Do slavné Metropolitní opery 
už „chodí“ i české publikum

Do slavné Metropolitní opery
už „chodí“ i české publikum

21. 10. 2013

Pro pěvce není vyšší mety, než vystupovat ve slavné Metropolitní opeře v New Yorku. Opera známá pod zkratkou MET si totiž stále zachovává vysokou úroveň produkcí, což zajišťují špičkoví sólisté a dirigenti z celého světa, prosazují se tu ale cíleně také domácí, američtí umělci.

Popudem k vybudování nového operního stánku v New Yorku byl nedostatek místa v malém divadle na rohu 14. ulice a Irving Place, kde se zpěvohra do té doby hrála. Od nápadu k dílu neuběhlo mnoho vody – bohatí obchodníci rozhodli v dubnu 1880 a v říjnu 1883 už zněla z budovy na Broadwayi a 39. ulici operní hudba – slavnostní otevření obstarala před 130 lety, 22. října 1883, opera Charlese Gounoda Faust a Markétka. Od té doby se newyorská scéna vypracovala mezi nejuznávanější operní domy světa.

I hvězdy se musí učit jazyky

Opery se zde uvádějí, až na výjimky, v jazyce originálu. Tomu se musely v minulosti přizpůsobit všechny hvězdy, včetně Lilli Lehmanové nebo Enrika Carusa. Hvězdný profil MET určovali v minulosti takoví velikáni jako Arturo Toscanini a Gustav Mahler, George Szell nebo český exulant Rafael Kubelík.

Metropolitní opera zažila řadu premiér významných skladeb operního repertoáru. Pro Ameriku objevila mimo jiné Richarda Wagnera, poprvé v USA vyslechla Musorgského Borise Godunova nebo Pucciniho operu Turandot.

Destinnová, Kožená, Bělohlávek či Margita

Nesmazatelnou stopu zanechali v Metropolitní opeře i pěvci českého původu. Slavná Ema Destinnová prosadila v Americe Bedřicha Smetanu, Karel Burian byl mnohdy oceňován více než jeho současník Caruso. Jarmila Novotná zase zpívala ve 40. letech při prvním pravidelném sobotním rozhlasovém vysílání z MET. Tři roky zde hostovala také Ludmila Dvořáková, zpívala tu Eva Urbanová či Eva Randová. V roce 2003 v MET debutovala mezzosopranistka Magdalena Kožená a o rok později dirigent Jiří Bělohlávek. Opakovaně tady vystupuje i v Praze žijící manžel Hany Zagorové, Slovák Štefan Margita.

V posledních letech mohou MET pravidelně navštěvovat i čeští diváci. V prosinci 2006 totiž zahájila MET sérii přímých satelitních přenosů, které směřují do do různých kin po celém světě, včetně České republiky.

architektura opera
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%