České kliniky vydělávají 
na cizincích desítky milionů

České kliniky vydělávají
na cizincích desítky milionů

5. 3. 2014

Česká republika se stává pro cizince stále oblíbenějším místem, kam jezdí za lékaři. Celkově zahraniční pacienti v Česku utratí každoročně stovky milionů korun. Důvod je jednoduchý – zhruba poloviční ceny zákroků než v zemích západní Evropy, přitom se srovnatelnou kvalitou. Největší zájem je tradičně o plastickou chirurgii, do Česka se jezdí také kvůli umělému oplodnění.

O služby českých lékařů mají zájem především Britové, Němci, Rakušané nebo Rusové. „Například v roce 2012 se stala Česká republika pro Brity druhou nejoblíbenější a nejhojněji vyhledávanou destinací medicínské turistiky,“ uvedl Ondřej Šebestík ze společnosti Health-Czech. Podle předběžných odhadů lze očekávat, že počet zahraničních turistů přijíždějících za medicínskými zákroky vzrostl i v roce 2013.

Důvodem „medicínských turistů“ ze západní Evropy je vysoká úroveň služeb srovnatelná se západoevropskými standardy, ovšem za ceny, které jsou někdy dvakrát až třikrát nižší. Například odstranění žlučníku vyjde ve Velké Británii samoplátce na více než sto tisíc korun, u nás kolem třiceti tisíc korun. Podobné je to u nejoblíbenější operace – zvětšení prsou. V Británii pacientka zaplatí přes 110 tisíc korun, v Německu kolem 90 tisíc, v Česku přitom vyjde operace na cca 60 tisíc Kč. Čeští lékaři jsou v zahraničí navíc tradičně vážení pro svou odbornost. Cizinci vědí, že můžou počítat se srovnatelnou kvalitou a podmínkami jako doma.

Zahraniční pacienti za desítky milionů

Stále větší oblíbenost medicínského turismu především u lidí ze západní Evropy potvrzují jak zahraniční průzkumy, tak ekonomická čísla českých klinik. V posledních letech se počty zahraničních klientů více než zdvojnásobily, což se odráží na tržbách.

V klinickém centru ISCARE loni utratila tisícovka cizinců přes 65 miliónů Kč. „Jako klinické centrum zaměřené na zahraniční klientelu, a to zejména z Německa, můžeme potvrdit, že zájem o výkony v ČR roste,“ řekl generální ředitel klinického centra ISCARE IVF František Lambert. „V roce 2013 jsme poskytli péči pro více než tisícovku klientů z Německa, kteří přijíždějí do ČR zejména pro výkony plastické chirurgie a asistované reprodukce,“ doplnil.

Klienti v průměru utratí za operaci 65 tisíc korun, ale za kombinované plastiky i stotisícové částky. Nejvyšší ceny jsou u nejnovější novinky liposculpturingu, která do Čech teprve letos dorazila z USA a z českých klinik tuto metodu nabízí zatím pouze klinika ISCARE. Metoda, která umožňuje odsátí tuku a současnou trvalou modelaci svalů, je ve Spojených státech v současnosti velkým hitem.

Flexibilní legislativa pro umělé oplodnění

Dalším důvodem pro cestování do zahraničí za medicínskými výkony je flexibilnější legislativa, a to zejména v oblasti asistované reprodukce. Zákony ČR umožňují při asistované reprodukci využití anonymního darování pohlavních buněk, tedy spermií a vajíček. Z tohoto důvodu přijíždí do ČR velké množství zahraničních neplodných párů.

„Odhadujeme, že v ČR bylo v roce 2013 provedeno zhruba 4–5 tisíc IVF cyklů pro zahraniční klientelu,“ prozradil Oliver Nosek, jednatel společnosti Eizell-spende IVF, která zprostředkovává medicínským turistům z Německa IVF léčbu v ČR. „V rámci Evropy je Česká republika společně se Španělskem nejvyhledávanější destinací pro neplodné páry,“ potvrdil oblíbenost českých zařízení primář předního českého centra asistované reprodukce ISCARE Jaroslav Hulvert.

plastická chirurgie
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?