Navzdory ekonomické katastrofě jsou Atény stále městem módních kaváren, koktejlových barů a lidí, kteří si při vítání navzájem líbají vzduch vedle levého a pravého ucha. Jen jejich útraty jsou poloviční a kdysi všudypřítomné úsměvy se pozvolna vytratily.
Průměrná mzda se propadla na 600 eur měsíčně (asi 16 700 korun), polovina všech mladých lidí je nezaměstnaných a zadlužená ekonomika se po šesti letech recese stále potácí nad propastí. Ale Řekové jsou odhodlaní zachovat si alespoň zdání normálnosti. „Nic moc jiného už nám nezbývá,“ říkají. „Na naše oblíbené cappuccino freddo pořád ještě máme.“
Už toho máme dost!
Řekové, kteří jsou již unavení dlouholetým utahováním opasků v důsledku finanční krize, míří v neděli k dalším předčasným volbám. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že mají dost nynější vládní koalice konzervativců se socialisty, kteří jim naordinovali nepopulární úsporná opatření, a chtějí dát šanci levicové opozici. Favorizovaná strana SYRIZA jim slibuje řadu úlev, ale už moc neříká, že je bude muset vyjednat s mezinárodními věřiteli. Pokud ovšem bude předpokládané nové řecké vedení hrát vabank, může zemi zbavit společné měny eura a přivést ji k úplnému krachu.
Řecko nastoupilo politiku velmi tvrdých úsporných opatření před šesti lety, kdy se kvůli přílišnému utrácení ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dostalo se mu dvou záchranných programů v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). A na oplátku muselo slíbit, že bude šetřit, kde se dá.
Proti úsporným opatřením a údajnému ponížení země ostře vystupuje právě Koalice radikální levice (SYRIZA), jež loni v květnu v Řecku vyhrála volby do Evropského parlamentu a která v průzkumech vede stabilně od listopadu 2013. Tato aliance radikálních levicových a ekologických hnutí vznikla před volbami v roce 2004, kdy získala v 300členném parlamentu pouhých šest křesel. Teprve s prohlubující se ekonomickou krizí nabrala na síle a skončila ve volbách v roce 2013 na druhém místě. Prapor hlavní levicové strany převzala po socialistech, kteří kvůli podílu na restriktivní ekonomické politice ztratili přízeň většiny levicových voličů.
Charizmatický vůdce SYRIZY Alexis Tsipras slibuje zvýšit minimální mzdu a zastavit propouštění státních zaměstnanců. Požaduje také, aby Evropa odepsala velkou část řeckého dluhu, což vyvolává značný neklid v mezinárodních finančních kruzích.
Srdce, nebo rozum?
Lidé na tato líbivá slova samozřejmě slyší. Třeba v klubu Buzukia, kde živá kapela hraje řecké zamilované písničky. Dav upíjející vodku hází zpěvákům červené karafiáty a notuje si spolu s nimi texty o zlomených srdcích a bolu.
„Šetříme, abychom sem mohli jednou za pár měsíců zajít, a těšíme se na to,“ říká třicetiletá Katerina Fotopuluová usazená u stolu společně s přáteli. „Na víc nemáme peníze. Vždycky jsme mluvili o plánech do budoucna, o tom, kam pojedeme na dovolenou, ale to dnes nikdo nedělá.“
Katerina stále žije s rodiči jako teenager – a odsouvá skutečný život. V porovnání s dalšími Evropany jsou Řekové stále dost konzervativní. Pro mnoho žen je velmi nepříjemná představa, že by si přivedly domů, kde žijí s rodiči, přítele. A to je v zemi, kde si spousta mladých nemůže dovolit vlastní bydlení, opravdu velký problém. „Vztahy jsou v téhle době složité,“ dodává Katerina. „Nikdo dnes ani nepomýšlí na to, že by se vdával nebo ženil a měl děti.“
Není divu, že řecká populace si přeje radikální změnu. Ekonomické ukazatele sice naznačují, že se země vrací k hospodářskému růstu, ale většina obyvatel to nevnímá. Chtějí výsledky okamžitě.
Řecký premiér a vůdce konzervativní Nové Demokracie (ND) Antonis Samaras však bije na poplach a varuje voliče, že pokud SYRIZA splní předvolební sliby, skončí země mimo eurozónu. To si tři čtvrtiny voličů nepřejí a skoro šedesát procent obává, že ztráta eura je velmi aktuální.
SYRIZA se bude jako v minulých volbách opírat o přízeň mladších voličů a obyvatel velkých měst, kde posledně drtivě vyhrála. Tradiční síly, jako vládní konzervativci, se naopak musejí více spoléhat na starší voliče, kteří jim také v minulých volbách dopomohli k vítězství.
Bude to napínavé a Evropa je nervózní. Jakkoli by se mohlo zdát, že se nás tyto problémy netýkají, opak je pravdou. Výsledek řeckých voleb bude pro celou Evropskou unii velmi důležitý.