Brněnští skauti přivezli do Česka betlémské světlo, jeden z moderních symbolů Vánoc. Přijeli vlakem z Vídně. Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, uchovávali v olejových svítilnách. Nyní se začne prostřednictvím skautů a věřících šířit po českých a moravských chrámech i domácnostech.
Skauti převzali světlo při ekumenické mši ve Votivním kostele v centru Vídně, kde se mše zúčastnily skautské delegace mnoha zemí. Poté plamínek střežili vybraní junáci se dvěma svítilnami. „Měli jsme jednu hlavní a jednu záložní, aby se nic nestalo a nemuseli jsme jet znovu,“ řekl skaut David Janoška. Další skupina jela do Brna autobusem.
Během nedělní mše v katedrále na Petrově předají skauti světlo představitelům brněnské diecéze. „Od následující soboty pak budou plamínek pokoje a míru rozvážet vlaky Českých drah po celé republice,“ uvedla mluvčí drah Kateřina Šubová.
Do Vánoc pak bude světlo k dispozici v mnoha kostelech, skautských klubovnách či na obecních úřadech. „Brňané si mohou pro betlémské světlo přijít třeba v pondělí 23. prosince na Novou radnici,“ uvedl předseda Krajské rady Junáka Pavel Blažík.
Tradice šíření betlémského světla vznikla v Rakousku v roce 1986. Původně šlo o charitativní počin na podporu nevidomých a slabozrakých dětí. Brněnští skauti tradici do Česka přinesli po pádu komunistického režimu, když obnovili kontakty s rakouskými kolegy. Do Betléma je každý rok pro plamínek vyslán chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého.