zbláznila ses? Co bych dělal v Praze? Koukal pořád na stejné baráky, ani ven bych nevyšel, jsou tam samé schody. Tady mám svůj svět na dohled. My mrzáci nemáme nic na dosah, ale na dohled. Podívej, z okna vidím potok, co mi teče zahradou, a slyším ho. Kvetou kolem něj blatouchy. No, kde bych já v Praze k blatouchům přišel? Vidím až k lesu a pod kopcem třešňový sad, teď právě krásně kvete. A taky vidím věže zámku a zvonici na kostele a hele, vidíš tu vrbu...? Neříkejte pořád mrzáci, osopila jsem se. "Jo, děvče, mrzák je od slova zmrzačit a mě ta svinská nemoc zmrzačila, tak jsem mrzák. Musíš umět věci pojmenovat, pak je teprve přijmeš a nebude tě to žrát celý život.

Čas ubíhal a já se vám teď přiznám, že mne péče o pana S. začala zatěžovat. Byla to taková neustálá starost. Když jsem chtěla odjet, musela jsem sehnat někoho, kdo oběd přinese za mne. Ve sborovně byla legrace, ale já musela odejít. Pomýšlela jsem, jak se z toho vykroutím... Poznal to.

"Sedni si, kam hned letíš? Já ti chci dneska poděkovat. Jsi přesná, nikdy mě nenecháš na holičkách. Nedovedeš si představit, co to pro mrz...invalidu znamená, když ví, že nezůstane bez pomoci. Tak ti děkuju, jsi skvělá, a kdybys už nechtěla, tak to řekni, nějak se srovnáme." Trochu jsem se zastyděla, byla jsem taková mladá hloupá husa, ale nedokázala jsem nic říct...obědy jsem nosila dál.

Byl krásný den a já spěchala k vodě. Doma jsem pána nenašla. Postavila jsem kastrůlky na stůl a vyšla před dům. Tady...haló...tady. Šla jsem za voláním. Pán ležel v zahradě na cestičce, hůl daleko od něho. Strašně nadával. Nedokázal se bez pomoci zvednout. "Uvař mi čaj a hodně rumu, musím do postele". Budu v ložnici." Tam jsem vstoupila poprvé. Dala jsem mu napít, byl vyčerpaný. "Chtěl jsem se podívat, jestli už rozkvetly kosatce, zas bych si je namaloval." Usnul. Podívala jsem se na obraz nad postelí. Byla na něm jen tři barevná slova. DUM SPIRO SPERO. Dokud dýchám, doufám.

Od pana S. Jsem se hodně naučila a jsem ráda, že jedna z mých životních cestiček vedla právě kolem jeho domu.

Můj příběh
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Paní Lidmilo,opravdu nádherně popsaný článek ze života.Zamyslela jste se někdy nad tím,jesti tenkráte některá z Vašich kolegyň,by se takto obětovala a posluhovala invalidovi, cizímu pro Vás člověku,když svůj volný čas se dal využít i jinak?A hlavně v dnešní době se takoví lidé ještě nenarodili.
Eva Mužíková
Lidmilo, Tvé nádherné vyprávění mne nejen dojalo, ale znovu ve mně utvrdilo názor, že jsi opravdu člověk s velkým Č...
Hana Rypáčková
Ano moudrý člověk a dovolil ti být s ním.Někdy si musíme to co děláme vzít za vlastní vůli. Indiáni odcházeli umřít k plotu.....Když nastal jejich čas.
Hana Šorejsová
Lidmilo, též mne to dojalo, podobný příběh zažila moje maminka. Je to psáno citlivě a ze života. Díky !
Zuzana Pivcová
Hodně to na mě zapůsobilo. I ten dobrovolný odchod moudrého člověka, aby Ti nebránil v zaslouženém mládí.
Růžena Antlová
Dokud dýchám doufám ..moudré slova a dojemný článek
Alena Tollarová
Byla jsem zvědavá na pokračování příběhu. Je to velmi dojemné. Člověk odkázaný na svět na dohled. Každý to ale má v sobě nastavené jinak. Má sestra měla na dohled celý život zahradu a když dostala elektrický vozík, pořád utíkala do města. Máma se mohla zbláznit. Moc si ho neužila a telefonu se nedočkala. Psal se teprve rok 1987.
Soňa Prachfeldová
Taková setkání dají člověku hrozně moc, starý nemocný pán měl v sobě umělce, básníka i statečnost. Děkui moc pěkné !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.