S klíčem na krku
Ilustrační foto: pinterest.com

S klíčem na krku

23. 5. 2012

Vzpomínáte na ten televizní seriál o humorném soužití tří generací v jednom domě? Ráda jsem se na něj dívala a snila o tom, jak by bylo hezké mít takhle rodinu blízko. Vyrostla jsem s rodiči v činžáku a na babičku, která tam s námi krátce bydlela, si pamatuji jen málo. Přesto musela být úžasná. Vařila nám dobroty, pekla v neděli koláče a na Vánoce cukroví, štupovala díry na punčocháčích a látala rozedrané tepláky dokud se z nich nestaly hadry na podlahu. Do školy jsme nešli nikdy bez snídaně, ač jsme leckdy ohrnovali nos nad starším chlebem nadrobeným do bílé kávy. Jí upletené svetry a čepice neměly konkurenci.

Ale umřela nám brzy po šedesátých narozeninách a my se museli začít starat o sebe sami. Můj starší bratr a sestra, já í a malý brácha. Rodiče byli v práci nebo na schůzi. Každý  jsme měli nějakou tu povinnost. Já chodila pro mléko, zametala a utírala nádobií. Dostali jsme klíček na šňůrku na krk a bylo po starosti. Nesplněné povinnosti nebo průšvih ve škole táta řešil většinou výpraskem, takže to docela klapalo. Měla jsem naštěstí bezva kamarádky a knížky, a tak jsem nestrádala.

Dospěla jsem a vdala se a pořídila si děti, ale ty musely vyrůstat bez babičky a dostaly taky klíček na krk. Jen když byli malí, najmuli jsme si zlatou ,,tetu Helenku\". A co hůř, rozvedla jsem se s jejich tátou, a tak se taky museli starat o sebe sami a já byla v práci. Pak se oženili a založili si své vlastni rodiny, přišly na svět vnoučata a mne je šedesát. Teď jsem babicka já.

Žvot mě zavál ale až do Itálie. Práce a přítel, teď už manžel. Pořád jsem snila o tom velkém společném domě se zahradou, ale zůstalo jen u paneláku. Jeden syn si dům koupil. Na návštěvách nám tam bylo a je vždycky dobře, ale druhý syn s rodinou tiše záviděl tyto radosti v jednom příšerném odrbaném paneláku a já v druhém. A tak padlo rozhodnutí. Byty jsme prodali a koupili dům se zahradou. Mladí mají byt v patře a já dole. Zavrhla jsem Itálii a proháněla zedníky s opravami domu, uklízela zahradu, učila vnoučata snídat a vozila je do školy a ze školy, mezitím trochu práce, aby byly penízky. Pak v zimě zatopit a třeba něco dobrého uvařit pro všechny k večeři. Začal se mi plnit sen o normální rodince a snacha z toho dostala hysterický záchvat. Hořce plakala své mamince na rameni, že se necítí být paní ve "svém" domě.

A tak jsem couvla a sen pustila z hlavy. Z domu byl zase panelák, jen menší. Dokončila jsem nejnutnější opravy, zabalila si kufr a frrrr zpátky do Itálie pod křídlo mého dlouholetého přítele. Teď už jsme manželé a do našeho domu za vnoučaty si odskočím jen na prázdniny. A tak i oni skončí s klíčem na krku a babička? Kdo vi?!!

 

 

 Z archivu - náš portál obsahuje cca 3000 čtenářských příspěvků, nejrůznějších příběhů ze života, vzpomínek, ale i cestovatelských tipů, rad či gastronomických receptů. Připomeňme si vybrané příspěvky, které obohatily tento portál. Patří k nim i tento, který jste si právě přečetli.

bydlení rodina
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%