Situován v ojedinělém terénu - meandrovitém údolí nad řekou Vltavou - přežil Český Krumlov několik století válek i jiných pohrom a dnes patří k nejzachovalejším historickým městským celkům v Evropě. Díky tomu a řadě kulturních památek, jimž vévodí renesanční zámek, je toto jihočeské město od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je vedeno na seznamu světového dědictví UNESCO. První písemná zmínka o Českém Krumlově jako městě pochází z 2. srpna 1309 z listiny Jindřicha I. z Rožmberka. Jihočeská perla tak slaví 705. výročí.
Toto dnes patnáctitisícové město, kam ročně zavítá přes milion turistů, se začalo formovat na takzvané Linecké stezce, po níž se mezi Prahou a rakouským Lincem přepravovala zejména sůl a dobytek. Z roku 1253 pochází první zmínka o obchodní osadě Chrumbenowe (latinsky Crumlovium), jejíž název je odvozen z německého Krumme Aue (křivý luh) podle esovitého zakřivení Vltavy, kolem níž město vyrostlo.
Na skalnatém návrší nad osadou postavili kolem roku 1250 gotický hrad páni z Krumlova, kteří byli větví mocného rodu Vítkovců. Když páni z Krumlova v roce 1302 vymřeli, zdědili zámek i panství jejich příbuzní Rožmberkové, za jejichž třísetleté vlády dosáhlo město největšího rozkvětu a hrad se proměnil v honosnou renesanční rezidenci.