Pryč se smartphony, staré
dobré mobily slaví návrat

Pryč se smartphony, staré
dobré mobily slaví návrat

1. 6. 2014

Vejdou se do kapsy, mají baterie, které vydrží celý týden, a jsou skoro nezničitelné. Staré Nokie, Ericssony a Motoroly slaví návrat do rukou zákazníků, kteří už mají dost křehkých, věčně umaštěných a s kdečím propojených chytrých telefonů.

Zapomeňte na internet, e-maily, foťáky, videohovory a další opičárny. Mobilní telefony, jako je Nokia 3310 nebo Motorola StarTec 130, umožňují jen základní textové zprávy a telefonáty. A přesto poptávka po nich stoupá a některé z těchto "secondhandových" modelů dosahují ceny až 100 eur za kus.

„Některým lidem ta cena nevadí. Máme tu modely i za více než 1000 eur. Vysoká cena odráží nesnadnost sehnat modely, kterých bylo v té době uvedeno na trh jen omezené množství,“ řekl Djassem Haddad, který v roce 2009 ve Francii založil internetový server pro starožitné mobily.

Původně se zaměřil jen na okrajovou část trhu, ale od loňského roku se mu prodej nečekaně rozeběhl. Za poslední dva až tři roky prodal asi 10 tisíc mobilů, přičemž od roku 2013 "to vážně nabralo obrátky". „Stárnoucí populace hledá jednodušší telefony a další se jen poohlížejí po něčem levnějším,“ vysvětluje.

Retro je moderní i účelné

Mezi nejprodávanější na jeho serveru patří Nokia 8210 s malým monitorem a plastikovými tlačítky za 59,99 eura. Ironií je, že se tento trend ujímá v době, kdy telekomunikační průmysl posílá podobné mobilní telefony do recyklačních nádob a opěvuje chytré telefony jako cestu kupředu. Ale možná je to právě zdánlivě nezvratný trend chytrých telefonů, který dodává starým telefonům nečekanou popularitu.

Podle Damiena Douaniho, odborníka na nové technologie z agentury FaDa, je teď jednoduše moderní používat retro telefon. „Láká nás mít něco, co jsme znali v jiné době. Je to trochu jako koupit si botasky, které jsme si nemohli dovolit, když jsme byli v pubertě,“ říká Douani.

A jde také o logickou opozici reagující na přílišnou propojenost současné společnosti, kdy se trendem stává "odpojenost". „Do toho spadá snaha vrátit se k tomu, co je podstatné. Tedy v případě telefonů k modelům, ze kterých se dá zavolat a poslat SMS – nic víc,“ uvedl.

Dalším důvodem je odlišnost. „Dneska má každý blbec chytrý telefon, který vypadá jako všechny ostatní. Před deseti lety byly značky mnohem kreativnější,“ vysvětlil Douani.

Nejsme otroky technologií

Ve francouzském online obchodě Lëkki, který nabízí celou škálu starožitných telefonů, nakupuje převážně movitější klientela. „Příliš mnoho online sociálních sítí a přehršel e-mailů a aplikací z nás v každodenním životě udělaly otroky technologií. Ale Lëkki nabízí řešení, návrat k základním funkcím,“ uvádí se na internetových stránkách obchodu.

Model Motorola StarTac 130 uvedený na trh v roce 1998 tu byl před časem k mání za 180 eur, zatímco Ericsson A2628 se zlatými tlačítky se prodává za 80 euro. „Máme tu dva druhy zákazníků: Ty ve věku od 25 do 35 let, které přitahuje retro a nekonvenční styl jiného telefonu, a pak ty, kdo nostalgicky vzpomínají na telefony z dob, kdy byli mladší,“ řekl Maxime Chanson, který server Lëkki založil v roce 2010. „Někteří je používají jako doplněk k chytrým telefonům, ale jiní mají jen starožitný přístroj, protože už jsou unaveni technologickými závody mezi výrobci smartphonů,“ dodal.

mobily
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA