České Budějovice, město
piva i slavné koněspřežky

České Budějovice, město
piva i slavné koněspřežky

9. 3. 2015

Historie Českých Budějovic, dnes statutárního města Jihočeského kraje, se začala psát před 750 lety, kdy se o jeho založení přičinil Přemysl Otakar II. V současnosti je město známé pivovarem Budvar, továrnou na kancelářské potřeby Koh-i-noor Hardtmuth či potravinářskou Madetou, řadou památek, univerzitou a je i sídlem českobudějovické diecéze. Výročí vzniku zhruba 95tisícových Budějovic připadá na úterý, oslavy potrvají několik měsíců. 

O tom, že na soutoku Vltavy a Malše vznikne nové královské město, rozhodl někdy počátkem 60. let 13. století Přemysl Otakar II. Město mělo být oporou jeho moci proti vlivnému šlechtickému klanu Vítkovců neboli pánů z Růže, do něhož spadají například Rožmberkové, páni z Hradce a z Landštejna. Území ale patřilo panu Čéčovi z Budivojovic, jehož otec Budivoj tam založil osadu s kostelem. Král mu za to nabídl nepříliš vzdálený hrad Velešín s celým panstvím. 

Prozíravý Přemysl Otakar II.

Z pověření Přemysla Otakara II. řídil založení města zvíkovský purkrabí Hirzo, pod jehož vedením bylo vyměřeno velké čtvercové náměstí, pravidelně se křižující ulice a jednotlivé domovní parcely. Na západním okraji města, přímo nad Vltavou, bylo zároveň vyznačeno staveniště pro dominikánský klášter – dnes patrně nejhodnotnější památku. Bratři dominikáni převzali plochu 10. března 1265, což je také datum, od něhož se stáří Budějovic oficiálně odvozuje. 

"Král železný a zlatý" udělil městu různá privilegia, protože si byl dobře vědom, že nové sídlo musí být silné nejen po vojenské, ale i po hospodářské stránce. Mezi tyto výsady patřilo například právo várečné, historie vaření piva se v Budějovicích tedy datuje již do roku 1265. Pivo bylo obecně označováno jako Budweiser Bier – budějovické pivo. Budvar (dříve Český akciový pivovar) byl založen v roce 1895. Kromě něj se ve městě vaří například také značka Samson. 

Krátce po založení Budějovic v roce 1265 byl položen i základní kámen farního kostela – od roku 1785 katedrály svatého Mikuláše, která je hlavním kostelem českobudějovické diecéze. Do historie města se významně zapsal i Karel IV., který mu udělil řadu výsad, a zajistil tak Budějovicím prosperitu. Ve 14. století město zmohutnělo a stalo se metropolí jižních Čech. V dalších staletích pak ale trpělo válkami a častými požáry. Obyvatele města ničil i mor. 

První koňská dráha v Evropě

Příznivý obrat ve vývoji nastal až v 19. století, kdy v roce 1832 vyjela z Budějovic koněspřežná dráha do rakouského Lince, tehdy ojedinělý dopravní prostředek, který neměl obdoby na evropském kontinentě. Koncem druhé světové války v březnu 1945 se Budějovice staly cílem náletů amerického letectva, které město značně poškodily a způsobily ztráty na životech. Po konci konfliktu byla z města také vysídlena kdysi významná menšina německého obyvatelstva. 

České Budějovice, které jsou od roku 1991 sídlem Jihočeské univerzity, se pyšní řadou památek. Celé historické jádro bylo v roce 1980 prohlášeno za památkovou rezervaci. Jejím centrem je čtvercové náměstí Přemysla Otakara II., jedno z největších v Česku, s barokní Samsonovou kašnou. Lemují je renesanční a barokní domy s podloubími. Turisté mohou obdivovat barokní radnici, Černou věž či městské opevnění s věžemi a baštami. 

Město je rodištěm řady významných osobností, například průmyslníka Vojtěcha Lanny, zpěvačky Marty Kubišové, herců Karla Rodena a Jiřího Mádla, houslisty Pavla Šporcla či kosmonauta a současného velvyslance v Rusku Vladimíra Remka.

města
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Bezva. Kdysi bývala hospoda v t.zv. kultúráku. Vrchní tam byl známý donašeč StB. Moc jsem se pobavil, když se tam jednoho dne objevil Milouš Jakeš (žije nedaleko) s několika gorilami a poručil si flašku čehosi, asi vodky. Jenže, v obavách o svůj život ji ten číšník musel před ním otevřít a sám se jako první napít. Nehodlal ani riskovat život jedné z těch goril. A máte pravdu. Brložáci opravdu nemají rádi, když se říká "v Brlohu". Přestože má obec ve znaku medvěda.
Hana Rypáčková
Já znám i Brloh.Byli jsme tam na dovolené týden a šmejdili.Moc hezké okolí.Nesmí se ale říkat , že bydlíte v brlohu, ale v Brloze.....Jsou tam milí lidi, Dům důchodců- tam nám domorodec dělal průvodce.Děti zdraví, Kameník a výstava soch za vsí.Nádherné samoty .Za kopcem seděli u chalupy a my žízní padali, natočili pivko, myslela jsem ,že je to hospoda , ale bavili se s námi o okolí,dívali jsme se na ves , kde vyrůstal Jakeš . Sestra učila v Biskupském a taky chodí z Čéčovky ještě teď všude pěšky./73/
Zuzana Pivcová
Já jsem bydlela v ČB na Linecké (tehdy Lidické) až u nemocnice a do práce do centra i zpět v půl 9 večer jsem chodila až na výjimky pěšky. Je pravda, že město bylo ve večerních hodinách zcela opuštěné, ale to pro mě mělo tehdy své kouzlo. Nespěchala jsem, nemusela jsem vstávat. Dostat se ale dnes do zcela okrajových sídlištních čtvrtí je už horší.
Libor Farský
Malý, ale důležitý dovětek. Koukám, že jsem zapomněl uvést to podstatné. Měl jsem totiž to štěstí, že jsem bydlel v centru města a i do práce to měl pár kroků. Při bydlení na okraji ČB se již ovšem tyto výhody vytrácejí. To opět znamená jezdit všude MHD anebo autem a je stále obtížnější nalézt v centu místo k zaparkování. Zejména v turistické sezóně. Já jen abych do ČB nenalákal nějakou samoživitelku falešnou představou. SMAJLÍK.
Marie Magdalena Klosová
České Budějovice jsem vždy pokládala za pěkné a přitažlivé město.Do Ostravy se odtamtud přistěhovala jako malá holka má celoživotní kamarádka-herečka Martina Eliášová,kterou teď vidíte v roli patoložky v TV seriálu - Vraždy v kruhu. ČB na mě působí jako světlé,slunečné,prostorné město - je to asi tím jihem a velkým čtvercovým náměstím.Ráda se tam zase někdy podívám.A díky ČB tu po dlouhé době vidím Janu a zdravím ji.A Liborovi díky za přiblížení jeho životních osudů.mm
Libor Farský
Já jsem původně Pražák, do ČB jsem naplavenina proti proudu Vltavy řízením osudu a žil jsem v nich déle než v Praze. Až po povodni jsem přišel o byt a musel se odstěhovat na chalupu. Jedna podstatná věc byla v ČB lepší než v Praze - velikost města tak akorát, zejména když máte malé děti. A krásné okolí. Když mi žena onemocněla, bylo mým klukům 3 a 5 let, když po roce zemřela, hodně jsem váhal, jestli se mám vrátit do Prahy, kde jsem měl všechny příbuzné z obou stran, tady nikoho. Jenže jak by to dopadlo? V podstatě by měla kluky na krku moje maminka a já bych trávil svůj volný čas převážně cestováním MHD. Kolega tělocvikář mi poradil. "Abys výchovu dětí zvládl a nezvlčely ti, musíš si postavit režim na jejich každodenní zájmové činnosti." A měl pravdu. Zvládli jsme to, co by v Praze nešlo, protože vše bylo v dosahu pěší chůze. Do školky a školy, při cestě nákup. Dětské hřišťátko s pískovištěm a houpačkami v krásném prostředí, ne jako na sídlišti mezi paneláky. Do hudebky na zobcovou flétnu, později i klavír, kytaru, banjo. Do tělocvičny, později na pinčes, zkusili jsme i tenis. Každý týden plavečák - chůzí 10 minut. Krásné a bezpečné projíždky na kolech - Stromovkou a podle Vltavy na Hlubokou n.Vlt. Do dětského divadélka a za jinou kulturou. O víkendech budování chalupy doslova z rozvalin, ale v nádherném prostředí u Brlohu pod Kletí, jen 22 km. Kousek do překrásného Českého Krumlova. Jak snadné oproti Praze! Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitoval, i když historickou Prahu miluji.
Jana Mesarčová
já žila v ČB téměř 25 let. Když jsem se do nich přestěhovala ze Zlína, v té době nadčasového města, byla jsem z ČB div živa....šeredné cigánské město, říkávala jsem. Nyní už je to pěkné město, uchopitelné, vše je dostupné. A není průmyslové. Dnes je díky venkovanům z Rakouska a Německa i rušným městem, ale jen v týdnu. O víkendech - upřímně - zdechl pes. Město jsem opustila. Praha je Praha. Ale ráda na život v ČB vzpomínám a stýská se mi po přátelích.
VANDA Blaškovič
České Budějovice miluji. Srdeční záležitost.
Hana Rypáčková
Je to příjemné město.Mám tam sestru.Letos bude s oslavami spousta akcí.
Zuzana Pivcová
I když jsem milé Budějovice dost zrádně opustila v roce 1982 a šla neprozřetelně "za hlasem srdce", přesto ve mně zůstávají a každé léto, když jsem v Týně, se tam jedu podívat. Myslím, že turistický ruch městu prospívá a že se "Budějičáci" na všudypřítomné Rakušany a Němce ani nezlobí. Tehdy jsem tam měla otřesné bydlení (viz Můj příběh - Není zima jako zima), ale dnes se mi tam líbí. Vzpomínám na třídu talentovaných dětí z jazykovky, s nimiž jsem na závěr školního roku místo učebny zvolila procházku městem, každý si připravil určitou pasáž v němčině, o náměstí, o divadle, hlavní třídě atd., a když jsme někam dorazili, převzal roli průvodce. Děti tenhle způsob výuky milovaly. Dnes je to běžné, ale tehdy v hlubokém socialismu se ještě učilo dost klasicky. Já jsem učila netradičně. Budějovice jsou opravdu krásné, že ano, Libore?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 5. týden

Co dělají celebrity, když nepracují? Čím se baví? Koníčky slavných, to je téma kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA