Měsíc a půl před oslavou svých devadesátých narozenin zemřel před 20 lety, 23. října 1994, v rodné Praze nestor českých herců, komik Jára Kohout. Jeho lidový humor slavil úspěch v době první republiky i během těžkých válečných let.
Vtipnou kaši však Kohout nepřestal jíst ani v emigraci, ani jako vitální chlapík po návratu do vlasti na počátku 90. let. Podle své druhé manželky, o 60 let mladší novinářky Marcely, se kterou se oženil v roce 1992, byl komikem do poslední chvíle a nikdy nezkazil žádnou legraci. Napsali spolu knihu vzpomínek Malý velký komik, jejího vydání se už ale nedožil.
Před odchodem do emigrace v říjnu 1948 prošel Jára Kohout (narozen 9. prosince 1904) všemi známými pražskými scénami, na nichž vytvořil bezpočet kabaretních a operetních rolí. Jeho oblíbenou figurkou byl starší obtloustlý pán s paťatýma nohama, krabatou tváří a čipernýma mazanýma očkama, provádějící klukovská alotria. Podstatnou součástí jeho komiky byl svérázný slovní projev, přecházející místy v jazykové žonglérství. Také hrál ve více než 60 celovečerních filmech, včetně němých, často působil v rozhlase, vydával gramodesky a psal různé divadelní hry, frašky, výstupy, kuplety, novinové články, humorné povídky a vzpomínkové knížky. Byl rovněž vynikající tanečník a stepař a také nadaný i šikovný malíř.
V exilu žil v Německu, Francii a USA, vystupoval pro krajany, hrál několik drobných postaviček ve filmu a účinkoval i v reklamě.