Žloutenky v Česku nebezpečně přibývá. Jen v březnu lékaři zaznamenali 49 onemocnění hepatitidou A, což je druhý nejvyšší počet v posledních deseti letech a více než stoprocentní nárůst proti loňskému březnu. Celkem loni onemocnělo touto chorobou 348 lidí, tedy o čtvrtinu víc než v roce předchozím.
„Nakažený člověk vylučuje virus i několik týdnů před prvními příznaky, za tu dobu vystaví riziku nákazy desítky až stovky osob,“ varuje prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, docent Rastislav Maďar.
Nákaza hrozí hlavně v hromadné dopravě a na veřejných záchodcích, v nákupních centrech, kinech, na poštách a v jiných prostorách s větším nahromaděním lidí. „Na povrchu klik, tlačítek bankomatu či nákupních vozíků může virus vydržet při pokojové teplotě i několik týdnů. S osobou, která nás nakazila, se tak můžeme na daném místě minout i o více než jeden měsíc,“ upozornil lékař.
Pozor, nakažlivost je vysoká
Odborníci proto doporučují dbát o zvýšenou hygienu. Jde především o mytí rukou nejméně pětkrát denně, na veřejných místech by se měli lidé zdržet konzumace potravin či sahání do úst. Samozřejmostí by měla být důsledná ranní i večerní hygiena.
Inkubační doba žloutenky A je až 50 dnů, po tu dobu člověk, který byl v kontaktu s infekcí, musí být pod zvýšeným zdravotním dohledem. Znamená to opakované odběry krve, ale i zákaz účasti na hromadných akcích či odklad odjezdu na dovolenou a v některých případech i vyloučení z kolektivu a z práce. Mnohem přísnější omezení mají zdravotníci a pracovníci s potravinami.
Riziko přenosu viru je vysoké například v dětských kolektivech, ve školkách a školách, děti (vnoučata) mohou nákazu přenést také do rodin na dospělé. Závažnost nemoci stoupá s věkem. Zcela vyřadí člověka z aktivního života i na několik měsíců, musí držet dietu a vyhnout se fyzické zátěži.
Podle Maďara by zejména starší lidé měli myslet na očkování. Všechny děti se ze zákona bezplatně očkují proti hepatitidě B, vakcinace proti typu A sice zdarma není, ale přispívá na ni většina zdravotních pojišťoven.