Letošní mírná zima výrazně zvýšila výskyt klíšťat, čímž stouplo i riziko, že se člověk může od klíštěte nakazit. Loni bylo v Česku 625 případů klíšťového zánětu mozku, což je o 52 případů víc než v roce 2012, dva lidé loni na toto onemocnění zemřeli. Ohroženi jsou zejména aktivní lidé, kteří tráví volný čas v přírodě, nákaza bývá velmi nebezpečná pro starší lidi a děti.
Jediná účinná ochrana
Ministerstvo zdravotnictví proto varuje před klíšťaty a doporučuje lidem očkování. Zatím je však očkováno proti klíšťovému zánětu mozku jen zhruba 23 procent občanů.
„Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta se podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny v roce 2013 vyšplhaly na 14 184 korun, jedna dávka očkování vyjde na 700 korun a přispívají na ni pojišťovny. Proto apelujeme, aby lidé nepodceňovali prevenci, dali se očkovat a prospěli tak nejen sobě, ale i celému zdravotnímu systému,“ vypočítává ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Také hlavní hygienik Vladimír Valenta upozornil, že počty očkovaných jsou v Česku velmi nízké, i proto je výskyt onemocnění nejvyšší v zemích Evropské unie. Očkování je přitom jedinou účinnou obranou proti klíšťovému zánětu mozku, který je velmi nebezpečný a mívá závažné následky, včetně smrti.
Trvalé následky jsou běžné
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění postihující mozek a mozkové blány. Virus přenášejí hlavně klíšťata, mohou ho přenést ale i komáři, člověk se může nakazit také z nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího a ovčího mléka, nebo z výrobků z tohoto mléka.
Mezi příznaky nemoci patří bolest hlavy, malátnost, horečka, pocit na zvracení, světloplachost, bolení kloubů a bolest v krku. Po vyléčení může zanechat nemoc jako trvalý následek chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a soustředění, obrnu končetin, sníženou výkonnost nebo deprese.