Podvodníci se zaměřili
na seniory na internetu

Podvodníci se zaměřili
na seniory na internetu

13. 11. 2014

Dávejte si pozor, s kým na webu komunikujete. Podvodníci, kteří nabízejí seniorům zboží a nevýhodné smlouvy, čím dál více využívají internet. Kontaktují starší lidi pomocí inzerátů, nevyžádaných e-mailů a sociálních sítí. Elektronickou poštu od podvodníka obdržely letos tři čtvrtiny Čechů. Rozmáhá se také citové vydírání.

Internetové nabídky se týkají předraženého zboží a smlouvy se uzavírají často telefonicky pod nátlakem. Roste prý také počet citového vydírání prostřednictvím seznamek a sociálních sítí. Podvodníci pod smyšlenou identitou navážou s obětí důvěrný vztah a pak se snaží například vylákat peníze na léčbu vážné nemoci.

Podle neziskové organizace Život 90, která poskytuje služby a pomoc seniorům, jsou terčem podvodu ročně tisíce seniorů a jejich počet prý strmě roste. Ředitel společnosti Jan Lorman uvedl, že zhruba každý druhý senior používá e-mail a pravidelně hledá informace na internetu.

"Praktiky on-line šmejdů jsou velmi důmyslné a kromě nabídky předraženého zboží je ohrožují předlužením, citovým vydíráním či zcizením osobního majetku včetně vytunelováním bankovních účtů," řekla Šárka Soudková z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Označení "šmejdi" se dostalo do podvědomí lidí prostřednictvím filmového dokumentu se stejným názvem od režisérky Sylvie Dymákové z roku 2013, která snímkem upozornila na nekalé praktiky společností pořádajících předváděcí akce zboží pro seniory.

Podvodné aktivity na webových seznamkách lze zahrnout pod organizovaný zločin. Ministerstvo vnitra před vzrůstající elektronickou kriminalitou varuje v koncepci pro boj s organizovaným zločinem, kterou schválila vláda. Soudková uvedla, že na českém internetu působí například nigerijské gangy.

Podle ní tradiční předváděčky nemizí, podvodníci ale změnili taktiku a přesouvají se na internet. Odborníci radí, aby lidé nereagovali na nevyžádané nabídky a rozhodně neuzavírali jakékoliv smlouvy telefonicky. Ústní smlouvy jsou podle nich velmi nebezpečné, protože souhlas může být vynucený a kupující nemusí ve skutečnosti sám za sebe souhlasit.

Senioři mají také často starší počítače, které dostanou je od mladší generace. Ty jsou hůře zabezpečené zastaralým programovým vybavením. Soudková k zabezpečení počítačů radí, aby senioři hlídali aktualizaci ochranných programů, kterými nejsou jen antiviry, ale také software zaměřený na nevyžádanou poštu a podvodné webové stránky. Důležitá jsou podle ní také bezpečná hesla, která by neměla být jednoduchá a uživatel by měl pro každý účet používat jinou šifru.

Problém podle odborníku také spočívá v tom, že se podvedení senioři často stydí s okradením svěřit i svým blízkým. Lorman dodal, že se lze obrátit na telefonní linku 800 157 157 a prevenci se věnuje také web www.digitalnigramotnost.cz.

podvodníci podvody
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.