Po několikaměsíčním restaurování se do stálé expozice barokního umění v Čechách ve Schwarzenberském paláci dostala podobizna černínského hraběte Humprechta, jejímž autorem je barokní malíř Karel Škréta. Národní galerie v Praze rozměrný obraz získala loni nákupem za pět milionů korun.
"Obraz je bezesporu dílem mimořádného významu," oznámila Národní galerie (NG). Škréta je pokládán za klíčovou osobnost počínajícího baroka v Čechách. Portréty představují v jeho tvorbě závažnou kapitolu a přestože malíř nebyl zaměřen výhradně na portrétní malbu, dosáhl v této oblasti výjimečných výsledků srovnatelných s umělci evropské úrovně.
Obraz byl po nákupu restaurován, restaurátoři sejmuli nepůvodní lakové vrstvy včetně všech retuší a nevyhovujících tmelů. Provedli nové retuše a malbu opatřili ochranným lakem. Nakonec byl obraz adjustován do taktéž opraveného zlaceného rámu.
Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic (1628 až 1682) zachycuje jednu z nejznámějších osobností českého baroka. Lidé ji nedávno mohli vidět na dvou výstavách pořádaných NG - na monografické expozici Karla Škréty a na přehlídce Sláva barokní Čechie. Tehdy byla vystavována jako zápůjčka.
Humprecht proslul zejména jako zakladatel bohaté rodové galerie. Její základy položil během svého pobytu v Benátkách, kde mnoho obrazů sám u malířů objednal a další koupil. Tři stovky děl přivezl zpátky do Prahy, kde v budování sbírky pokračoval. Roku 1668 byla rozsáhlá kolekce umístěna do Rožmberského domu na Hradčanech, Černínova tehdejšího pražského sídla.
Škrétův portrét přešel během 18. století z černínských sbírek do lobkowiczckého majetku, nejspíše jako součást dědictví. V 19. století bylo dílo zapůjčeno do Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně Národní galerie. Roku 1918 byl obraz vrácen Lobkowiczům. V 60. letech 20. století byl přenesen na zámek Mělník a po roce 1989 restituován původním majitelům.
Ti jej loni na jaře nabízeli v aukci. Protože je obraz kulturní památkou, nabídla ho aukční síň k přednostnímu prodeji státu. Před aukcí ho stát nekoupil, po aukci se ale galerista dohodl s NG, která jej koupila za pět milionů korun - v aukci se vyvolával za 6,5 milionu.