Je považovaný za zakladatele českého odborného pivovarnictví. Mimo jiné zavedl metody pro stanovení jakosti sladu a chmele a začal jako první používat „pivní váhu“, tedy předchůdce hustoměru. Sládek František Ondřej Poupě, rodák z Českého Šternberka, povýšil vaření piva v Čechách na skutečné umění. V Brně také na sklonku života založil první pivovarskou školu.
František Ondřej Poupě se vyučil sládkem u svého bratra ve Velké Bíteši a pak sbíral zkušenosti mj. v pivovaru v Třebíči i v cizině. Od roku 1780 byl sedm let sládkem v pivovaru knížete Windischgrätze ve Štěkni na Strakonicku, poté v pivovaru v Tachově. V roce 1798 vyhrál konkurz na místo sládka v městském pivovaru v Brně, který zmodernizoval a jehož výstav během několika let zvýšil z přibližně 16 tisíc hektolitrů na 28 tisíc hektolitrů ročně.
V roce 1794 vydal Poupě svou první, německy psanou knihu Die Kunst des Bierbrauens (Umění vaření piva) a v roce 1801 první česky psanou odbornou publikaci o pivovarnictví a sladovnictví Počátkové základního naučení o vaření piva.
František Ondřej Poupě, od jehož narození 26. listopadu 1753 nás dělí 260 let, zemřel na plicní chorobu krátce po svých 52. narozeninách. Český svaz pivovarů a sladoven začal loni za přínos pivovarství, sladařství a návazných odvětví v ČR udělovat Cenu českého sládka Františka Ondřeje Poupěte.