Patronkou magazínu i60.cz se stala paní Iva Holmerová, uznávaná gerontoložka a mimo jiné předsedkyně České alzheimerovské společnosti a místopředsedkyně Alzheimer Europe. „Jsem ráda, že se mohu podílet na přípravě největšího českého portálu pro aktivní seniory i60.cz. Věřím, že se nám společně podaří lépe prosazovat pozitivní obraz stáří a přínos starších lidí pro společnost,“ uvedla.
Paní Holmerová se dlouhá léta zasazuje o rovný přístup k lidem bez ohledu na věk v běžném i pracovním životě. Poukazuje na moudrost a životní zkušenosti starší generace, která bývá často podceňována a přehlížena. A v mnoha případech dokonce vnímána negativně.
„Starší lidé jsou normální dospělí lidé. Nejsou žádným zvláštním či jiným druhem člověka. Takové to dělení na ´my a oni – senioři´, je až legračně etnocentrické a vůbec nevystihuje naši realitu. Vždyť mnoho lidí se dožívá vyššího věku ve skvělé kondici, mnozí pracují, sportují, jezdí autem. Obraz staršího člověka se výrazně změnil,“ říká Holmerová.
Českou společnost považuje za ageistickou a výzkumy veřejného mínění jí dávají za pravdu. Více než polovina lidí u nás pohlíží na vyšší věk s despektem. „Ve skandinávských, ale i v amerických letadlech potkáme daleko více starších stevardů a stevardek, než jsme zvyklí u nás. Sedmdesátiletý recepční znalý mnoha jazyků se skvělým vystupováním není v Česku myslitelný, ale tam ano. Velmi se osvědčují starší zkušení lidé, kteří jsou trpěliví a laskaví. U nás jsou to zpravidla mladí lidé, jejichž předností je někdy pouze to, že jsou krásní. Tedy pro nás krásní, protože krásu starších lidí jsme se nějak nenaučili vnímat,“ míní gerontoložka.
České nazírání na vyšší věk se proto Iva Holmerová pokouší změnit nesčetnými aktivitami. Tou nejnovější je úzká spolupráce s magazínem i60.cz.
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.
Zakládající předsedkyně České alzheimerovské společnosti, prezidentka Longevity centra ČR a v současnosti i místopředsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti. V letech 2007-2010 členka výboru International Association of Gerontology and Geriatrics a od roku 2008 členkou výboru Alzheimer Europe, od roku 2010 je jeho místopředsedkyní. Je členkou výboru mezinárodní vědecké skupiny pro výzkum psychosociálních intervencí u demence INTERDEM a členkou výboru EUGMS (European Union Geriatric Medicine Society).
Od roku 1992 pracuje jako ředitelka Gerontologického centra v Praze 8, které spoluzakládala. Jedná se o projekt respektovaný jako jeden z modelů péče o seniory u nás. Od roku 2003 spolupracuje s UK: Fakultou humanitních studií, katedrou „Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích“ a v roce 2009 zde byla habilitována v oboru Sociální a kulturní antropologie. Od roku 2012 je proděkankou pro zahraniční vztahy a vedoucí Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče.