Narodil jsem se v Praze pod Vyšehradem u Vltavy. Byl jsem zvyklý na hodně vody. Ale nyní v aktivním důchodu jsem doma u malé říčky Třebovky v pěkné České Třebové. Nelituji toho, že už nebydlíme v Praze. Když potřebujeme, tak si tam kdykoliv zajedeme. V Praze je draze a je tam na mne až příliš velký dopravní ruch a prach. Jako děti z Prahy jsme jezdívali za čistým vzduchem na školy v přírodě. Nyní bydlím trvale v krásném čistém prostředí lesů Orlického podhůří. Řeka Třebovka dala jméno obci Třebovice, České Třebové i Dlouhé Třebové než se zaústí do Tiché Orlice v Ústí nad Orlicí. Vody z naší malé říčky končí stejně jako z Vltavy v Labi, a pak v Severním moři Atlantického oceánu.
Románská památka ze 13.století
V České Třebové žije více než 16 tisíc obyvatel a to je více než v bývalém okresním městě Ústí nad Orlicí, které obývá jen 14 tisíc lidí. První písemné zmínky o městě Č.Třebová pocházejí z roku 1278. Předchůdcem města byla osada na pravé straně řeky Třebovky, kde byla postavena v té době románská rotunda sv.Kateřiny, která se zachovala dodnes. V roce 1304 bylo město v darovací listině krále Václava II. dáno Zbraslavskému klášteru, který leží dnes na území Prahy.
Historický železniční uzel
V roce 1845 projel Českou Třebovou první parní vlak v českém království na trati z Olomouce do Prahy. Zavedení železnice logicky výrazně přispělo k rychlejšímu hospodářskému rozvoji města. Mimo jiné jsou zde opravny lokomotiv a železničních vagónů. Ve městě je řada úspěšných průmyslových podniků, které ale nezatěžují životní prostředí. Například výroba čerpadel LDM (dříve Sigma), topných těles Korado (dříve Koventa) nebo kompresorů (Orlík). Z města se stal důležitý dopravní uzel, který spojoval další regionální železniční trati. V současné době zde vedou tři souběžné elektrifikované trati jako součást dopravního koridoru Praha-Ostrava, Praha-Brno. Parní lokomotivy už nejezdí a neznečišťují ovzduší v okolí trati. Ve městě sídlí i část Vysoké školy dopravní – železniční fakulta jako pobočka Pardubic.
Kulturní město plné zeleni
Centrum města bylo vyhlášeno v roce 1995 městskou památkovou zónou - jedná se o část města, která je historicky významná. Na Starém náměstí najdeme krásná zachovalá podloubí a pěkně opravenou radnici, kde sídlí městský úřad. V těsné blízkosti náměstí se nachází kostel sv.Jakuba z 18. století, kam chodíme často na koncerty známých umělců, kteří hrají většinou za doprovodu kvalitních varhan. Ve městě je pěkné kulturní centrum, kde je výstavní síň a moderní kino pro promítání 4-D filmů. Do blízkého sálu Malé scény zajíždějí s představeními hostovat i herci z pražských, brněnských nebo pardubických divadel. V blízké Litomyšli se narodil v pivovaru u zámku skladatel Bedřich Smetana a nedaleko České Třebové v Kozlově sídlil a tvořil na chalupě malíř Max Švabinský.
Ve městě najdeme na náměstích a sídlištích pěkné parky a na ulicích řady stromů. Radnice města nechala postavit na ulicích moderní fontány (video) a kašny, které doplňují ty historicky původní. V horkém létě se mnoho dětí v vodou v kašnách a fontánách ochlazuje. Do parku Javorka vysadil zkrášlovací spolek z roku 1885 mnoho vzácných dřevin, které jsou doplněny řadou soch v přírodě. V okolí města je mnoho lesů a vodních ploch, které v horkém létě příjemně ochlazují a zvlhčují vzduch.
Příjemné bydlení a možnosti vyžití
Pro mládež i dospělé je možnost vycházek do okolí a na různá sportoviště. Plavecký bazén i zimní stadion najdeme v těsné blízkosti centra, kde jsou i hřiště na kopanou a kurty na tenis. Ve městě je i menší sjezdovka pro lyžaře a snowboardisty zvaná Peklák. V letošní mimořádně teplé zimě se jezdilo především na uměle nastříkaném sněhu. Protože jsem kdysi hrával závodně volejbal, tak jsem se v důchodu odhodlal věnovat trénování mládeže, protože mladí potřebují sportovní vyžití, které jim zdravotně neublíží a rodiče to finančně nezatíží. Naštěstí při odbíjené-volejbalu hráče odděluje síť, tak do sebe nekopou jako v kopané, ani se nenarážejí na hrazení a neperou se jako v hokeji. A v minulém roce 2013 se naši mladší žáci stali mistry České republiky, když porazili silná družstva z Prahy, Brna, Ostravy a dalších velkých měst.
Osobnost města
Za úspěchy českotřebovského volejbalu stojí trenér Lubomír Vašina, který byl manažerem reprezentačního družstva Ćeské republiky na mistrovství světa v Japonsku a jiných státech. V minulém roce byl již popáté hlavním trenérem reprezentace vysokoškoláků na světové Univerziádě v Tatarstanu. Organizuje a zajišťuje ve městě nejen činnost volejbalového klubu, ale je předsedou sportovní komise, která řídí činnost různých druhů sportu ve městě z magistrátu. Na turnaj mladších žáků ve Svitavách se přišlo podívat celé univerziádní družstvo vysokoškoláků na naše začínající volejbalisty. Na památku se s nimi vyfotografovali a sami si zavzpomínali na své začátky. Byla to také velká motivace pro naše žáčky vidět dvoumetrové volejbalisty při tréninku na soustředění. Trenér Vašina sice nyní působí jako profesionál v Ostravě, ale my pokračujeme v jeho práci s mládeží.
Napsal jsem toho o České Třebové už víc než dost. Jak říká známý citát : „ Jeden obrázek poví více než tisíc slov.“ A tak se můžete podívat na fotografie a mapu v příloze.
Můžete si je zvětšit. ( stiskněte současně klávesu CTRL a klávesu + )
Zapojte se i vy do tématu týdne. Představte své město či obec. Napište, co je na vaší obci zajímavého, o čem se běžně ostatní lidé nedozvědí, popište, co se vám ve vašem městě nejvíce líbí, ale i to, co by se mělo zlepšit. Představte osobnosti, které ve vašem městě žily, anebo připravte rozhovor se zajímavým člověkem, který je spoluobyvatelem vašeho města či obce. Nejzajímavější příspěvek odměníme. (Své příspěvky vkládejte do rubriky "Moje cestování"). |