Uplynulý víkend jsem jako až na výjimku každoročně navštívila Vltavotýnské slavnosti města. Ty se konaly letos už podeváté jako nedílná součást projektu "Oranžový rok", který byl vytvořen v roce 2006 na podporu kulturního, sportovního a společenského dění a rozvoje spolkového života mezi Jadernou elektrárnou Temelín firmy ČEZ a městem Týnem nad Vltavou.
Odpůrci jaderné energie toto zřejmě neslyší rádi, ale je fakt, že Týn v poslední době opravdu viditelně vzkvétá, a to i díky pomoci blízkého Temelína.
Na letošní rok připadlo i 140. výročí založení Dobrovolného hasičského sboru, 95. výročí vzniku Místní organizace Českého svazu rybářů a konečně i 20. ročník Vltavotýnských výtvarných dvorků - prodejní výstavy děl mnoha umělců, mezi nimiž se vedle stálic jako Kristián Kodet, Marta Taberyová či Adolf Born objevili s několika dílky i Jan a Sára Saudkovi.
K slavnostem patřil průvod členů místní baráčnické obce a spolku rybářů, jehož účastníci spolu s představiteli města přišli uctít památku obětí obou světových válek z řad týnských občanů položením věnců k místnímu pomníčku. V centru města se konal rozsáhlý jarmareční trh se stánky všeho druhu, od pěstitelských přes výtvarné až po tradiční občerstvení.
Od pátečního podvečera až do sobotní noci se na hlavním pódiu před právě opravovaným kostelem sv. Jakuba na náměstí vystřídala řada hudebních skupin všeho druhu, přitahujících pozornost různých generací. Vyvrcholením hudebního programu bylo vystoupení pražských hostů - skupiny Těžkej Pokondr.
A pak už následoval závěrečný velkolepý ohňostroj, který, poté, co byla zhasnuta veškerá světla, v úplné tmě a z bezprostřední blízkosti působil velmi úchvatným dojmem, snad ještě silnějším než centrální ohňostroj u Vltavy v Praze.
Mezi lidmi se bohužel proslýchá, že další ročník týnských slavností, tedy jubilejní desátý, se z rozhodnutí ministra financí šetřit na správných místech, konat nebude. Nezbývá tedy, než se nechat překvapit. A to až zase za rok!