Jeho jméno zná každé školní dítě. Významný ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev je totiž všeobecně unávaným otcem periodické tabulky prvků.
Na svět přišel před 180 lety, 8. února 1834 v městě Tobolsk jako jedno z mnoha dětí v dobře zabezpečené rodině učitele. Ten v té době vedl tobolské gymnázium. Po tátově oslepnutí se ale o obživu rodiny musela postarat matka, jež proto od svého bratra převzala sklárnu. A po smrti Mendělejeva seniora roku 1847 to byla právě ona, kdo se zasloužil o vyšší vzdělání nadaného syna.
A tak Dmitrij Ivanovič nejprve studoval gymnázium. Koncem 40. let 19. století se ale Mendělejevovi vypravili ze Sibiře nejprve do Moskvy a poté do Petrohradu. Tam se Dmitrijovi podařilo zapsat k dalšímu studiu. Absolvoval fyzikálně matematickou fakultu pedagogického institutu a po působení ve Francii a Německu zakotvil v polovině 60. na Petrohradské univerzitě jako profesor chemie. Svou stěžejní práci nazvanou Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem zveřejnil v březnu 1869.
Dodnes používaná periodická tabulka prvků vychází z atomové hmotnosti (podle pozdějšího upřesnění protonového čísla) a na jejím základě sám Mendělejev předpověděl existenci prvků, které měla věda teprve objevit. Nově také uspořádal a napsal základy anorganické chemie. Kromě ní se přitom věnoval i dalším oborům: fyzice, národohospodářství či geologii, propagoval využití minerálních zdrojů Ruska.
Mendělejev zemřel v Petrohradě 2. února 1907, necelý týden před 73. narozeninami.