Tak jak to tedy bylo? Omluvili
se komunisté  národu, nebo ne?

Tak jak to tedy bylo? Omluvili
se komunisté národu, nebo ne?

20. 12. 2014

Poděkujme demokracii, že o tom dnes můžeme takto veřejně diskutovat. Omluvila se komunistická strana za veškerá příkoří, jež učinila po dobu své totalitní nadvlády? Pojďme se na to podívat. A shrnout historická fakta.

Omluvu za neoprávněné represe komunistickým režimem či politování nad nerespektováním práva na svobodu slova vyjádřil mimořádný sjezd Komunistické strany Československa (KSČ), který začal přesně před 25 lety - 20. prosince 1989 - v Praze. Během dvou dnů jeho účastníci též zvolili nové vedení v čele Ladislavem Adamcem, zrušili Lidové milice (ozbrojené složky z řad dělníků) a některé dokumenty z let 1968 až 1970.

"Soudružky a soudruzi, v hodinách obrody, kterou jste sami začali, vás my - delegáti mimořádného sjezdu KSČ a s nimi všichni prostí komunisté prosíme, když můžete - odpusťte minulost," dožadovali se špatnou češtinou účastníci sjezdu odpuštění od bývalých členů KSČ, kteří byli vyloučeni ze strany po roce 1968. Všem občanům Československa pak adresovali omluvu za neoprávněné represe: "Rovněž cítíme povinnost vyjádřit politování nad tím, jak bývalé stranické vedení v uplynulých letech hrubě a nezákonně nerespektovalo právo na vyjádření názorů nezávislých občanských iniciativ včetně Charty 77," uvedli v prohlášení.

Sjezd také vyloučil z řad členů KSČ Vasila Biľaka jako představitele sil, které podnítily intervenci cizích armád 21. srpna 1968 a nastolily ve straně tvrdý normalizační kurs. Pro "hrubé politické chyby" pozastavil členství dalším 32 bývalým vysokým funkcionářům.

Jenže o politických popravách či zastřelených emigrantech na železné oponě nepadlo ani slovo. Ani o zničených životech tisícovek lidí, kteří museli pracovat v uranových dolech, lomech či kotelnách. Byla to tedy od komunistů opravdu adekvátní omluva? Anebo jen nutný alibismus nové doby?

V každém případě, tento 18. mimořádný sjezd KSČ byl vlastně jejím posledním. Následující rok se totiž strana přejmenovala na Komunistickou stranu Česko-Slovenska (KSČS), která v dubnu 1992 zanikla. Na činnost totalitní strany navazuje Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), jejíž ustavující sjezd se konal již v březnu 1990. KSČM získává ve svobodných volbách celkem konzistentně nekutečných 15 procent hlasů.

Prý je volí jenom penzisté. My si to tedy nemyslíme. Alespoň ne ti, kteří jsou na i60. 

 

Napište nám, jak to vidíte

komunismus
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Lekla jsem se obrázku, moc předvánoční téma to není.. Nelze odpustit neodpustitelné. Ale mít mír v duši-uzdravuje.
Zuzana Pivcová
Vyslovovat po letech nějakou omluvu za režim je naprosto formální a k ničemu. Stejné, jako by se Němci omlouvali za válku, co to dá lidem, jejichž rodiny skončily v koncentráku? Zvláštní, že právě starší generace u nás dodnes nemůže Němcům přijít na jméno, i když už dávno žijí potomci válečné generace, zatímco o komunismu takhle neuvažuje. Já jsem také měla tatínka, který byl naprosto čestný, z nebohatých poměrů, díky nadání vystudoval vysokou stavitelskou školu a ve 30.letech jako architekt pracoval pro firmu. Pak se těsně před válkou osamostatnil, měl svou doslova firmičku, za války zákaz staveb, po válce tzv. Národní správa, poté slavné znárodnění, cejch nepřítele režimu, neschopnost najít práci, srdeční choroba a obvinění, že simuluje, a krátce nato smrt. Přitom i stavební dělníci ho měli rádi a psali za něj petici, aby mu vše nesebrali. Zničený život, ale vím, někteří na tom byli daleko hůř.
Jan Blahoslav
Oni se omluvili tak, aby to mohl, mimochodem velmi příjemný a rozumně vystupující právník soudruh (hodný strejda) Filip okecat. Nevolte komunisty, totalitní režimy vždy využívaly v historii ekonomické nejistoty.
Jana Záhlavová
Tak to tedy pardon. Jsem sice už dost stará důchodkyně, ale komouše volit by mě nikdy nenapadlo.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA