Vědci chtějí léčit střevní
nemoci pomocí parazitů

Vědci chtějí léčit střevní
nemoci pomocí parazitů

27. 1. 2014

Crohnova choroba a jiná zánětlivá onemocnění střev by se v budoucnu mohla léčit pomocí vybraných prvoků nebo červů. Tomuto unikátnímu výzkumu se věnují vědci z českobudějovického Parazitologického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity. Výzkumy ukazují, že prvoci nebo červi vložení do střev pacientů mají schopnost tlumit či přímo odstranit zmiňované zdravotní problémy. V rámci projektu, který loni na jihu Čech začal, chtějí vědci vyvinout metodu, která by se mohla stát běžně používanou léčbou.

Jde o organismy, které žijí vesměs v souladu s lidským tělem, a při tomto způsobu léčby tudíž nehrozí žádné škodlivé efekty. "Ještě před 30 až 50 lety měl prakticky každý Čech či Češka tyto organismy alespoň část svého života v těle. V rámci boje proti parazitům byli úspěšně odstraněni a jsou teď u nás nalézáni pouze vzácně," uvedl ředitel Parazitologického ústavu Julius Lukeš.

Někteří vědci a zejména lékaři podle něj stále považují všechny lidské prvoky a červy za škodlivé parazity, proti nimž je třeba bojovat. Lukeš se však domnívá, že tento pohled je ve světle posledních výzkumů překonaný. "Na boj proti parazitům se snadněji získávají peníze než na studium organismů, které lidskému tělu neškodí. Kdyby to nenazývali parazitem, tak by to nebyl škůdce, a proč investovat do něčeho, co tělu neškodí?" řekl Lukeš.

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev s velkým nárůstem případů v posledních letech. Někteří vědci se domnívají, že je to právě důsledek absence střevních organismů, které v minulosti lidé běžně v těle měli. Současná léčba této choroby představuje pro pacienty omezení v životosprávě. Podle studií z USA a Británie, v nichž byli pacienti s Crohnovou chorobou nakaženi střevními červy, se ve většině případů výrazně zlepšil zdravotní stav. "Zřejmě i proto se do klinických studií připravovaných pro rok 2015 hlásí desítky dobrovolníků," sdělil Lukeš.

Ředitel Parazitologického ústavu věří, že se v budoucnosti tato varianta stane součástí medicíny. "Především mladé lékaře naše metoda zajímá," řekl Lukeš. Podle něj současný výzkum nezvratně dokazuje, že pro vývoj imunitního systému potřebuje člověk kontakt se spektrem bakterií a dalších organismů, jako tomu bylo po desetitisíce let v minulosti.

léčebné metody
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.