Cestování máme rádi, ovšem
nesmíme podceňovat rizika

Cestování máme rádi, ovšem
nesmíme podceňovat rizika

10. 11. 2014

S přibývajícím věkem přichází horší zdravotní stav i fyzická kondice. To však neznamená, že by se senioři měli vzdávat všech potěšení, které život nabízí.  Častou aktivitou, které se senioři s oblibou věnují, je cestování po Česku i do zahraničí. Jaká existují rizika či omezení, které by senioři na cestách měli znát?

Senioři jsou ohroženi stejnými riziky jako mladší cestovatelé. Navíc však musí počítat se zdravotními komplikacemi, které přináší jejich pokročilý věk a aktuální zdravotní stav. Senioři by proto měli každou cestu ideálně konzultovat se svým lékařem, který jim plánovanou cestu doporučí nebo naopak.

V každém případě musí mít senior sebou nejen cestovní doklady, ale také své léky a ideálně i údaje o zdravotním stavu (nemoci či užívané léky). V případě nutnosti je třeba mít léky i údaje u sebe, aby byl zdravotnický personál dobře a včas informovaný. Pro odpovídající zdravotní péči také nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, které si v současné době uzavřete na internetu během pár minut například na stránkách ePojisteni.cz, které se na cestovní pojištění specializuje.

Fyzická kondice a zdravotní stav

Je dobré si přiznat, že fyzická kondice se věkem nezvyšuje. S přibývajícím věkem je tedy zároveň rozumné vybírat typ dovolené, která odpovídá vašemu věku, fyzickému i zdravotnímu stavu. Vhodné pravděpodobně budou nenáročnější poznávací či turistické zájezdy před náročnými sportovními výkony.

Vaši plánovanou cestu by měl vždy posoudit lékař. A to zejména tehdy, trpíte-li některými chronickými nemocemi. Lékař vám poskytne důležité rady a především dostatek léků na celou dovolenou. Je vhodné sebou mít spíše více léků (asi 1,5 násobek), než je obvykle nutné. Rovněž vám také doporučí případné preventivní očkování. Pro seniory je vhodné očkování proti chřipce, žluté zimnici či pneumokokovi.

Jaká jsou rizika cestování?

Cestování samotné přináší rizika, která jsou spojená především s dlouhým pobytem v letadle či autobuse, se změnami klimatických podmínek i s jídlem a pitím.

Cestování letadlem vyžaduje velmi dobrý zdravotní stav seniora. Vzhledem k několikahodinovému omezení pohybu i nízkému tlaku hrozí starším cestujícím žilní trombóza a plicní embolie. Proto je vhodné sebou mít kompresní punčochy po celou dobu letu a – doporučí-li lékař – i léky snižující srážlivost krve (Anopyrin). Snížený tlak může také způsobit zhoršení prokrvení srdečního svalu a může vést k příznakům anginy pectoris. I pro tyto případy je vhodné sebou mít potřebné léky (nitroglycerin). A pro pohodlnější cestování se nezapomeňte každou možnou chviličku protáhnout a ulevit tak ztuhlým zádům a nateklým končetinám.

Dávat si pozor na jídlo a pití neplatí pouze pro seniory, ale pro všechny cestovatele. Varování se týká zejména pro mimoevropské státy, kde je na hygienu kladen menší důraz. Senioři jsou však k nákazám náchylnější, a proto by měli pít pouze balenou vodu a jíst jídlo z kvalitních restaurací či hotelů a obchodů. Stravovat se u pouličních stánků se nedoporučuje. Dostatek tekutin by měl být samozřejmostí.

dovolená pojištění
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.