Až 60 procent žen a 30 procent mužů trápí křečové žíly nebo mikrovarixy, lidově zvané metličky. Jen malé procento lidí ale vyhledá pomoc cévního chirurga, přitom ultrazvukovým vyšetřením je možno onemocnění včas odhalit a zahájit okamžitou léčbu. Upozorňuje na to cévní chirurg Tomáš Bureš z pražského ORP centra, kde vedle ortopedie a rehabilitace nově otevřeli ordinaci cévního chirurga.
Všechny tři zmíněné obory spolu úzce souvisejí. „Řada pacientů může mít jen pocit těžkých nohou, bez výraznějších modrých skvrn na kůži, a proto vyhledá ortopeda. Teprve ultrazvukovým vyšetřením zjistíme, že jde o žilní nedostatečnost, kterou je třeba řešit,“ uvedl Bureš.
Pokud se ukáže, že v žilách je tok krve problematický, a léčba se zanedbá, vede to ke zhoršování otoků, změně barvy i kvality pokožky až k vzniku bércového vředu. Hrozí i zánět žil, v nejvážnějších případech plicní embolie. „I u pacientů s pokročilým nálezem je možné křečové žíly úspěšně léčit,“ poznamenal lékař s tím, že hlavně starší pacienti léčbu často zbytečně vzdávají.
Užívání léků křečové žíly nevyléčí, také stahovací punčochy mají funkci jen podpůrnou. K úplnému odstranění pomůže jen operace. Podle Bureše bývá nejlepší většinou radikální odstranění křečových žil. „Lidé by ale měli vědět, že sklon k tvorbě dalších křečových žil zůstává, proto by i po operaci měli dodržovat zdravý životní styl,“ shrnul chirurg.
Jak s nemocí žil bojovat
- podstoupit preventivní ultrazvukové vyšetření
- přestat kouřit
- začít se více hýbat, pokud člověk v zaměstnání spíše sedí či stojí
- nosit vhodnou obuv se speciálními vložkami
- dodržovat pitný režim a zdravě jíst