Nedělní zimní výlet za tajemnem

Nedělní zimní výlet za tajemnem

9. 2. 2015

Probouzím se v únorové neděli a při pohledu z okna zajásám. Dne 8. února 2015 se v Polabské nížině přihodilo, že nám sice jen trochu, ale přece jen nasněžilo. A protože dokonce po několika týdnech svítí i sluníčko, rychle se rozhoduji, že popadnu foťák a poběžím na místo, které už mám pro tu chvíli vyhlédnuté.

Rychle se najím a obléknu, batoh na záda, seběhnu schody a venku - vánice. Co teď? Přece se nevrátím domů. Mířím tedy na kraj města, za městem jen bílá tma a po chvíli si alespoň zvěčním řopík s kapličkou sv. Václava. Před naším domem kvete první sněženka.

To ale nemůže být pro tento výjimečný den všechno. Přemlouvám manžela, aby se mnou vyjel na výlet, který už mám dlouho v plánu. Naše cesta míří do okresu Louny, a to na dvě mystická místa, která jsem navštívila už několikrát, ale nikdy v zimě.

První volba padá na Panenský Týnec. V tomto městysu se nachází známý chrám, tedy torzo chrámu, který snad u nás nemá obdoby, neboť nebyl nikdy dokončen a k nebi zhlížejí pouze zdi hlavní lodi, nad nimiž se klene obloha. V roce 2014 byl chrám vyhlášen nejmagičtějším místem roku. V poslední době jsem slyšela, že se uvažuje o tom, že by právě zde mohlo být to správné místo, kde je pochována sv. Anežka Česká. Ročně si v prostorách chrámu řekne své ANO kolem 80 párů.

Základy chrámu byly položeny pravděpodobně ve 14. století, a to na místě, kde v prostoru určeném pro kněžiště údajně proudí pozitivní energie. Místo hojně navštěvují jak běžní turisté, tak vnímaví lidé a rovněž psychotronici, kteří zde provádějí svá měření. Moje kamarádka, se kterou jsem tam jednou byla, po chvilce posezení na tom správném místě tvrdila, že cítí, jak do ní energie proudí. Já zřejmě vnímavá nejsem, takže jsem necítila nic, nicméně jeho kouzlo a zvláštní tajemno se mu nedá upřít. V létě se můžeme položit do trávy a snít o tom, proč chrám nebyl nikdy dokončen.

Jen pár kilometrů od Panenského Týnce se nachází další mystické místo. U obce Klobuky směrem na Peruc se v poli tyčí asi 3,5 m vysoký menhir, štíhlý červenohnědý pískovec, jeden z největších v Česku. Je podobně zvláštním a tajemným místem jako nedostavěný chrám. Není doloženo, kdo a kdy ho zde vztyčil, ani není známo, jaký byl jeho význam. Skutečností však je, že dvakrát do roka, a to 30.4. a 13.8. (významné keltské svátky Beltine a Lugnasad), vychází slunce při pohledu od menhiru směrem k Řípu právě za Řípem. Když jsem na tomto místě byla poprvé, stál v poli a vedla k němu jen vyšlapaná cestička. Dnes je toto místo upravené, kolem menhiru je dřevěná palisáda. Určitě stojí za návštěvu.

A když už byste v těchto místech byli, nezapomeňte si to namířit ještě na blízkou Peruc k Oldřichovu dubu a Boženině studánce. My jsme se cestou domů zastavili ještě v Budyni nad Ohří podívat se na zasněžený Vodní hrad.

Ruce na spoušti mě sice zábly, ale s nedělním odpolednem jsem spokojená.

 

P.S.: Je to náhoda, že oba dny, to jest jak 30.4., tak 13.8., mám svátek? :)

výlet
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Moc hezké povídání, takových tajemných míst je u nás více, vždy si o nich ráda čtu. Výlet to musek být opravdu vydařený, i když asi dost studený.
Eva Balúchová
"Orloj" ale nemá znázorňovat mužství.Je to Hodinový stroj z žuly 6m vysoký a znázorňuje projektil. Kolik je hodin,to na něm neumí určit ani autor.
Soňa Prachfeldová
Alenko, Ty v neděli , já v sobotu, na ten menhir se také zajedu podívat na jaře. Moc hezké fotky a povídání - prima !
Marie Magdalena Klosová
Brněnský "orloj"bych nezatracovala.Naši předkové se hlásili velmi otevřeně k tomuto symbolu mužství,je to přece symbol pokračování života.To moderní doba z věcí přirozených dělá zakázané,či "sprosté".Většina starodávných objektů napodobuje tento tvar,Brňané se nemají za co stydět.Jsou hrdými pokračovateli.
Jaroslava Handlová
Aleno, zajímavým popisem jsi mne přesvědčila, že výlet stojí za úvahu. Děkuji za dobrý tip na návštěvu tajemných míst.
Vladka Steinová
Dobrý den,ano,menhiry jsou stále opředeny tajemnem.Počet 41na území ČR hovoří o pravosti a jejich výskyt je četný hlavně na Lounsku, Žatecku a Slánsku.Stáří se odhaduje na 4-6 tisíce let. O pravosti dalších se stále v odborných kruzích diskutuje. Některé zmizely při rekultivaci, např.na Chomutovsku.V Bretani se věří, že odstranění menhiru vede k potopení příslušné krajiny do moře. Každopádně jste, p.Alenko, otevřela možnost diskuse pro ostatní čtenáře a dala skvělý námět na výlet.Děkuji.
Alena Tollarová
Evo, to je vážné obvinění. To chce foto, abychom se mohly event. přidat. :) Tak kdy jedeš do Brna?
Eva Balúchová
Ha,ha,říká se tomu všelijak.Podle mě je to otřesné.Klidně bych dovolila autorovi aby si to dal na pomník.Hyzdí to celé náměstí.
Hana Rypáčková
Evo B. Vy říkáte orloj? To jako ten šulín?
Zoja Sedláčková
Určitě pěkný výlet. A měli jste štěstí, že vánice vás neprovázela dlouho. Obě místa znám už z mládí, ale v zimě jsem je také ještě nenavštívila. Mám ve Slaném kamarádku ze střední školy a v době studií jsme spolu trávily hodně času. Na tato místa jsme několikrát vyjely na kole. Naposledy jsme tam byly společně před třemi lety. Jsou to místa, kam se člověk rád vrací.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.